Tvrz založená nejspíše v první polovině 16. stol. Dochovaná věž tvrze sloužila od 17. stol. jako sýpka. I dnes ještě částečně znatelný obraný systém tvořený rybníkem, valy s příkopem a ochranou zdí.
Hlavní obrázek místa
Hlavní průčelí
Pohled od severozápadu
© Luděk Pitter 09/2006
Bývalá tvrz s poplužním dvorem se nachází na místě označovaném na mapách jako Černé Krávy v části obce Neznašovy z jejíž severního okraje vede k místu zpevněná cesta. Pozemek s tvrzí se nachází hned za rybníkem, je oplocen, ale od vrátek lze zbytky dochované tvrze dobře přehlédnout.
L.P., 23.2. 2007
popis

Nejdůležitější část tvrze - věž se dochovala do výše dvou pater. Lze předpokládat že věž doplňoval palác, který stál pravděpodobně na místě dnešní stodoly, která je z poloviny 19. stol. Jádro bylo obehnáno zdí, která se dochovala jako základ a část stěny již zmiňované stodoly. Hlavní vstup do věže byl v prvém patře východního průčelí a dnes je zazděný. Ve druhém patře se dochovalo úplné ostění okna. Dodnes se z bývalého statku s tvrzí dochoval kromě věže a zbytků hradební zdi i zčásti dosud patrný bývalý vodní příkop s naznačeným valem asi nejlépe patrným při západní straně věže.

L.P. (Úlovec Jiří, Hrady, zámky a tvrze Klatovska, Libri, 2004), 23.2. 2007

historie

První zmínky o Lhotce jsou spjaty s rodem Bendů ze Šťáhlav. Od dcery Jana Bendy Ludmily koupil statek v roce 1543 klatovský měšťan Jan Kousek ze Sobětiček, povýšený roku 1529 do šlechtického stavu. Až do stavovského povstání, kterého se zúčastnil nejstarší syn Jana Kouska Jindřich, byl statek v majetku tohoto rodu. I když Jindřich zemřel hned roku 1621, museli jeho dědicové za jeho účast na povstání přijmout manský závazek. Jeho mladším bratrům Vilému a Danielovi se podařilo majetek vykoupit až roku 1652. Ve druhé polovině 17. stol. se majitelem statku stal Vilém Albrecht Krakovský z Kolovrat a připojil jej k týneckému panství. Tvrz bylo po té upravena na sýpku a ostatní budovy v průběhu let zanikly.

L.P. (Úlovec Jiří, Hrady, zámky a tvrze Klatovska, Libri, 2004), 23.2. 2007

Půdorys místa

Plán zbytků tvrze, Kouskova Lhotka, plán zbytků tvrze. Plně značeno dochované pozdně gotické zdivo. Zaměření a kresba Michael Rykl.
Úlovec Jiří, Hrady, zámky a tvrze Klatovska, Libri, 2004
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Vrhaveč

Místa v okolí

 štola Loreta
 Týnec
 Loreta
 Újezdec
 boží muka
 Běšiny
 Běšiny
 Běšiny
 Srbice
 Lomec
 Luby
 sýpka
 kaple sv. Felixe
 Sobětice
 Klenová
 Těšetiny
 Podolí
 Dvořec
 Mochtín
 Opálka
 synagoga
 Hořákov
 Janovice nad Úhlavou
 Nový Čestín
 Hradiště
 boží muka
 radnice
 Beňovy
 Černá věž
 boží muka
 Bílá věž
 Veselí
 městské opevnění
 synagoga
 Březí
 kostel sv. Anny
 židovský hřbitov
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Václava
 Bezděkov
 Boříkovy
 židovský hřbitov
 kostel sv. Michala
 Čachrov
 Malonice
 Koryta
 kaple sv. Anny
 Jindřichovice
 Jindřichovice
 kaple sv. Václava
 Mlázovy
 Tupadelské skály
 Obytce
 Sohostov
 Tupadly
 Nemilkov
 Běhařov
 Habartice
 Tetětice
 Štěpánovice
 židovský hřbitov
 Markéta
 kaple sv. Isidora
 Svrčovec
 Drslavice
 Bystřice nad Úhlavou
 Ujčín
 Újezd u Štěpánovic
 Dešenice
 Velhartice
 synagoga
 Kolinec
 židovský hřbitov
 Dobrá Voda
 židovský hřbitov
 Komošín
 synagoga
 Dolany
 kostel sv. Anny
 židovský hřbitov
 Měcholupy
 kostel sv. Markéty
 Pajrek
 kostel sv. Wolfganga
 Předslav
 Hlavňovice
 Mokrosuky
 kaple Panny Marie
 Úsilov
 Zavlekov
 kostel sv. Blažeje
 Kokšín
 Kašovice
 Plánice
 Němčice
 Javorná
 Pušperk
 Svojšice
 Kratice
 U Žižků
 kaple sv. Vojtěcha
 Petrovice
 Lázeň
 Kněžice
 Žikov
 rozhledna Bolfánek
 Petrovice
 Ruchomperk
 Hrádek u Sušice
 Hrad pod Hrnčířem
 Svatobor
 Chamutice
 Jiřičná
 barokní kaple
 Kojšice
 Chocomyšl
 Volšovy
Kontaktní informace
Neznašovy 3
Vrhaveč
339 01 Klatovy 1

Soukromý vlastník
Základní informace místa
ID místa: 5038
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 24.2.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama