Kostel sv. Mikuláše v Dešenicích byl postaven r. 1350 v gotickém slohu, později byl r. 1720 opraven a přestavěn barokně péčí Viléma z Kolowrat. Barokní vnitřní vybavení doplněno v 2. pol. 19. stol., z té doby i varhany. Nyní filiální kostel ve farnosti Nýrsko bez pravidelných bohoslužeb.
Hlavní obrázek místa
Dešenice-kostel
© Petr Jež 07/2018
Starobylá obec Dešenice (něm. Deschenitz) je doložena již od r. 1272. V 16. stol. již měla postavení trhového městečka a proto jí byl r. 2006 vrácen historický status městyse, který má nyní asi 700 obyvatel. Dešenice leží jihovýchodně od města Nýrsko a sousední osadou Milence probíhá silnice II/190 Nýrsko-Železná Ruda. Městys má též nádraží na železniční trati z Klatov do Železné Rudy. Kostel sv. Mikuláše stojí v centru při průběžné silnici.
Jiří Špaček, 23.7. 2022
popis

Kostel sv. Mikuláše v Dešenicích je gotického původu ze 14. stol., byl však přestavěn barokně. Je to jednolodní obdélná stavba s presbytářem a věží po severní straně a s osmibokou kaplí v ose. Loď je zaklenuta valenou klenbou s lunetami, presbytář křížovou žebrovou klenbou, kaple polygonální kupolí a podvěží v prostoru sakristie valeně. Vnitřní zařízení představuje zejména barokní hlavní oltář z r. 1750 s obrazem sv. Mikuláše od Josefa Hellicha z r. 1878. Dřevěná socha Madony z 18. stol. je kopií gotické plastiky z 15. stol. Oltář sv. Karla Boromejského pochází z počátku 18. stol. stejně jako dřevěný krucifix.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek a UPČ 1 Academia 1977), 23.7. 2022

historie

Kostel sv. Mikuláše v Dešenicích byl postaven v raně gotickém stylu v r. 1350 a v r. 1384 byl obsazen vlastním farářem. Později byl zničen a znovu opět postaven. V době třicetileté války (1618-1648) se kostel dostal do rukou protestantů. Kolem r. 1630 se však v zemi opět upevnila moc císaře a katolické církve. Pán na Bystřici Koc z Dobrše vyhnal ozbrojenou rukou protestantského duchovního z dešenické fary a obsadil ji farářem z Nýrska. V r. 1670 se Dešenice jako farní obec arcibiskupským výnosem opět osamostatnily a byly jí přiděleny Děpoltice, Zelená Lhota, Hojsova Stráž a částečně Hamry, dále ještě Matějovice a Žížnětice. Farářem tu byl Ignác Lohner, který zemřel r. 1674. Počátkem 18. století byla nad kostelem postavena fara. Na náklady nového majitele Viléma Kolowrata, pána z Dešenic a Drahonic, syna pána z Újezdu byl r. 1720 kostel zevrubně opraven a byl nově zřízen presbytář.…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek a UPČ 1 Academia 1977), 23.7. 2022

Komentáře

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Dešenice

Místa v okolí

 Dešenice
 synagoga
 židovský hřbitov
 Pajrek
 synagoga
 kostel sv. Wolfganga
 Opálka
 Dvořec
 židovský hřbitov
 Šumavský orloj
 Klenová
 Běhařov
 sýpka
 kaple sv. Kříže
 kaple sv. Felixe
 synagoga
 Janovice nad Úhlavou
 Veselí
 Březí
 Dobrá Voda
 Bílá strž
 Hořákov
 Čachrov
 Markéta
 Týnec
 Běšiny
 Běšiny
 Běšiny
 boží muka
 Kouskova Lhota
 židovský hřbitov
 kostel sv. Anny
 Sohostov
 kaple sv. Anny
 Loreta
 štola Loreta
 Bezděkov
 Pancíř
 kostel sv. Václava
 Lomec
 Koryta
 Podolí
 Javorná
 Úsilov
 Nemilkov
 Beňovy
 Tetětice
 Tupadelské skály
 kaple sv. Isidora
 kostel sv. Anny
 Újezdec
 Luby
 kostel sv. Martina
 Srbice
 Koráb
 židovský hřbitov
 Malonice
 boží muka
 Tupadly
 kostel sv. Anny
 Sobětice
 kaple sv. Václava
 boží muka
 Železná Ruda
 Kdyně
 radnice
 Černá věž
 kostel sv. Mikuláše
 synagoga
 synagoga
 Bílá věž
 městské opevnění
 Těšetiny
 Mochtín
 kostel sv. Michala
 židovský hřbitov
 Nový Čestín
 Rýzmberk
 venkovská usedlost
 fara
 Kout na Šumavě
 kostel sv. Jiří
 gloriet Klobouk
 Obytce
Základní informace místa
ID místa: 16497
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 23.7.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama