Synagoga ve Kdyni stojí v Masarykově ulici č.p. 12, naproti sokolovně. Vystavěna byla na začátku 60. let 19. století. Jedná se o budovu s velmi dobře zachovaným interiérem, jež je od roku 1997 kulturní památkou. Vstupenky do objektu se prodávají v městském infocentru.
Hlavní obrázek místa
synagoga ve Kdyni (2008)
© Miroslav Böhm 10/2021
Jde o tzv. podélný typ synagogy spojený se školou a obydlím rabína nebo kantora postavený v 2. polovině 19. století, kdy se začínají projevovat zcela nové koncepce v synagogální architektuře. V tomto případě synagoga ve Kdyni navazuje svojí stavbou a funkcemi na zhruba o 100 let starší typy synagog stavěných v Čechách. V podobně původním stavu není již takový objekt nikde doložen. Díky tomu jsou zde dobře čitelné specifické funkce, které vždy byly součástí židovského náboženského života, jako například sklep, kde patrně bývala rituální lázeň zvaná mikve. Mikve byla ve sklepě znovu vybudována r. 2013. Velmi dobře je zachován interiér synagogy v téměř původním stavu. Je dochována původní výmalba kleneb a stropu pod galerií, skoro veškerý mobiliář, tzn. 6 lavic v sále a 4 na galerii, původní konstrukce sloupů, schránka na Tóru s částí plastické výzdoby a vnitřních maleb, složení podlahy (barevné dlaždice, kámen, dřevo) a podium pro předčítání modliteb. Zrekonstruované je i první patro synagogy, kde je vstup na ženskou galerii a  malá zasedací síň. Nezachovaly se původní okenní rámy, zábradlí pódia, lustr a svícny při aronu. Dochována je i část původního inventáře kultovních předmětů kdyňské synagogy ve sbírkách Židovského muzea v Praze.
www.kdynsko.cz/turistika/synagoga/synagoga/proc-je-kdynska-synagoga-tak-vyjimecna/, 9.10. 2021
historie

Židovská synagoga ve Kdyni je podle hodnocení odborníků výjimečně dochovaným příkladem synagogální architektury v Čechách, dokonce údajně třetí nejzachovalejší v západních Čechách. Postavena byla v letech 1862–1863 v historizujícím, novorománském slohu poblíž náměstí. Potřebné finance na její stavbu mezi sebou sesbírali členové kdyňské židovské náboženské obce. Zasvěcena byla 21.1.1863, ale od roku 1929 se konaly bohoslužby jen o svátcích, naposledy v roce 1936. Uvnitř také bývala od roku 1871 pamětní deska se jmény hlavních stavebníků, kterými byli např. Isak Augstein, Eliáš Klaubr nebo Jakub Hutter. Za 1. světové války tady byli ubytováni uprchlíci. Druhou světovou válku přežila synagoga celkem bez úhony zřejmě jako skladiště. Po válce přešla do majetku Československé církve husitské. Počátkem 60. let byla jako modlitebna církve husitské navržena k prohlášení za kulturní památku, které se však nejspíš neuskutečnilo. V roce 1994 církev synagogu…  číst dále

https://www.kdyne.cz/mesto/informace-o-meste/soucasnost/, 9.10. 2021

Komentáře

Plzeňský kraj,  Domažlice  (DO), Kdyně

Místa v okolí

 kostel sv. Mikuláše
 Kdyně
 Rýzmberk
 Příkopy
 venkovská usedlost
 kostel sv. Jiří
 Kout na Šumavě
 fara
 Koráb
 Nový Herštejn
 kaple sv. Václava
 gloriet Klobouk
 kostel sv. Anny
 Tuhošť
 kostel sv. Vavřince
 Úsilov
 židovský hřbitov
 Ruchomperk
 Dobrá Voda
 Kubíčkova skála
 Netřeby
 Markéta
 Domažlická věž
 Chodský hrad
 Pušperk
 Kanice
 Lštění
 Běhařov
 Chocomyšl
 kostel sv. Markéty
 Nahošice
 Květkovice
 U Žižků
 Sohostov
 Lázeň
 akvadukt u Hadrovce
 kaple sv. Isidora
 Tetětice
 rozhledna Bolfánek
 Přívozec
 Bystřice nad Úhlavou
 Blížejov
 Zichov
 Chotiměř
 Koryta
 Veselí
 synagoga
 židovský hřbitov
 Osvračín
 Drslavice
 Osvračín
 Bezděkov
 kaple sv. Anny
 Janovice nad Úhlavou
 kostel sv. Václava
 Tupadelské skály
 Tupadly
 synagoga
 židovský hřbitov
 Trhanov
 Pajrek
 kaple sv. Felixe
 Klenová
 Ždánov
 sýpka
 Šibeniční vrch
 Dvořec
 synagoga
 kostel sv. Mikuláše
 Dešenice
 kostel sv. Apolináře
 Opálka
 Křenice
 vodní nádrž Nýrsko
 Ježovy
Základní informace místa
ID místa: 15985
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: židovské památky
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 10.8.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama