Kaple sv. Kunhuty ze 17. stol. v horské osadě Prenet nahradila starší kapli z r. 1408 v místě celnice na staré obchodní stezce. Místo bylo vylidněno po 2. světové válce a zpustlo. Zůstala jen uzavřená turistická chata a pustnoucí kaple, o jejíž záchranu se zasloužili nadšenci z Hojsovy Stráže.
Hlavní obrázek místa
kaple na Prenetu
© MB 05/2022
Horská osada Prenet získala neobvyklý název z německého Brennet, který označoval místo získané vypálením či vyžďářením lesa. Nachází se v horském sedle, kterým od pradávna procházela obchodní stezka zvaná Zwieselská a proto tu byla zřízena celnice. Na místo dnes opuštěné osady, která je součástí katastrálního území vsi Hojsova Stráž (a s ní částí města Železná Ruda) přichází přístupová silnička, která vychází od silnice II/190 (Nýrsko-Železná Ruda) v Zelené Lhotě, a pak několik turistických stezek, např. zelená z Hojsovy Stráže a v opačném směru ze Zelené Lhoty nebo červená z hory Můstek a opačně od vsi Děpoltice u Dešenic.
Jiří Špaček, 23.7. 2022
historie

První písemná zpráva o osídlení Prenetu pochází z r. 1040 a je spojena s vybíráním cla. Postupem let zde vznikala osada, která sloužila jako odpočívka na obchodní cestě zvané Zwieselská, Světelská nebo také horní cesta. S rozvojem obchodu a těžbou rud se osada stále rozrůstala. V r. 1408 zde nechali Bohuslav a Racek z Janovic, páni na Rýzmberku, postavit kapli sv. Kunhuty a dům pro celníka. Osada měla tehdy již několik statků a řemeslnických chalup. V r. 1666 uvádějí pozemkové knihy na Prenetu 5 dvorů, kapli a několik chalup. V r. 1850 byl Prenet s celou výměrou připojen k Hojsově Stráži. Osada tehdy čítala 6 dvorů a 16 chalup. V letech 1684–1687 byla kaple sv. Kunhuty na Prenetu nově opravena a byl v ní zhotoven nový oltář. Za 1. světové války byl zvon z kaple rekvírován a v r. 1929 nahrazen dvěma novými zvony. Po vysídlení původních německých obyvatel v r. 1946 byla…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek a UPČ 1 Academia 1977), 11.7. 2022

Komentáře

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Hojsova Stráž

Místa v okolí

 kostel sv. Wolfganga
 Šumavský orloj
 synagoga
 Dešenice
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Kříže
 židovský hřbitov
 Pajrek
 Bílá strž
 Březí
 synagoga
 Opálka
 Čachrov
 kostel sv. Anny
 Pancíř
 Hořákov
 Dvořec
 Javorná
 Běšiny
 Běšiny
 Běšiny
 židovský hřbitov
 Klenová
 boží muka
 sýpka
 kaple sv. Felixe
 Janovice nad Úhlavou
 synagoga
 Železná Ruda
 Nemilkov
 Běhařov
 Veselí
 Kouskova Lhota
 Týnec
 Podolí
 židovský hřbitov
 Dobrá Voda
 Malonice
 Markéta
 Loreta
 štola Loreta
 Hlavňovice
 Velhartice
 Jindřichovice
 Jindřichovice
 Sohostov
 kaple sv. Václava
 kaple sv. Anny
 Lomec
 Bezděkov
 kaple sv. Anny
 židovský hřbitov
 Újezdec
 kaple sv. Kříže
 Srbice
 Hradiště
 Luby
 Boříkovy
 Těšetiny
 Mlázovy
 Sobětice
 Laka
 Mochtín
 Nový Čestín
 kostel sv. Anny
 kaple sv. Václava
Základní informace místa
ID místa: 16476
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 24.7.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama