Kostel Panny Marie Bolestné v Hamrech byl postaven v letech 1773-1774 na místě bývalé kaple na pozemku Kollerova dvora (Kollerhof). Nyní filiální ve farnosti Nýrsko bez pravidelných bohoslužeb. V sousedství Společná cesta Panny Marie Bolestné s Ježíškem z r. 2004 v podobě křížové cesty.
Hlavní obrázek místa
Hamry-Kollerův kostel
© Luděk Blovský 05/2021
Obec Hamry (německy Hammern) se nachází na Šumavě asi 8 km jihovýchodně od města Nýrska. Leží převážně v údolí řeky Úhlavy při vedlejší silnici vycházející ze silnice II/190 v Zelené Lhotě a sledující tok horní Úhlavy až pod Špičácké sedlo. Žije zde něco přes 100 obyvatel. Obec Hamry je typickou šumavskou rozptýlenou vsí bez souvislé zástavby. Nečlení se na části, má ale dvě katastrální území, a to Hamry na Šumavě a Zadní Chalupy. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1654. Hamry bývaly králováckou rychtou, jednou z osmi na Šumavě, jejíž obyvatelé byli formálně přímými poddanými krále. Mají také železniční spojení, od nádraží Hamry-Hojsova Stráž vede do středu obce modrá značka (1,5 km). Kostel Panny Marie Bolestné stojí v severní části obce nad údolím Úhlavy.
Jiří Špaček, 24.7. 2022
historie

Kostel Panny Marie Bolestné v Hamrech byl postaven v letech 1773-1774 na místě bývalé kaple na pozemku Kollerova dvora (Kollerhof), dodnes je proto označován jako Kollerův kostel. Byl vysvěcen dne 11.10.1774. Roku 1785 při něm zřídil císař Josef II. lokální faru, která byla r. 1787 povýšena na plnohodnotnou faru. Ke kostelu patřila též první škola na Hamrech, v jejíž budově dnes sídlí obecní úřad. Kostel je jednolodní stavba obdélného půdorysu s bočními trojbokými kaplemi a presbytářem uzavřeným pěti stranami osmiúhelníka s Olivetskou kaplí a sakristií na severní straně. Interiér je plochostropý. Varhany pro kostel postavil r. 1844 Franz Jüstl, varhanář z Českého Krumlova, r. 1902 je přestavoval Jan Tuček st. (1842-1913) z Kutné Hory. Kostel Panny Marie Bolestné v Hamrech je nyní filiálním ve farnosti Nýrsko, ale nekonají se v něm pravidelné bohoslužby. Byl znovu opraven a poté vysvěcen r. 1993. Od r. 1996 je zapsán…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek a UPČ 1 Academia 1977), 24.7. 2022

Komentáře

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Hamry

Místa v okolí

 kostel sv. Wolfganga
 kaple sv. Kříže
 Šumavský orloj
 Bílá strž
 synagoga
 Dešenice
 kostel sv. Mikuláše
 Pajrek
 židovský hřbitov
 synagoga
 Pancíř
 Opálka
 kostel sv. Anny
 Dvořec
 Březí
 Čachrov
 Železná Ruda
 Hořákov
 židovský hřbitov
 Klenová
 Javorná
 sýpka
 kaple sv. Felixe
 Běhařov
 synagoga
 Janovice nad Úhlavou
 Běšiny
 Běšiny
 Běšiny
 boží muka
 Veselí
 Dobrá Voda
 Markéta
 Týnec
 Nemilkov
 Kouskova Lhota
 Podolí
 Loreta
 štola Loreta
 kaple sv. Kříže
 kostel sv. Anny
 Laka
 kaple sv. Václava
 Újezdec
 Srbice
 Těšetiny
 Mochtín
 Nový Čestín
Základní informace místa
ID místa: 16499
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 24.7.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama