Původní tvrz, snad ze 14. stol. přestavěná na zámek byla zbořena a dnes v Hořákově stojí zámecká novostavba ze druhé poloviny 19. stol., kterou si postavila rodina Kordíků, která v té době vlastnila statek. Při zámku malý parčík.
Hlavní obrázek místa
Západní průčelí
© Luděk Pitter 06/2006
Zámek Hořákov, patří mezi méně známé objekty, přestože leží při silnici I/27 z Klatov do Železné Rudy a dokonce budete-li se dívat pozorně, můžete jej spatřit přímo ze silnice, asi uprostřed cesty mezi obcemi Běšiny a Čachrov. Jedná se o novostavbu z druhé poloviny 19. stol. Zámek je dnes opraven a v soukromých rukou. Okolo zámku je nevelký parčík.
L.P., 15.2. 2007
popis

Dnešní zámek je patrová budova obdélníkového půdorysu zdobená nárožní bosáží z druhé poloviny 19. stol. Rizality na východním a západním průčelí, stejně jako přístavky při severním a jižním průčelí jsou z roku 1900. Ve štítu západního průčelí hodiny.

L.P.(Úlovec Jiří, Hrady, zámky a tvrze Klatovska, Libri, 2004), 15.2. 2007

historie

Dnes přesně nevíme, kdy byla v Hořákově založena tvrz, ani neznáme její původní vzhled. Lze předpokládat, že tomu mohlo být již ve 14. stol., kdy je Hořákov poprvé připomínán a kdy byl rozdělen mezi Bozděcha, Haška a Přecha. Později se majitelé střídali. Jisté je, že tvrz byla přestavěna na zámek, jehož půdorys byl zachycen v mapách. Zámek však byl zbořen a ve druhé polovině 19. stol. si tehdejší majitelé Kordíkovi postavili nový zámek. Zámek byl ještě stavebně upravován r. 1900 do dnešní podoby.

L.P.(Úlovec Jiří, Hrady, zámky a tvrze Klatovska, Libri, 2004), 15.2. 2007

Půdorys místa

Plán přízemí, Hořákov, plán přízemí zámku. Dvojité šrafy označují zdivo vzniklé před rokem 1880, mladší konstrukce neznačeny. Místnost při západním nároží nebyla za návštěvy bohužel přístupná. Zaměření Jiřího Úlovce z července 1989
Úlovec Jiří, Hrady, zámky a tvrze Klatovska, Libri, 2004
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Běšiny

Místa v okolí

 Březí
 Čachrov
 Běšiny
 Běšiny
 Běšiny
 boží muka
 Podolí
 Nemilkov
 Opálka
 Kouskova Lhota
 Malonice
 Dvořec
 židovský hřbitov
 Jindřichovice
 Jindřichovice
 kostel sv. Anny
 kaple sv. Václava
 kaple sv. Anny
 Klenová
 sýpka
 Týnec
 kaple sv. Felixe
 Velhartice
 Hradiště
 Boříkovy
 Loreta
 štola Loreta
 Srbice
 Újezdec
 Mlázovy
 Těšetiny
 synagoga
 Ujčín
 Janovice nad Úhlavou
 židovský hřbitov
 Hlavňovice
 Dešenice
 Mochtín
 synagoga
 Javorná
 Nový Čestín
 Veselí
 Lomec
 Luby
 kostel sv. Wolfganga
 Sobětice
 Kolinec
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Bystřice nad Úhlavou
 Mokrosuky
 synagoga
 Pajrek
 Bezděkov
 kostel sv. Václava
 Beňovy
 Svojšice
 Běhařov
 Pancíř
 boží muka
 boží muka
 radnice
 Černá věž
 kostel sv. Anny
 Kněžice
 Bílá věž
 městské opevnění
 synagoga
 kostel sv. Martina
 Kašovice
 kaple Panny Marie
 Petrovice
 Koryta
 Sohostov
 Žikov
 židovský hřbitov
 kostel sv. Michala
 Obytce
 Hrad pod Hrnčířem
 Markéta
 Tupadelské skály
 Jiřičná
 Habartice
 Chamutice
 boží muka
 Dobrá Voda
 Dolejší Těšov
 Kojšice
 Tupadly
 Svatobor
 Hrádek u Sušice
 barokní kaple
 Zavlekov
 Tetětice
 Loučová
 kaple sv. Isidora
 Volšovy
 židovský hřbitov
 Drslavice
 Karlov
 kašna II
 Horská synagoga
 kašna I
 kostel sv. Kateřiny
 Dolejší Krušec
 kaple sv. Vintíře
 kostel sv. Blažeje
 kostel sv. Vintíře
 Plánice
 Úsilov
 Kundratice
 Palvinov
 Kratice
 švédské hroby
 Vatětice
 smolná pec
Kontaktní informace
Hořákov 5
Běšiny
339 01 Klatovy 1

Vlastník:
"Asiat Association" spol. s.r.o.
Hořákov 5
339 01 Běšiny
Základní informace místa
ID místa: 5015
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 15.2.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama