Jednolodní kostel sv. Anny podle dochovaných záznamů postaven barokně v r. 1693. V letech 1899-1901 jako prostorově nevyhovující nahrazen novým kostelem sv. Václava na návsi. Současně změněn na rodinnou hrobku Korbů z Weidenheimu se samostatným vchodem a kapli.
Hlavní obrázek místa
Bezděkov-hřbitovní kostel
© Pavla D 08/2021
Obec Bezděkov leží asi 4 km jihozápadně od Klatov. Starobylá obec je doložena od r. 1331 a nyní v ní žije asi 950 obyvatel. Prochází jí vedlejší silnice, ležící mezi silnicemi I/22 (Klatovy-Domažlice) a II/191 (Klatovy-Nýrsko). Hřbitovní kostel sv. Anny se nachází na návrší Římek na severním okraji zástavby.
Jiří Špaček, 30.3. 2022
historie

Jednolodní kostel sv. Anny byl podle dochovaných záznamů dostavěn v r. 1693 a v r. 1785 byla při něm zřízena lokálie a teprve v r. 1856 fara. Prvním lokalistou zde byl Liborius Schreiner, který sem byl r. 1787 převeden ze zrušeného dominikánského kláštera v Klatovech. Kostel byl po celou dobu nejen místem bohoslužeb, církevních obřadů a setkání věřících, ale pravidelně v něm hráli také místní hudebníci a působil v něm i chrámový sbor. Na přelomu 19. a 20. století již kostelík svojí velikostí nevyhovoval potřebám věřících z Bezděkova a z dalších přifařených obcí Koryta, Poborovice, Vítaná, Struhadlo, Kal a Tupadly a proto byl náboženskou maticí v letech 1899-1901 postaven na návsi v Bezděkově nový kostel sv. Václava. Kostel sv. Anny získala výměnou za pozemek pro nový kostel Alžběta, svobodná paní Korbová z Weidenheimu, která v jeho západní části nechala vybudovat rodinnou hrobku se…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 30.3. 2022

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Bezděkov

Místa v okolí

 kostel sv. Václava
 Bezděkov
 Koryta
 Tupadelské skály
 Sohostov
 Tupadly
 Beňovy
 Tetětice
 kaple sv. Isidora
 kostel sv. Martina
 Lomec
 kostel sv. Anny
 boží muka
 Drslavice
 Veselí
 synagoga
 Janovice nad Úhlavou
 Svrčovec
 boží muka
 radnice
 synagoga
 Týnec
 Loreta
 Černá věž
 štola Loreta
 Bílá věž
 kostel sv. Michala
 městské opevnění
 kaple sv. Felixe
 židovský hřbitov
 sýpka
 Markéta
 Luby
 Klenová
 kostel sv. Markéty
 židovský hřbitov
 Štěpánovice
 Komošín
 Běhařov
 Sobětice
 Dolany
 Dobrá Voda
 Kouskova Lhota
 židovský hřbitov
 Úsilov
 Dvořec
 Pušperk
 Újezdec
 Opálka
 U Žižků
 Srbice
 Lázeň
 rozhledna Bolfánek
 Ruchomperk
 Mochtín
 Kokšín
 Nový Čestín
 Těšetiny
 Obytce
 boží muka
 Běšiny
 Běšiny
 Běšiny
 Koráb
 Švihov
 Chocomyšl
 radnice
 fara
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiljí
 Předslav
 synagoga
 Ježovy
 židovský hřbitov
 Hořákov
 Nový Herštejn
 Měcholupy
 Hradiště
 Podolí
 Zichov
 Dešenice
 synagoga
 Březí
 Habartice
 Příkopy
 Boříkovy
 Křenice
 Pajrek
 Červené Poříčí
 Netřeby
 Čachrov
 Rýzmberk
 Kanice
 Mlázovy
 kaple sv. Anny
 Malonice
 Jindřichovice
 Jindřichovice
 kaple sv. Václava
 Květkovice
 Němčice
 Nemilkov
 kaple sv. Vojtěcha
 Petrovice
 kostel sv. Mikuláše
 Měčín
 Lštění
 židovský hřbitov
 Ujčín
 Velhartice
 Osvračín
 Osvračín
 Chotiměř
Základní informace místa
ID místa: 15474
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 30.3.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama