Původní gotický kostel poprvé připomínan roku 1354, což je také první písemná zmínka o vsi Habartice. Kostel je jednolodní s pětiboce uzavřeným presbytářem a věží při západním průčelí.
Hlavní obrázek místa
Od jihovýchodu
© Luděk Pitter 07/2005
Habartice dnes místní část města Klatovy se nachází mezi Klatovy a Plánicí pod vrchem s místním názvem Karkule. Pokud budete projíždět Habarticemi uvidíte věž gotického kostela sv. Petra a Pavla jižně od centra obce, odkud k němu vede slepá místní komunikace. Než přijedete ke kostelu projedete okolo dvora s dochovaným křídlem a branou renesanční tvrze, která také stojí za zhlédnutí.
L.P., 4.3. 2007
popis

Jedná se o původní gotický jednolodní kostel s obdélnou lodí a věží při západním průčelí. Kněžiště s pětibokým závěrem sklenuto křížovou klenbou.

L.P. (Kolektiv autorů: Umělecké památky Čech 1, [A/J], Academia, 1977), 4.3. 2007

historie

Kostel poprvé připomínán roku 1354 a je to také dosud nejstarší písemná zmínka o vsi Habartice. Z historie je známo, že část vsi Habartice patřila ve 14. stol. nepomuckému klášteru a krátce v 17. stol. jezuitské koleji v Klatovech. O historii vlastního kostela je známo však jen málo.

L.P. (Kolektiv autorů: Encyklopedie českých tvrzí, 1. díl, [A-J], Argo, 1997), 4.3. 2007

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Habartice

Místa v okolí

 Habartice
 Obytce
 Nový Čestín
 Mochtín
 kostel sv. Blažeje
 Plánice
 Němčice
 Těšetiny
 Kratice
 Měcholupy
 Srbice
 Sobětice
 Újezdec
 Hradiště
 Boříkovy
 Petrovice
 kaple sv. Vojtěcha
 Předslav
 Luby
 židovský hřbitov
 Bílá věž
 městské opevnění
 Lovčice
 boží muka
 radnice
 kostel sv. Michala
 Černá věž
 synagoga
 Zavlekov
 Mlázovy
 boží muka
 štola Loreta
 kostel sv. Anny
 kaple sv. Anny
 Loreta
 kostel sv. Mikuláše
 Štěpánovice
 kostel sv. Martina
 Kouskova Lhota
 Lomec
 Měčín
 kaple sv. Václava
 Jindřichovice
 Jindřichovice
 Kolinec
 židovský hřbitov
 Podolí
 Beňovy
 Malonice
 Týnec
 Ujčín
 boží muka
 Běšiny
 Běšiny
 Svrčovec
 Běšiny
 Žinkovy
 Komošín
 Nalžovy
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Václava
 Ballymotte
 lesopark Prašivice
 Kokšín
 Dolany
 Potenštejn
 Tupadelské skály
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Václava
 Tupadly
 Bezděkov
 Mokrosuky
 Švihov
 radnice
 Kašovice
 fara
 kostel sv. Václava
 Čejkovy
 Koryta
 Hořákov
 Velhartice
 Drslavice
 sýpka
 kaple sv. Felixe
 Nemilkov
 boží muka
 Miřenice
 Klenová
 synagoga
 židovský hřbitov
 Janovice nad Úhlavou
 Červené Poříčí
 Tetětice
 kaple sv. Isidora
 Veselí
 Březí
 Dvořec
 Čachrov
 Opálka
 Hrádek u Sušice
 Lipová Lhota
 Prádlo
 Poustevna
 Tedražice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Vavřince
 dům U České lípy
 kaple sv. Vojtěcha
 Zelenohorská pošta
 Budětice
 Ježovy
 pamětní kámen
 boží muka
 sousoší Piety
 Zelená Hora
 kaple sv. Markéty
 Křenice
Základní informace místa
ID místa: 5058
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 4.3.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama