Původně tvrz ze 14.století, přestavěná renesančně, později nahrazená barokním loveckým zámkem. Po požáru v r. 1773 měla zámek nahradit velká pozdně barokní novostavba, avšak zůstala nedokončena (vystavěny pouze 2/3 stavby). Nedostavený zámek pak adaptován na cukrovar. Soukromý majetek.
Hlavní obrázek místa
Hlavní zámecká budova od Chocomyšlského rybníka
© Jaroslav Špiroch 08/2019
Obec Chocomyšl se nachází v okrese Domažlice v Plzeňském kraji. Obcí prochází silnice mezi Kolovčí a městem Klatovy. První písemná zmínka pochází z r. 1365. Nedaleko leží obec Chudenice, úzce spojená se šlechtickým rodem Černínů.
24.4. 2020
popis

Původní zaniklou podobu sídla známe z veduty kolem r. 1720 - vstupní křídlo flankované po stranách dvojicí polygonálních věžovitých rizalitů i detail štítu s hodinami. Dnešní monumentální pozdně barokní patrová budova zámku s mansardovou střechou má dnes střízlivé fasády. Vstupní průčelí zdůrazňuje trojice rizalitů s trojúhelníkovými štíty. Střední, nejvyšší osový rizalit má jednoduchý segmentově ukončený vstupní portál, k němuž vede ze strany obce alej. Za zámkem je hospodářský dvůr. Pozůstatkem původní terénní situace sídla je blízký rybník se vzrostlými duby na hrázi.

Hrady,zámky a tvrze západních Čech,Brych,Rendek,nakl.Academia,2016,Jaroslav Špiroch, 25.4. 2020

historie

Původním sídlem byla tvrz, stojící zde patrně již ve 14.století. První zmínka o ní pochází z r. 1545 (Volf Chocomyslšký z Wildenfelsu, v majetku tohoto rodu do r. 1583). Roku 1711 získali Chocomyšl Černínové z Chudenic. Za Františka Josefa Černína byla r. 1720 tvrz, jenž mezitím prošla renesanční přestavbou (nároží opatřena polygonálními věžemi) nahrazena barokním loveckým zámkem (autorem černínský architekt František Maxmilián Kaňka). Počátkem 60.let 18.století dal zámek dále upravit Prokop Černín (přistavěna domácí kaple). Po katastrofálním požáru v r. 1773 o rok později vypracoval stavitel Karel Balling návrh velké pozdně barokní novostavby zámku, jehož přízemí bylo dokončeno v r. 1775. Pak zřejmě stavba pokračovala z nedostatku financí jen pozvolna, neboť ani na konci 18.století nebyla dokončena (Černínové zde nežili). Zámek byl dokončen jen ze dvou třetin a tak ho Černínové v r. 1802 nabídli k přestavbě na dragounská…  číst dále

Hrady,zámky a tvrze západních Čech,Brych,Rendek,nakl.Academia2016, MAS Pošumaví z.s.,Hrady,zámky a tvrze v Čechách,na Moravě a ve Slezsku,nakl.Svoboda1985,Jaroslav Špiroch, 25.4. 2020

Komentáře

Plzeňský kraj,  Domažlice  (DO), Chocomyšl

Místa v okolí

 Zichov
 rozhledna Bolfánek
 Lázeň
 U Žižků
 Netřeby
 Ruchomperk
 Pušperk
 Kanice
 Květkovice
 kostel sv. Markéty
 Křenice
 Lštění
 Nový Herštejn
 vyhlídková plošina
 Úsilov
 Osvračín
 Ježovy
 Osvračín
 Drslavice
 Příkopy
 kaple sv. Isidora
 Ptenín
 Tetětice
 Koráb
 Chotiměř
 Dolany
 Tupadly
 Svrčovec
 Rýzmberk
 Komošín
 Lacembok
 Přívozec
 Kdyně
 kostel sv. Mikuláše
 Tupadelské skály
 židovský hřbitov
 Nahošice
 Koryta
 synagoga
 Sohostov
 Kokšín
 Blížejov
 fara
 kostel sv. Václava
 Švihov
 radnice
 Merklín
 fara
 venkovská usedlost
 Kout na Šumavě
 kostel sv. Jiří
 Markéta
 kostel sv. Mikuláše
 gloriet Klobouk
 kostel sv. Václava
 Bezděkov
 Štěpánovice
 kaple sv. Anny
 Roupov
 kostel sv. Jiljí
 Újezd u Štěpánovic
 Dobrá Voda
 kaple sv. Anny
 Puclice
 Červené Poříčí
 Beňovy
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Anny
 Tuhošť
 boží muka
 Běhařov
 Šibeniční vrch
 Veselí
 kostel sv. Michala
 synagoga
 židovský hřbitov
 Černá věž
 boží muka
 radnice
 Bílá věž
 městské opevnění
 Lomec
 kaple sv. Václava
 Domažlická věž
 Janovice nad Úhlavou
 kostel sv. Vavřince
 synagoga
 kostel sv. Anny
 Chodský hrad
 kostel sv. Apolináře
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Prokopa
 Čečovice
 Horšovský Týn
 Vdovský dům
 židovský hřbitov
 Luby
 kaple sv. Felixe
 Loreta
 Kubíčkova skála
 sýpka
 štola Loreta
 Týnec
 Lužany
 Klenová
 Skočice
 Bukovec
 Sobětice
 Přestavlky
 Kouskova Lhota
 Újezdec
Základní informace místa
ID místa: 14813
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 26.4.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama