Zříceniny tvrze postavené ve 2. pol. 15. st., Janem Beňovským z Hunstruku. Později renesančně a barokně upravena. V 17. st. sloužila jako hospodářská budova, v 19. st. k bydlení, přistavěna terasa. Neudržovaná budova se po r. 1989 zčásti zřítila.
Hlavní obrázek místa
Zbytky tvrze
© Luděk Pitter 06/2005
Obec Beňovy leží západně od Klatov při silnici I/22 spojující Klatovy s Domažlicemi, stejným směrem jako Klatovská hůrka. Zmínku o Beněvech nacházíme v literatuře již počátkem 13. stol. Běňovská tvrz je poprvé zmiňována v 1. polovině 16. stol., ale předpokládá se, že byla postavena již ve 2. polovině 15. stol. Vlastní tvrz se nachází v trojúhelníku ohraničeném silnicí a cestou ke Slunečnému Mlýnu, odkud je také tvrz volně přístupná. Jedná se o jihozápadní část hospodářských budov, v místě vybíhajícího skalního ostrohu. Při stavbě přízemí obdélníkové tvrze bylo využito skály, která tvoří jednu ze stěn, ostatní zdi dosahují tloušťky až 1 m. Přímo při patě skály byla vyhloubena cisterna, z níž obyvatelé tvrze čerpali vodu. Ve 2. polovině 19. stol, kdy byla tvrz znovu upravována k bydlení, přízemí bylo opatřeno ze dvou stran terasou asi dva až tři metry nad úrovní přilehlé louky. Při pohledu z přilehlé, z části podmáčené louky, je dobře vidět přízemí i první patro tvrze se zbytky terasy. Vzhledem ke svažujícímu se pozemku se při pohledu z opačné strany - ze dvora jeví první patro jako přízemí tvrze. Je až neskutečné, že tvrz přežila v nezměněné podobě, přes její využívání místním zemědělským družstvem až do počátku devadesátých let 20. stol., i když se v této době budova již začínala hroutit. Její zkázu urychlil někdo z místních, který z tvrze vyboural použitelné části krovu.
L.P., 22.11. 2005
historie

Ve druhé polovině 15. stol., kdy se předpokládá vznik tvrze se v Beňovech usadil Jan Beňovský z Hunstruku. Jeho nástupcem byl Ondřej Samuel ze Šontálu, zvaný „Beňovský na Beňovech" s manželkou Reginou, kteří statek drželi až do roku 1543. Tvrz poté koupili klatovští měšťané Pavel Jelítko a Jan Krbec. V průběhu 17. stol. tvrz sloužila již jen jako hospodářská budova. Koncem 19. stol. byla tvrz opět upravena k bydlení a v té době byla ze dvou stran opatřena terasou. Po druhé světové válce sloužila potřebám zemědělského družstva a po roce 1990 byla v rámci restitučního řízení vrácena potomkům původních majitelů a poté co někdo vyboural zbytky zdravého krovu bylo nutno v roce 2002 strhnout i zbytky střechy, což záhy vedlo k propadnutí stropu a z tvrze se stala zřícenina.

L.P. podle Úlovec Jiří, Hrady, zámky a tvrze Klatovska, Libri, 2004, 22.11. 2005

Půdorys místa

Plán tvrze, Beňovy, plán tvrze z roku 1989 před zřícením stavby. Dole spodní úroveň s cisternou a sklepem, uprostřed přízemí a nahoře patro budovy. Křížkovaně značeno středověké zdivo, tečkovaně skalní podloží, mladší zdivo neznačeno. Zaměření a kresba Jiří Úlovec
Úlovec Jiří, Hrady, zámky a tvrze Klatovska, Libri, 2004, s. 16
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Beňovy

Místa v okolí

 kostel sv. Martina
 kostel sv. Anny
 boží muka
 Lomec
 boží muka
 synagoga
 Černá věž
 radnice
 Tupadelské skály
 Bílá věž
 kostel sv. Václava
 městské opevnění
 kostel sv. Michala
 Bezděkov
 kaple sv. Anny
 Tupadly
 židovský hřbitov
 Koryta
 Luby
 štola Loreta
 Loreta
 Svrčovec
 Sobětice
 Štěpánovice
 Drslavice
 Týnec
 kaple sv. Isidora
 Tetětice
 Sohostov
 Komošín
 Dolany
 synagoga
 Janovice nad Úhlavou
 Veselí
 Újezdec
 Kouskova Lhota
 kaple sv. Felixe
 sýpka
 Klenová
 Srbice
 kostel sv. Markéty
 Mochtín
 židovský hřbitov
 Obytce
 Markéta
 Nový Čestín
 Dvořec
 Kokšín
 Těšetiny
 Běhařov
 Předslav
 Opálka
 Pušperk
 Dobrá Voda
 U Žižků
 Úsilov
 Měcholupy
 Švihov
 židovský hřbitov
 Lázeň
 radnice
 kostel sv. Jiljí
 Běšiny
 Běšiny
 boží muka
 kostel sv. Václava
 Habartice
 Běšiny
 rozhledna Bolfánek
 fara
 Hradiště
 Podolí
 Ježovy
 Boříkovy
 Ruchomperk
 Hořákov
 Bystřice nad Úhlavou
 Červené Poříčí
 Chocomyšl
 Březí
 Němčice
 Křenice
 Mlázovy
 Koráb
 Zichov
 kaple sv. Anny
 synagoga
 Čachrov
 Malonice
 Jindřichovice
 Jindřichovice
 kaple sv. Vojtěcha
 Petrovice
 židovský hřbitov
 kaple sv. Václava
 Dešenice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Mikuláše
 Měčín
 synagoga
 Nový Herštejn
 kostel sv. Blažeje
 Pajrek
 Netřeby
 Nemilkov
 fara
 Ujčín
 kaple
 Kolinec
 mlýn
 Kanice
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 vodní nádrž Nýrsko
 Velhartice
 Květkovice
 Mokrosuky
Základní informace místa
ID místa: 3589
Typ místa: tvrz
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 22.11.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama