Netřeby

Netřeb, Nový Rýzmberk
Hrad postaven Děpoltem z Rýzmberka v 1. pol. 14. stol. Kolem r. 1379 patří Nový Rýzmberk (Netřeb) Racku ze Švamberka, r. 1391 Vilému z Čachrova. R. 1528 je pustý. Dochována zřícenina věže, torzo hradeb, valy a příkopy.
Hlavní obrázek místa
© Jiří Čížek 08/2007
Uprostřed lesů nedaleko Kanic můžete na mírném vrcholku nalézt nevelké zřícenniny hradu Netřeb. Z něho se dochovaly dvě obvodové zdi a nevelká zeď u spodní části hradu snad zbytek brány nebo opevnění.
28.5. 2002
historie

Necelé dva kilometry jižně od Kanic na severovýchodním zalesněném výběžku Úlíkovského hřebenu se dochovaly na příkrém skalnatém ostrohu zbytky středověkého hradu, který dostal název podle jména vrchu – Netřeb. Ještě dnes je na tomto rozlehlém vrchu téměř 200 tisů, jejichž stáří se odhaduje na 600 – 800 i více let, což nás utvrzuje v názoru, že v době budování hradu ve 14. století byl vrch zčásti „netřiebený“, porostlý hustým lesem, jenž se dal těžko mýtit, a podle toho dostal jméno. Nevelký hrad Netřeb postavil pravděpodobně již Děpolt z Rýzmberka nebo jeho nejbližší potomek v první polovině 14. století. Děpolt z Rýzmberka se v r. 1325 výslovně uvádí jako pán na blízkých Kanicích. Hrad se na paměť Děpoltova rodu jmenoval až do počátku 15. století Nový Rýzmberk, od této doby pak většinou Netřeb. Kolem r. 1379 byl na Novém Rýzmberku pánem Racek (Ratmír) ze Švamberka, jemuž také patřil hrad Osvračín. Racek ze Švamberka prodal v r. 1382 oba…  číst dále

Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Západní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1985, 16.9. 2003

Půdorys místa

terénní náčrt hradu
© T. Durdík podle Z. Procházky (in Ilustrovaná encyklopedie českých hradů, Libri, Praha 1999)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Plzeňský kraj,  Domažlice  (DO), Kanice

Místa v okolí

 Kanice
 Květkovice
 Lštění
 Chocomyšl
 Ruchomperk
 Zichov
 Nový Herštejn
 Osvračín
 Osvračín
 Příkopy
 rozhledna Bolfánek
 Pušperk
 Chotiměř
 U Žižků
 Lázeň
 Přívozec
 Nahošice
 Rýzmberk
 Koráb
 Blížejov
 kostel sv. Mikuláše
 Kdyně
 Úsilov
 kostel sv. Markéty
 vyhlídková plošina
 synagoga
 gloriet Klobouk
 fara
 venkovská usedlost
 Kout na Šumavě
 kostel sv. Jiří
 Tuhošť
 Křenice
 Lacembok
 židovský hřbitov
 Šibeniční vrch
 kaple sv. Isidora
 Ptenín
 Puclice
 Tetětice
 Domažlická věž
 Drslavice
 Chodský hrad
 kostel sv. Vavřince
 Ježovy
 kostel sv. Apolináře
 kaple sv. Václava
 Horšovský Týn
 Vdovský dům
 Markéta
 Tupadly
 Sohostov
 Dobrá Voda
 Dolany
 Kubíčkova skála
 kostel sv. Anny
 Koryta
 Tupadelské skály
 Svrčovec
 Komošín
 Merklín
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Mikuláše
 Čečovice
 kostel sv. Václava
 Bezděkov
 kaple sv. Anny
 kostel Všech svatých
 Běhařov
 Annaburg
 Kokšín
 Bukovec
 fara
 kostel sv. Václava
 Švihov
 radnice
 Roupov
 Štěpánovice
 kaple sv. Anny
 akvadukt u Hadrovce
 Beňovy
 Veselí
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Anny
 boží muka
 Janovice nad Úhlavou
 synagoga
 židovský hřbitov
 Lomec
 kaple sv. Felixe
 sýpka
 Klenová
 Týnec
 štola Loreta
 Loreta
 Přestavlky
Základní informace místa
ID místa: 220
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 11.9.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama