Janovický hrad postavil nejspíše Jan Janovský ve 2. pol. 13. stol. S různými přerušeními byl v majetku rodu pánů z Janovic do 17. stol. Poslední zbytky jádra hradu byly odstraněny počátkem 19. stol. při změně části plochy areálu hradu na hřbitov.
Hlavní obrázek místa
Zaniklé jádro hradu
Místo původní zástavby hradního jádra. Počátkem 19. stol. byly zbytky hradu odstraněny a místo upraveno na hřbitov.
© Luděk Pitter 06/2006
Areál bývalého hradu se nachází v západní části Janovic nad Úhlavou. Areál je od východu ohraničen vodním náhonem mlýna, který pro svůj tok využívá bývalý hradní příkop a od západu potokem Jelenka. Dáme-li se z náměstí směrem ke kostelu sv. Jana Křtitele a před kostem odbočíme z hlavní průjezdní komunikace vlevo do postranní uličky vedoucí mezi kostelem a domy, povede nás tato slepá komunikace kolem vstupního objektu předhradí s průjezdem až k zamčené brance, dnes již také zanikajícího hřbitova, v jehož místech stávalo jádro hradu.
25.10. 2007
popis

Vlastní jádro hradu mělo pravděpodobně rozměry 25 x 40 m a bylo původně obklopeno ze všech čtyř stran vodním příkopem a valem. Na západě a jihu dosahoval příkop šířky až 40 m. Val je dochován nejlépe na jižní straně, kde dnes ještě dosahuje výšky 6 metrů. Zbývající nadzemní části hradu byly odstraněny počátkem 19. stol., kdy byla bývalá plocha jádra hradu změněna na hřbitov. Dodnes se dochoval zbytek bašty v severozápadním nároží. Druhá část hradu – předhradí byla původně od jádra oddělena také vodním příkopem. Od severu a východu chránila předhradí zeď a vodní příkop, který zůstal zčásti zachován, neboť byl využit k vedení mlýnského náhonu. Skutečný vzhled podhradí není znám. Dodnes se dochovalo jádro budovy s průjezdem a část východního obvodového zdiva. Vzhled předhradí byl změněn přestavbami v 16. stol. Tak se dochoval i gotický portál, jež byl druhotně osazen poblíž vnitřního nároží severního a východního křídla…  číst dále

Úlovec J.: Hrady, zámky a tvrze Klatovska, Libri, 2004, 25.10. 2007

historie

Přesná doba zaležení Janovic není známa. Předpokládá se, že hrad založil Jan z Janovic, který byl držitelem janovického šlechtického statku v roce 1290. Po smrti Jana rod pánů z Janovic tento statek ztrácí a král Jan Lucemburský jej v 1. pol. 14. stol. dává do držení Petrovi z Rožmberka, avšak ještě v 1. pol. 14. stol. jej získává Bohuslav, nejspíše syn Jana a tak se statek vrací zpět do majetku rodu pánů z Janovic. Za Oldřicha v 1. pol. 15. stol. byl majetek rodu rozšířen koupí poloviny statku Bystřice nad Úhlavou. Později jeho vnuk Heřman po roztržce s králem Vladislavem II. musel uprchnout ze země a hrad na krátko získal Petr Suda z Řeneč a učinil z hradu sídlo lupičů. Po té co byl Petr Suda vojenskými oddíly z Klatov a Plzně zahnán na útěk a došlo k urovnání sporu Heřmana s králem, získal Heřmanovo syn Oldřich panství nazpět a v 1. pol. 16. stol. se stal statek svobodným. Po…  číst dále

Úlovec J.: Hrady, zámky a tvrze Klatovska, Libri, 2004, 25.10. 2007

Půdorys místa

Celková situace areálu hradu, Janovice nad Úhlavou, celková situace areálu hradu podle zaměření z roku 1940. Šrafovaně značena stojící zástavba, plně pozůstatky středověkého zdiva okrouhlé bašty, obvodové hradby a druhé brány. Zcela vpravo ohraničuje areál potok Jelenka
Úlovec J.: Hrady, zámky a tvrze Klatovska, Libri, 2004
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Janovice nad Úhlavou

Místa v okolí

 synagoga
 Veselí
 kaple sv. Felixe
 sýpka
 Klenová
 židovský hřbitov
 Dvořec
 Týnec
 Bezděkov
 kostel sv. Václava
 Sohostov
 Běhařov
 Opálka
 Markéta
 Koryta
 Lomec
 Loreta
 štola Loreta
 Kouskova Lhota
 Dobrá Voda
 Beňovy
 Tupadelské skály
 kostel sv. Martina
 Tetětice
 boží muka
 kaple sv. Isidora
 Tupadly
 kostel sv. Anny
 židovský hřbitov
 Luby
 synagoga
 boží muka
 radnice
 synagoga
 Černá věž
 Bílá věž
 židovský hřbitov
 městské opevnění
 Sobětice
 Drslavice
 Běšiny
 Dešenice
 Újezdec
 boží muka
 kostel sv. Michala
 Běšiny
 Běšiny
 synagoga
 židovský hřbitov
 Úsilov
 Hořákov
 Svrčovec
 Srbice
 kostel sv. Markéty
 Pajrek
 Březí
 Mochtín
 Štěpánovice
 Podolí
 Těšetiny
 Čachrov
 Komošín
 Pušperk
 Újezd u Štěpánovic
 Dolany
 Nový Čestín
 kostel sv. Wolfganga
 Koráb
 Hradiště
 Ruchomperk
 U Žižků
 Obytce
 Boříkovy
 Lázeň
 Malonice
 rozhledna Bolfánek
 Nový Herštejn
 Nemilkov
 Jindřichovice
 Jindřichovice
 kaple sv. Václava
 Mlázovy
 Příkopy
 Kokšín
 Habartice
 Chocomyšl
 kostel sv. Anny
 židovský hřbitov
 Rýzmberk
 kostel sv. Anny
 Předslav
 Švihov
 Měcholupy
 radnice
 kostel sv. Jiljí
 Velhartice
 Ujčín
 Netřeby
 Kanice
 Hlavňovice
 kostel sv. Mikuláše
 Měčín
Kontaktní informace
Starý dvůr 38
340 21 Janovice nad Úhlavou
Základní informace místa
ID místa: 1926
Typ místa: hrad
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 25.10.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama