Původní tvrz pocházející ze 14. stol. byla přestavěna a rozšířena v 16. stol. Přestavba na barokní zámek v třicátých letech 18. stol. V druhé pol. 20. stol. zámek značně zchátral.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Pitter 07/2005
Obec Obytce leží 7 km východně od Klatov, stranou hlavních silničních tahů i železnice. Nevede zde žádná turistická ani cykloturistická stezka. Zámek najdeme v centru obce po pravé straně silnice vedoucí z Klatov, u zemědělského dvora.
Pavel Vítek, 1.11. 2009
popis

Zámek je patrová trojkřídlá stavba obklopující obdélníkové nádvoří. K levému boku objektu se připojuje další křídlo. Západním a severním křídlem směrem do nádvoří probíhají stlačené arkády. Hospodářské budovy u zámky byly vystavěny současně s přestavbou zámku a jsou také v barokním slohu. Současný stav zámku je velmi neuspokojivý a i přes malé úpravy provedené v devadesátých letech 20. stol. chátrání objektu pokračuje.

Pavel Vítek – zdroj: Jiří Úlovec, Ohrožené hrady, zámky a tvrze Čech, 2. díl N-Ž, Nakladatelství LIBRI r. 2005, 1.11. 2009

historie

První písemná zpráva o obci pochází z roku 1227. Původní tvrz byla založena zřejmě již ve 14. stol. některým příslušníkem šlechtického rody z Obytce. V druhé pol. 16. stol. byla tvrz přestavěna a zvětšena. Při dalších úpravách za Jana Karla z Unwerthu v třicátých letech 18. stol. získala podobu barokního zámku. Při této přestavbě zaniklo původní opevnění tvrze i s věží. Během své existence tvrz a později zámek vlastnila celá řada různých šlechtických rodů a od roku 1827 řád maltézských rytířů, který roku 1920 zámek prodal soukromé osobě. V druhé pol. 20. stol. sloužil zámek různým státním organizacím, naposledy jako depozitář Státního archivu Klatovy. V devadesátých letech byl navrácen potomkům původních majitelů.

Pavel Vítek – zdroj: Jiří Úlovec, Ohrožené hrady, zámky a tvrze Čech, 2. díl N-Ž, Nakladatelství LIBRI r. 2005, 1.11. 2009

Půdorys místa

Přízemí zámku, Obytce, plán přízemí zámku. Zrněně vyznačen předpokládaný rozsah dochvaného zdiva středověké tvrze. Zaměření M. Malého z července 1992, kresba autor.
Úlovec Jiří, Ohrožené hrady, zámky a tvrze Čech, Libri, 2003, 2. díl, N - Ž, str. 93
Obrázek
Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Obytce

Místa v okolí

 Habartice
 Nový Čestín
 Mochtín
 Sobětice
 Těšetiny
 Újezdec
 Srbice
 Měcholupy
 Luby
 židovský hřbitov
 městské opevnění
 Bílá věž
 radnice
 kostel sv. Michala
 boží muka
 Černá věž
 synagoga
 Němčice
 Předslav
 Hradiště
 boží muka
 kostel sv. Blažeje
 Boříkovy
 Plánice
 kostel sv. Anny
 Petrovice
 Štěpánovice
 kaple sv. Vojtěcha
 kostel sv. Martina
 štola Loreta
 Kratice
 Loreta
 Lomec
 Beňovy
 Kouskova Lhota
 Mlázovy
 Týnec
 kostel sv. Mikuláše
 Svrčovec
 Komošín
 Měčín
 Lovčice
 Podolí
 Zavlekov
 Tupadelské skály
 Dolany
 Jindřichovice
 Kokšín
 kostel sv. Václava
 Tupadly
 kaple sv. Václava
 Jindřichovice
 Bezděkov
 boží muka
 Běšiny
 Běšiny
 kostel sv. Jiljí
 Běšiny
 Švihov
 Malonice
 Koryta
 Kolinec
 radnice
 židovský hřbitov
 Drslavice
 kostel sv. Václava
 fara
 kaple sv. Felixe
 sýpka
 Ujčín
 Klenová
 synagoga
 Janovice nad Úhlavou
 kaple sv. Isidora
 Tetětice
 Červené Poříčí
 Veselí
 Žinkovy
 Sohostov
 kostel sv. Václava
 Hořákov
 Potenštejn
 Dvořec
 Opálka
 Mokrosuky
 Nemilkov
 židovský hřbitov
 Nalžovy
 Velhartice
 Ballymote
 Březí
 kostel sv. Markéty
 Kašovice
 židovský hřbitov
 Čachrov
 Ježovy
 Čejkovy
 Lázně Letiny
 Miřenice
 Hrádek u Sušice
 Prádlo
 Poustevna
 kostel sv. Vavřince
 Tedražice
 Křenice
 Lipová Lhota
 kaple sv. Vojtěcha
 Zelená Hora
 kaple sv. Markéty
 Dešenice
 Ptenín
Kontaktní informace
Obytce 1
339 01 Klatovy 1
Základní informace místa
ID místa: 4122
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 1.11.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama