Vznik tvrze je kladen do 14. stol. snad za Stojmíra z Trubce. Při prodeji statku r. 1548 je tvrz připomínána již jako pustá. Dodnes zachováno tvrziště 37 x 36 m chráněné ze třech stran zachovalým valem s příkopem a ojedinělé zbytky hradební zdi.
Hlavní obrázek místa
Příkop a jádro tvrziště
© Luděk Pitter 06/2005
Na levém břehu Tupadelského potoka, na návrší nad vsí, se nachází staré tvrziště ze druhé poloviny 14. století. Místní tomuto místu říkají parket, protože plocha jádra tvrziště před lety sloužila jako výletní místo. K tvrzišti se dostanete poměrně snadno. Asi uprostřed vsi přejdete přes most na druhý břeh potoka, půjdete dál po cestě a první polní cestou, která odbočuje doleva do prudkého stoupání dojdete k tvrzišti. Prostor na ploše 37 x 36 m je ze třech stran chráněn dodnes zachovalým valem s příkopem. Při jihovýchodním nároží jsou zachovány zbytky hradební zdi.
5.6. 2005
historie

První zmínka o vsi je z roku 1331, kdy patřila k Bezděkovu. Krátce na to se stala majetkem Stojmíra z Trubce a jeho syn ji vlastnil až do konce 14. stol. Někdy v této době je předpokládán vznik tvrze. Když byl statek roku 1548 prodáván, je tvrz připomínána již jako pustá.

Úlovec J., Hrady zámky a tvrze Klatovska, Libri, 2004, 5.6. 2005

Půdorys místa

Plán tvrziště, Stav v září 1986, zaměření a kresba Jiří Úlovec
Úlovec J., Hrady zámky a tvrze Klatovska, Libri, 2004, str. 232
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Tupadly

Místa v okolí

 Tupadelské skály
 Drslavice
 Tetětice
 kaple sv. Isidora
 Koryta
 Svrčovec
 kostel sv. Václava
 Bezděkov
 Beňovy
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Anny
 boží muka
 Sohostov
 Komošín
 kostel sv. Markéty
 Dolany
 Štěpánovice
 synagoga
 Lomec
 kostel sv. Michala
 Černá věž
 radnice
 boží muka
 Bílá věž
 městské opevnění
 židovský hřbitov
 Pušperk
 Luby
 Veselí
 U Žižků
 Loreta
 štola Loreta
 Janovice nad Úhlavou
 synagoga
 Lázeň
 Týnec
 Markéta
 Sobětice
 Úsilov
 rozhledna Bolfánek
 Kokšín
 kaple sv. Felixe
 sýpka
 Klenová
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Běhařov
 Ruchomperk
 Dobrá Voda
 Švihov
 Kouskova Lhota
 radnice
 Újezdec
 Ježovy
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Václava
 fara
 Chocomyšl
 Dvořec
 Srbice
 Předslav
 Zichov
 Mochtín
 Obytce
 Křenice
 Opálka
 Koráb
 Měcholupy
 Nový Čestín
 Červené Poříčí
 Těšetiny
 Nový Herštejn
 Bystřice nad Úhlavou
 Netřeby
 Příkopy
 Habartice
 Běšiny
 Běšiny
 Běšiny
 boží muka
 Kanice
 Hradiště
 Ptenín
 synagoga
 Květkovice
 Rýzmberk
 Podolí
 Hořákov
 Roupov
 židovský hřbitov
 kaple sv. Anny
 Boříkovy
 Němčice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Prokopa
 Dešenice
 Měčín
 synagoga
 Březí
 Petrovice
 kaple sv. Vojtěcha
 Pajrek
 Lštění
 vyhlídková plošina
 Mlázovy
 kaple sv. Anny
 Malonice
 Jindřichovice
 Jindřichovice
 kaple sv. Václava
 Osvračín
 Skála
 Osvračín
 kostel sv. Matěje
 Chotiměř
 Újezd
 Ujčín
Základní informace místa
ID místa: 3222
Typ místa: tvrz
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 6.6.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama