Několikrát přestavěný objekt zámečku, postaveného ve 2. polovině 18. století v prostoru středověkého dvora. Budova v 80. letech 19. stol. vyhořela a ve 2. pol. 20. stol. zpustla a přišla o plechovou věžičku. V současnosti je nepřístupný a bez slohových detailů.
Hlavní obrázek místa
Kdyňský zámeček (v r. 2000)
© Miroslav Böhm 12/2022
V blízkosti fary stojí budova tzv. zámečku. Objekt byl postaven v prostoru středověkého dvora. Po majitelích rýzmberského panství se zde od 2. poloviny 17. stol. střídali různí vrchnostenští úředníci a statkáři. Za Slavíků, který objekt zakoupili v r. 1796, je prvně nazýván „zámečkem". Jeho podobu zachytil německý romantický malíř Moritz von Schwind, který zde pobýval na počátku 19. století. V 80. letech 19. století zámeček vyhořel, ale byl znovu opraven. Čeněk Rendl, který jej zakoupil v r. 1903, přebudoval objekt na penzion, v němž trávili sezonní dovolenou čeští malíři a literáti. Ve 2.polovině 20.stol. zde bylo pohostinství, které pro jeho osobitou atmosféru vyhledávají především místní štamgasti. Dnes je objekt nepřístupný.
http://www.chodsko.net/co-videt/bod-zajmu/42 (upraveno), 3.10. 2021
historie

Prvá zmínka o Starokdyňském dvoře je známa z r. 1623. Je to záznam o konfiskaci statků majitele Rýzmberka Jiřího Jindřicha z Gutštejna, který se v odboji českých stavů proti císaři Ferdinandovi postavil na jejich stranu. Když odboj ztroskotal, byly Gutštejnovi (který mezitím zemřel) odňaty všechny statky až na Váchalovský mlýn, dům saliterní ve Kdyni a Starokdyňský dvůr. Tento majetek byl ponechán Gutštejnově manželce jako její. Při úředním odhadu panství hradu Rýzmberk Jana Filipa Kratze ze Scharfensteina ze dne 5.7.1640 se dozvídáme, že čtvrtý dvorec, patřící ke zboží Rýzmberskému se jmenuje Starokdyňský. Podle popisu bylo tehdy stavení na díle z kamene, ostatní (ratejna, komory, sýpky, chlévy a stodola) ze dřeva a šindelem nebo došky kryté. Stavba měla tehdy cenu 200 kop míšenských. Ke dvoru patřilo asi 50 strychů polí v ceně 290 kop. Ve dvoře se mohlo chovat dva páry volů, 6 krav, 4 jalovice, prase a pernatá drůbež v ceně…  číst dále

Jakub Jiří Šmíd - tajemník města Kdyně (+ 31.03.1943 - Osvětim) upravil Miroslav Böhm, 4.10. 2021

Komentáře

Plzeňský kraj,  Domažlice  (DO), Kdyně

Místa v okolí

 kostel sv. Mikuláše
 synagoga
 Koráb
 Rýzmberk
 Příkopy
 Nový Herštejn
 venkovská usedlost
 fara
 Kout na Šumavě
 kostel sv. Jiří
 gloriet Klobouk
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Anny
 Úsilov
 židovský hřbitov
 Ruchomperk
 Tuhošť
 kostel sv. Vavřince
 Dobrá Voda
 Netřeby
 Markéta
 Pušperk
 Kubíčkova skála
 Kanice
 Chocomyšl
 Běhařov
 Lštění
 kostel sv. Markéty
 Domažlická věž
 Chodský hrad
 U Žižků
 Květkovice
 Sohostov
 Lázeň
 kaple sv. Isidora
 Nahošice
 Tetětice
 rozhledna Bolfánek
 Zichov
 Přívozec
 Koryta
 Bystřice nad Úhlavou
 Blížejov
 Veselí
 Drslavice
 Chotiměř
 akvadukt u Hadrovce
 židovský hřbitov
 synagoga
 Bezděkov
 kaple sv. Anny
 Osvračín
 Tupadelské skály
 kostel sv. Václava
 Tupadly
 Osvračín
 Janovice nad Úhlavou
 synagoga
 židovský hřbitov
 Pajrek
 kaple sv. Felixe
 sýpka
 Klenová
 Svrčovec
 Trhanov
 Šibeniční vrch
 Dvořec
 Dolany
 kostel sv. Mikuláše
 Komošín
 synagoga
 Dešenice
 Ždánov
 Křenice
 kostel sv. Apolináře
 Opálka
 Vdovský dům
 Horšovský Týn
 Ježovy
 Ptenín
Základní informace místa
ID místa: 15984
Typ místa: zámek
Stav místa: přestavěno
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 4.12.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Obří sud Javorník - po jeho návštěvě určitě nebudete mít hlad

Zajímavosti

Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.

Zámecká zahrada v Teplicích se zajímavými stavbami

Zajímavosti

Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.

Staropražská pověst o kovolijci Lochmarovi a jeho zvonu

Historie

Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo

Spící panna nabídne výhled do Máchova kraje

Zajímavosti

Vrchol Lysá skála, který je označován jako Spící panna se nachází na Českolipsku zhruba 1,5 kilometru od obce s názvem Provodín. Je z ní výhled na část Máchova kraje.

Naposledy navštívené

reklama