Janovický hrad postavil nejspíše Jan Janovský ve 2. pol. 13. stol. S různými přerušeními byl v majetku rodu pánů z Janovic do 17. stol. Poslední zbytky jádra hradu byly odstraněny počátkem 19. stol. při změně části plochy areálu hradu na hřbitov.
Hlavní obrázek místa
Zaniklé jádro hradu
Místo původní zástavby hradního jádra. Počátkem 19. stol. byly zbytky hradu odstraněny a místo upraveno na hřbitov.
© Luděk Pitter 06/2006
Areál bývalého hradu se nachází v západní části Janovic nad Úhlavou. Areál je od východu ohraničen vodním náhonem mlýna, který pro svůj tok využívá bývalý hradní příkop a od západu potokem Jelenka. Dáme-li se z náměstí směrem ke kostelu sv. Jana Křtitele a před kostem odbočíme z hlavní průjezdní komunikace vlevo do postranní uličky vedoucí mezi kostelem a domy, povede nás tato slepá komunikace kolem vstupního objektu předhradí s průjezdem až k zamčené brance, dnes již také zanikajícího hřbitova, v jehož místech stávalo jádro hradu.
25.10. 2007
popis

Vlastní jádro hradu mělo pravděpodobně rozměry 25 x 40 m a bylo původně obklopeno ze všech čtyř stran vodním příkopem a valem. Na západě a jihu dosahoval příkop šířky až 40 m. Val je dochován nejlépe na jižní straně, kde dnes ještě dosahuje výšky 6 metrů. Zbývající nadzemní části hradu byly odstraněny počátkem 19. stol., kdy byla bývalá plocha jádra hradu změněna na hřbitov. Dodnes se dochoval zbytek bašty v severozápadním nároží. Druhá část hradu – předhradí byla původně od jádra oddělena také vodním příkopem. Od severu a východu chránila předhradí zeď a vodní příkop, který zůstal zčásti zachován, neboť byl využit k vedení mlýnského náhonu. Skutečný vzhled podhradí není znám. Dodnes se dochovalo jádro budovy s průjezdem a část východního obvodového zdiva. Vzhled předhradí byl změněn přestavbami v 16. stol. Tak se dochoval i gotický portál, jež byl druhotně osazen poblíž vnitřního nároží severního a východního křídla…  číst dále

Úlovec J.: Hrady, zámky a tvrze Klatovska, Libri, 2004, 25.10. 2007

historie

Přesná doba zaležení Janovic není známa. Předpokládá se, že hrad založil Jan z Janovic, který byl držitelem janovického šlechtického statku v roce 1290. Po smrti Jana rod pánů z Janovic tento statek ztrácí a král Jan Lucemburský jej v 1. pol. 14. stol. dává do držení Petrovi z Rožmberka, avšak ještě v 1. pol. 14. stol. jej získává Bohuslav, nejspíše syn Jana a tak se statek vrací zpět do majetku rodu pánů z Janovic. Za Oldřicha v 1. pol. 15. stol. byl majetek rodu rozšířen koupí poloviny statku Bystřice nad Úhlavou. Později jeho vnuk Heřman po roztržce s králem Vladislavem II. musel uprchnout ze země a hrad na krátko získal Petr Suda z Řeneč a učinil z hradu sídlo lupičů. Po té co byl Petr Suda vojenskými oddíly z Klatov a Plzně zahnán na útěk a došlo k urovnání sporu Heřmana s králem, získal Heřmanovo syn Oldřich panství nazpět a v 1. pol. 16. stol. se stal statek svobodným. Po…  číst dále

Úlovec J.: Hrady, zámky a tvrze Klatovska, Libri, 2004, 25.10. 2007

Půdorys místa

Celková situace areálu hradu, Janovice nad Úhlavou, celková situace areálu hradu podle zaměření z roku 1940. Šrafovaně značena stojící zástavba, plně pozůstatky středověkého zdiva okrouhlé bašty, obvodové hradby a druhé brány. Zcela vpravo ohraničuje areál potok Jelenka
Úlovec J.: Hrady, zámky a tvrze Klatovska, Libri, 2004
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Janovice nad Úhlavou

Místa v okolí

 synagoga
 Veselí
 kaple sv. Felixe
 sýpka
 Klenová
 židovský hřbitov
 Dvořec
 Týnec
 Bezděkov
 kostel sv. Václava
 Sohostov
 Běhařov
 Opálka
 Markéta
 Koryta
 Lomec
 Loreta
 štola Loreta
 Kouskova Lhota
 Dobrá Voda
 Beňovy
 Tupadelské skály
 kostel sv. Martina
 Tetětice
 boží muka
 kaple sv. Isidora
 Tupadly
 kostel sv. Anny
 židovský hřbitov
 Luby
 synagoga
 boží muka
 radnice
 synagoga
 Černá věž
 Bílá věž
 židovský hřbitov
 městské opevnění
 Sobětice
 Drslavice
 Běšiny
 Dešenice
 Újezdec
 boží muka
 kostel sv. Michala
 Běšiny
 Běšiny
 synagoga
 židovský hřbitov
 Úsilov
 Hořákov
 Svrčovec
 Srbice
 kostel sv. Markéty
 Pajrek
 Březí
 Mochtín
 Štěpánovice
 Podolí
 Těšetiny
 Čachrov
 Komošín
 Pušperk
 Újezd u Štěpánovic
 Dolany
 Nový Čestín
 kostel sv. Wolfganga
 Koráb
 Hradiště
 Ruchomperk
 U Žižků
 Obytce
 Boříkovy
 Lázeň
 Malonice
 rozhledna Bolfánek
 Nový Herštejn
 Nemilkov
 Jindřichovice
 Jindřichovice
 kaple sv. Václava
 Mlázovy
 Příkopy
 Kokšín
 Habartice
 Chocomyšl
 kostel sv. Anny
 židovský hřbitov
 Rýzmberk
 kostel sv. Anny
 Předslav
 Švihov
 Měcholupy
 radnice
 kostel sv. Jiljí
 Velhartice
 Ujčín
 Netřeby
 Kanice
 Hlavňovice
 kostel sv. Mikuláše
 Měčín
Kontaktní informace
Starý dvůr 38
340 21 Janovice nad Úhlavou
Základní informace místa
ID místa: 1926
Typ místa: hrad
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 25.10.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

reklama