Zámek jehož zaležení není známo, získal dnešní romantický, pseudogotický vzhled ve 2. pol. 19. stol. za Rudolfa Jana Arnošta Meraviglia-Crivelli. Je obdélníkového tvaru s šestibokou věží na jihozápadním a hranolovou věží na jihovýchodním nároží.
Hlavní obrázek místa
Jižní průčelí
© Luděk Pitter 04/2006
Mohutné jižní průčelí zámku v Novém Čestíne asi neujde pozornosti nikomu, kdo projíždí po silnici I/22 z Klatov do Horažďovic, zejména pokud se do jeho zdí opírá odpolední slunce. Vlastní zámek si zachovává podobu z poslední přestavby provedené v 19. stol a je ukázkou romantické vesnické stavby své doby. Za zmínku stojí i při severovýchodním nároží zámku stojící kaple Nejsvětější Trojice.
L.P., 13.4. 2006
historie

Popis zámku

V současné době nelze přesně určit kdy byl zámek založen, ví se jen, že byl postaven před rokem 1640, ne však dříve jak ve 14. stol. Panské sídlo je v roce 1665 popisováno jako obydlí o dvou světnicích, kanceláři a síni. Později za Běšínů v letech 1167 - 1716 došlo nejspíše k významnějším stavebním úpravám, protože při prodeji se již píše o rytířské sídle Nový Češtin. Podle některých autorů byl zámek postaven na sklepech a přízemní budově po roce 1783 za Antonína Perglara z Perglasu. Rozhodující vliv na současný vzhled zámku však měl až Rudolf Jan Arnošt Meraviglia-Crivelli, známý heraldik (Rudolf Johann hr. Meraviglia-Crivelli) v letech 1878-1891. Dal vznik romantickému, pseudogotickému, trojkřídlému zámku se dvojicí třípodlažních věží. Při jihozápadním nároží je věž, uváděná jako šestiboká a při jihovýchodním nároží je věž hranolová. Obě věže jsou kryty nízkou stříškou. Fasády jsou členěny ozdobnými římsami. Většina vnitřních prostor…  číst dále

L.P. / Úlovec Jiří, Hrady, zámky a tvrze Klatovska, Libri, 2004, 13.4. 2006

Další texty historie
Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Mochtín

Místa v okolí

 Mochtín
 Těšetiny
 Srbice
 Újezdec
 Hradiště
 Obytce
 Boříkovy
 Sobětice
 Habartice
 Luby
 Mlázovy
 Kouskova Lhota
 štola Loreta
 Loreta
 Bílá věž
 městské opevnění
 Podolí
 kaple sv. Anny
 boží muka
 radnice
 Černá věž
 synagoga
 židovský hřbitov
 kostel sv. Michala
 Jindřichovice
 Jindřichovice
 kaple sv. Václava
 Lomec
 boží muka
 Malonice
 boží muka
 Běšiny
 Běšiny
 Běšiny
 Týnec
 kostel sv. Blažeje
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Martina
 Plánice
 Beňovy
 Kolinec
 židovský hřbitov
 Měcholupy
 Zavlekov
 Ujčín
 Němčice
 Kratice
 Hořákov
 Předslav
 Štěpánovice
 sýpka
 kaple sv. Felixe
 kostel sv. Václava
 Nemilkov
 Bezděkov
 Klenová
 Velhartice
 kaple Panny Marie
 synagoga
 Březí
 Tupadelské skály
 Petrovice
 židovský hřbitov
 kaple sv. Vojtěcha
 Janovice nad Úhlavou
 Svrčovec
 Mokrosuky
 Tupadly
 Dvořec
 Koryta
 Čachrov
 Opálka
 Lovčice
 Veselí
 Komošín
 Kašovice
 Dolany
 židovský hřbitov
 Drslavice
 Sohostov
 Čejkovy
 Tetětice
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Isidora
 Kokšín
 Nalžovy
 Měčín
 Panský dům
 Ballymotte
 Hlavňovice
 lesopark Prašivice
 Svojšice
 kostel sv. Jiljí
 Švihov
 Hrádek u Sušice
 radnice
 fara
 kostel sv. Václava
 Miřenice
 kostel sv. Vavřince
 Tedražice
 Žikov
 kostel sv. Markéty
 Lipová Lhota
 Žinkovy
 Svatobor
 kostel sv. Václava
 Potenštejn
 kostel sv. Mikuláše
 Dešenice
 synagoga
 Ježovy
 U Žižků
 Kámen neštěstí
 Rozacínovský dům
 kostel sv. Václava
 kašna
 městské opevnění
 Voprchovský dům
 městský špitál
 Lázeň
 rozhledna Bolfánek
 kostel sv. Wolfganga
 židovský hřbitov
Kontaktní informace
Nový Čestín 1
Mochtín
339 01 Klatovy 1
Základní informace místa
ID místa: 4119
Typ místa: zámek
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 14.4.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama