Původně tvrz ze 14.století, přestavěná renesančně, později nahrazená barokním loveckým zámkem. Po požáru v r. 1773 měla zámek nahradit velká pozdně barokní novostavba, avšak zůstala nedokončena (vystavěny pouze 2/3 stavby). Nedostavený zámek pak adaptován na cukrovar. Soukromý majetek.
Hlavní obrázek místa
Hlavní zámecká budova od Chocomyšlského rybníka
© Jaroslav Špiroch 08/2019
Obec Chocomyšl se nachází v okrese Domažlice v Plzeňském kraji. Obcí prochází silnice mezi Kolovčí a městem Klatovy. První písemná zmínka pochází z r. 1365. Nedaleko leží obec Chudenice, úzce spojená se šlechtickým rodem Černínů.
24.4. 2020
popis

Původní zaniklou podobu sídla známe z veduty kolem r. 1720 - vstupní křídlo flankované po stranách dvojicí polygonálních věžovitých rizalitů i detail štítu s hodinami. Dnešní monumentální pozdně barokní patrová budova zámku s mansardovou střechou má dnes střízlivé fasády. Vstupní průčelí zdůrazňuje trojice rizalitů s trojúhelníkovými štíty. Střední, nejvyšší osový rizalit má jednoduchý segmentově ukončený vstupní portál, k němuž vede ze strany obce alej. Za zámkem je hospodářský dvůr. Pozůstatkem původní terénní situace sídla je blízký rybník se vzrostlými duby na hrázi.

Hrady,zámky a tvrze západních Čech,Brych,Rendek,nakl.Academia,2016,Jaroslav Špiroch, 25.4. 2020

historie

Původním sídlem byla tvrz, stojící zde patrně již ve 14.století. První zmínka o ní pochází z r. 1545 (Volf Chocomyslšký z Wildenfelsu, v majetku tohoto rodu do r. 1583). Roku 1711 získali Chocomyšl Černínové z Chudenic. Za Františka Josefa Černína byla r. 1720 tvrz, jenž mezitím prošla renesanční přestavbou (nároží opatřena polygonálními věžemi) nahrazena barokním loveckým zámkem (autorem černínský architekt František Maxmilián Kaňka). Počátkem 60.let 18.století dal zámek dále upravit Prokop Černín (přistavěna domácí kaple). Po katastrofálním požáru v r. 1773 o rok později vypracoval stavitel Karel Balling návrh velké pozdně barokní novostavby zámku, jehož přízemí bylo dokončeno v r. 1775. Pak zřejmě stavba pokračovala z nedostatku financí jen pozvolna, neboť ani na konci 18.století nebyla dokončena (Černínové zde nežili). Zámek byl dokončen jen ze dvou třetin a tak ho Černínové v r. 1802 nabídli k přestavbě na dragounská…  číst dále

Hrady,zámky a tvrze západních Čech,Brych,Rendek,nakl.Academia2016, MAS Pošumaví z.s.,Hrady,zámky a tvrze v Čechách,na Moravě a ve Slezsku,nakl.Svoboda1985,Jaroslav Špiroch, 25.4. 2020

Plzeňský kraj,  Domažlice  (DO), Chocomyšl

Místa v okolí

 Zichov
 rozhledna Bolfánek
 Lázeň
 U Žižků
 Netřeby
 Ruchomperk
 Pušperk
 Kanice
 Květkovice
 kostel sv. Markéty
 Křenice
 Lštění
 Nový Herštejn
 Úsilov
 vyhlídková plošina
 Osvračín
 Ježovy
 Osvračín
 Drslavice
 Příkopy
 kaple sv. Isidora
 Ptenín
 Tetětice
 Koráb
 Chotiměř
 Dolany
 Tupadly
 Svrčovec
 Rýzmberk
 Komošín
 Lacembok
 Přívozec
 židovský hřbitov
 Tupadelské skály
 Nahošice
 Koryta
 Sohostov
 Blížejov
 Kokšín
 fara
 kostel sv. Václava
 Švihov
 radnice
 Markéta
 Merklín
 gloriet Klobouk
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Václava
 Bezděkov
 Štěpánovice
 kostel sv. Jiljí
 Roupov
 Dobrá Voda
 Újezd u Štěpánovic
 kaple sv. Anny
 Puclice
 Červené Poříčí
 kostel sv. Martina
 Beňovy
 kostel sv. Anny
 boží muka
 Běhařov
 Šibeniční vrch
 kostel sv. Michala
 Veselí
 synagoga
 židovský hřbitov
 boží muka
 radnice
 Černá věž
 Bílá věž
 městské opevnění
 Lomec
 kaple sv. Václava
 Lomeček
 Domažlická věž
 Janovice nad Úhlavou
 synagoga
 kostel sv. Anny
 Chodský hrad
 kostel sv. Apolináře
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Prokopa
 Čečovice
 Horšovský Týn
 Vdovský dům
 židovský hřbitov
 Luby
 kaple sv. Felixe
 Loreta
 sýpka
 Skočice
 štola Loreta
 Týnec
 Lužany
 Klenová
 Bukovec
 Sobětice
 Přestavlky
 Kouskova Lhota
 Újezdec
Základní informace místa
ID místa: 14813
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 26.4.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama