Původně tvrz ze 14.století, přestavěná renesančně, později nahrazená barokním loveckým zámkem. Po požáru v r. 1773 měla zámek nahradit velká pozdně barokní novostavba, avšak zůstala nedokončena (vystavěny pouze 2/3 stavby). Nedostavený zámek pak adaptován na cukrovar. Soukromý majetek.
Hlavní obrázek místa
Hlavní zámecká budova od Chocomyšlského rybníka
© Jaroslav Špiroch 08/2019
Obec Chocomyšl se nachází v okrese Domažlice v Plzeňském kraji. Obcí prochází silnice mezi Kolovčí a městem Klatovy. První písemná zmínka pochází z r. 1365. Nedaleko leží obec Chudenice, úzce spojená se šlechtickým rodem Černínů.
24.4. 2020
popis

Původní zaniklou podobu sídla známe z veduty kolem r. 1720 - vstupní křídlo flankované po stranách dvojicí polygonálních věžovitých rizalitů i detail štítu s hodinami. Dnešní monumentální pozdně barokní patrová budova zámku s mansardovou střechou má dnes střízlivé fasády. Vstupní průčelí zdůrazňuje trojice rizalitů s trojúhelníkovými štíty. Střední, nejvyšší osový rizalit má jednoduchý segmentově ukončený vstupní portál, k němuž vede ze strany obce alej. Za zámkem je hospodářský dvůr. Pozůstatkem původní terénní situace sídla je blízký rybník se vzrostlými duby na hrázi.

Hrady,zámky a tvrze západních Čech,Brych,Rendek,nakl.Academia,2016,Jaroslav Špiroch, 25.4. 2020

historie

Původním sídlem byla tvrz, stojící zde patrně již ve 14.století. První zmínka o ní pochází z r. 1545 (Volf Chocomyslšký z Wildenfelsu, v majetku tohoto rodu do r. 1583). Roku 1711 získali Chocomyšl Černínové z Chudenic. Za Františka Josefa Černína byla r. 1720 tvrz, jenž mezitím prošla renesanční přestavbou (nároží opatřena polygonálními věžemi) nahrazena barokním loveckým zámkem (autorem černínský architekt František Maxmilián Kaňka). Počátkem 60.let 18.století dal zámek dále upravit Prokop Černín (přistavěna domácí kaple). Po katastrofálním požáru v r. 1773 o rok později vypracoval stavitel Karel Balling návrh velké pozdně barokní novostavby zámku, jehož přízemí bylo dokončeno v r. 1775. Pak zřejmě stavba pokračovala z nedostatku financí jen pozvolna, neboť ani na konci 18.století nebyla dokončena (Černínové zde nežili). Zámek byl dokončen jen ze dvou třetin a tak ho Černínové v r. 1802 nabídli k přestavbě na dragounská…  číst dále

Hrady,zámky a tvrze západních Čech,Brych,Rendek,nakl.Academia2016, MAS Pošumaví z.s.,Hrady,zámky a tvrze v Čechách,na Moravě a ve Slezsku,nakl.Svoboda1985,Jaroslav Špiroch, 25.4. 2020

Plzeňský kraj,  Domažlice  (DO), Chocomyšl

Místa v okolí

 Zichov
 rozhledna Bolfánek
 Lázeň
 U Žižků
 Netřeby
 Ruchomperk
 Pušperk
 Kanice
 Květkovice
 kostel sv. Markéty
 Křenice
 Lštění
 Nový Herštejn
 vyhlídková plošina
 Úsilov
 Osvračín
 Ježovy
 Osvračín
 Drslavice
 Příkopy
 kaple sv. Isidora
 Ptenín
 Tetětice
 Koráb
 Chotiměř
 Dolany
 Tupadly
 Svrčovec
 Rýzmberk
 Komošín
 Lacembok
 Přívozec
 židovský hřbitov
 Tupadelské skály
 Nahošice
 Koryta
 Sohostov
 Blížejov
 Kokšín
 fara
 kostel sv. Václava
 Švihov
 radnice
 Markéta
 Merklín
 gloriet Klobouk
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Václava
 Bezděkov
 Štěpánovice
 kostel sv. Jiljí
 Roupov
 Dobrá Voda
 Újezd u Štěpánovic
 kaple sv. Anny
 Puclice
 Červené Poříčí
 kostel sv. Martina
 Beňovy
 kostel sv. Anny
 boží muka
 Běhařov
 Šibeniční vrch
 kostel sv. Michala
 Veselí
 synagoga
 židovský hřbitov
 boží muka
 radnice
 Černá věž
 Bílá věž
 městské opevnění
 Lomec
 kaple sv. Václava
 Lomeček
 Domažlická věž
 Janovice nad Úhlavou
 synagoga
 kostel sv. Anny
 Chodský hrad
 kostel sv. Apolináře
 kostel sv. Mikuláše
 Vdovský dům
 kostel sv. Prokopa
 Čečovice
 Horšovský Týn
 židovský hřbitov
 Luby
 kaple sv. Felixe
 sýpka
 Loreta
 Skočice
 štola Loreta
 Týnec
 Lužany
 Klenová
 Bukovec
 Sobětice
 Přestavlky
 Kouskova Lhota
 Újezdec
Základní informace místa
ID místa: 14813
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 26.4.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama