Zříceniny tvrze postavené ve 2. pol. 15. st., Janem Beňovským z Hunstruku. Později renesančně a barokně upravena. V 17. st. sloužila jako hospodářská budova, v 19. st. k bydlení, přistavěna terasa. Neudržovaná budova se po r. 1989 zčásti zřítila.
Hlavní obrázek místa
Zbytky tvrze
© Luděk Pitter 06/2005
Obec Beňovy leží západně od Klatov při silnici I/22 spojující Klatovy s Domažlicemi, stejným směrem jako Klatovská hůrka. Zmínku o Beněvech nacházíme v literatuře již počátkem 13. stol. Běňovská tvrz je poprvé zmiňována v 1. polovině 16. stol., ale předpokládá se, že byla postavena již ve 2. polovině 15. stol. Vlastní tvrz se nachází v trojúhelníku ohraničeném silnicí a cestou ke Slunečnému Mlýnu, odkud je také tvrz volně přístupná. Jedná se o jihozápadní část hospodářských budov, v místě vybíhajícího skalního ostrohu. Při stavbě přízemí obdélníkové tvrze bylo využito skály, která tvoří jednu ze stěn, ostatní zdi dosahují tloušťky až 1 m. Přímo při patě skály byla vyhloubena cisterna, z níž obyvatelé tvrze čerpali vodu. Ve 2. polovině 19. stol, kdy byla tvrz znovu upravována k bydlení, přízemí bylo opatřeno ze dvou stran terasou asi dva až tři metry nad úrovní přilehlé louky. Při pohledu z přilehlé, z části podmáčené louky, je dobře vidět přízemí i první patro tvrze se zbytky terasy. Vzhledem ke svažujícímu se pozemku se při pohledu z opačné strany - ze dvora jeví první patro jako přízemí tvrze. Je až neskutečné, že tvrz přežila v nezměněné podobě, přes její využívání místním zemědělským družstvem až do počátku devadesátých let 20. stol., i když se v této době budova již začínala hroutit. Její zkázu urychlil někdo z místních, který z tvrze vyboural použitelné části krovu.
L.P., 22.11. 2005
historie

Ve druhé polovině 15. stol., kdy se předpokládá vznik tvrze se v Beňovech usadil Jan Beňovský z Hunstruku. Jeho nástupcem byl Ondřej Samuel ze Šontálu, zvaný „Beňovský na Beňovech" s manželkou Reginou, kteří statek drželi až do roku 1543. Tvrz poté koupili klatovští měšťané Pavel Jelítko a Jan Krbec. V průběhu 17. stol. tvrz sloužila již jen jako hospodářská budova. Koncem 19. stol. byla tvrz opět upravena k bydlení a v té době byla ze dvou stran opatřena terasou. Po druhé světové válce sloužila potřebám zemědělského družstva a po roce 1990 byla v rámci restitučního řízení vrácena potomkům původních majitelů a poté co někdo vyboural zbytky zdravého krovu bylo nutno v roce 2002 strhnout i zbytky střechy, což záhy vedlo k propadnutí stropu a z tvrze se stala zřícenina.

L.P. podle Úlovec Jiří, Hrady, zámky a tvrze Klatovska, Libri, 2004, 22.11. 2005

Půdorys místa

Plán tvrze, Beňovy, plán tvrze z roku 1989 před zřícením stavby. Dole spodní úroveň s cisternou a sklepem, uprostřed přízemí a nahoře patro budovy. Křížkovaně značeno středověké zdivo, tečkovaně skalní podloží, mladší zdivo neznačeno. Zaměření a kresba Jiří Úlovec
Úlovec Jiří, Hrady, zámky a tvrze Klatovska, Libri, 2004, s. 16
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Beňovy

Místa v okolí

 kostel sv. Martina
 kostel sv. Anny
 boží muka
 Lomec
 boží muka
 synagoga
 Černá věž
 radnice
 Tupadelské skály
 Bílá věž
 kostel sv. Václava
 městské opevnění
 kostel sv. Michala
 Bezděkov
 Tupadly
 židovský hřbitov
 Koryta
 Luby
 štola Loreta
 Loreta
 Svrčovec
 Sobětice
 Štěpánovice
 Drslavice
 Týnec
 kaple sv. Isidora
 Tetětice
 Sohostov
 Komošín
 Dolany
 synagoga
 Janovice nad Úhlavou
 Veselí
 Újezdec
 kaple sv. Felixe
 Kouskova Lhota
 sýpka
 Klenová
 kostel sv. Markéty
 Srbice
 židovský hřbitov
 Mochtín
 Markéta
 Obytce
 Nový Čestín
 Kokšín
 Dvořec
 Těšetiny
 Běhařov
 Opálka
 Předslav
 Pušperk
 Dobrá Voda
 U Žižků
 Úsilov
 Měcholupy
 Švihov
 židovský hřbitov
 Lázeň
 radnice
 kostel sv. Jiljí
 boží muka
 kostel sv. Václava
 Běšiny
 Běšiny
 rozhledna Bolfánek
 fara
 Habartice
 Běšiny
 Hradiště
 Podolí
 Ježovy
 Ruchomperk
 Boříkovy
 Hořákov
 Bystřice nad Úhlavou
 Červené Poříčí
 Chocomyšl
 Březí
 Němčice
 Křenice
 Mlázovy
 Koráb
 kaple sv. Anny
 Zichov
 synagoga
 Čachrov
 Malonice
 Jindřichovice
 kaple sv. Vojtěcha
 Petrovice
 židovský hřbitov
 Jindřichovice
 kaple sv. Václava
 Dešenice
 kostel sv. Mikuláše
 Měčín
 synagoga
 Nový Herštejn
 Pajrek
 Netřeby
 Nemilkov
 Ujčín
 Kolinec
 Kanice
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Velhartice
 Květkovice
 Mokrosuky
Základní informace místa
ID místa: 3589
Typ místa: tvrz
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 22.11.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

reklama