Hrad postaven Děpoltem z Rýzmberka v 1. pol. 14. stol. Kolem r. 1379 patří Nový Rýzmberk (Netřeb) Racku ze Švamberka, r. 1391 Vilému z Čachrova. R. 1528 je pustý. Dochována zřícenina věže, torzo hradeb, valy a příkopy.
Hlavní obrázek místa
© Jiří Čížek 08/2007
Uprostřed lesů nedaleko Kanic můžete na mírném vrcholku nalézt nevelké zřícenniny hradu Netřeb. Z něho se dochovaly dvě obvodové zdi a nevelká zeď u spodní části hradu snad zbytek brány nebo opevnění.
28.5. 2002
historie

Necelé dva kilometry jižně od Kanic na severovýchodním zalesněném výběžku Úlíkovského hřebenu se dochovaly na příkrém skalnatém ostrohu zbytky středověkého hradu, který dostal název podle jména vrchu – Netřeb. Ještě dnes je na tomto rozlehlém vrchu téměř 200 tisů, jejichž stáří se odhaduje na 600 – 800 i více let, což nás utvrzuje v názoru, že v době budování hradu ve 14. století byl vrch zčásti „netřiebený“, porostlý hustým lesem, jenž se dal těžko mýtit, a podle toho dostal jméno. Nevelký hrad Netřeb postavil pravděpodobně již Děpolt z Rýzmberka nebo jeho nejbližší potomek v první polovině 14. století. Děpolt z Rýzmberka se v r. 1325 výslovně uvádí jako pán na blízkých Kanicích. Hrad se na paměť Děpoltova rodu jmenoval až do počátku 15. století Nový Rýzmberk, od této doby pak většinou Netřeb. Kolem r. 1379 byl na Novém Rýzmberku pánem Racek (Ratmír) ze Švamberka, jemuž také patřil hrad Osvračín. Racek ze Švamberka prodal v r. 1382 oba…  číst dále

Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Západní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1985, 16.9. 2003

Půdorys místa

terénní náčrt hradu
© T. Durdík podle Z. Procházky (in Ilustrovaná encyklopedie českých hradů, Libri, Praha 1999)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Domažlice  (DO), Kanice

Místa v okolí

 Kanice
 Květkovice
 Lštění
 Chocomyšl
 Ruchomperk
 Zichov
 Nový Herštejn
 Osvračín
 Osvračín
 Příkopy
 rozhledna Bolfánek
 Pušperk
 Lázeň
 Chotiměř
 U Žižků
 Přívozec
 Nahošice
 Rýzmberk
 Koráb
 Blížejov
 Úsilov
 kostel sv. Markéty
 vyhlídková plošina
 gloriet Klobouk
 Křenice
 Lacembok
 židovský hřbitov
 Šibeniční vrch
 kaple sv. Isidora
 Ptenín
 Tetětice
 Puclice
 Domažlická věž
 Drslavice
 Chodský hrad
 Ježovy
 Lomeček
 kostel sv. Apolináře
 kaple sv. Václava
 Horšovský Týn
 Vdovský dům
 Markéta
 Tupadly
 Sohostov
 Dobrá Voda
 Dolany
 kostel sv. Anny
 Koryta
 Tupadelské skály
 Svrčovec
 Komošín
 Merklín
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Mikuláše
 Čečovice
 kostel sv. Václava
 Bezděkov
 kostel Všech svatých
 Běhařov
 Annaburg
 Kokšín
 Bukovec
 fara
 kostel sv. Václava
 Švihov
 radnice
 Roupov
 Štěpánovice
 kaple sv. Anny
 Beňovy
 Veselí
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Anny
 boží muka
 Janovice nad Úhlavou
 synagoga
 židovský hřbitov
 Lomec
 kaple sv. Felixe
 sýpka
 Klenová
 Týnec
 štola Loreta
 Loreta
 Přestavlky
Základní informace místa
ID místa: 220
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 11.9.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama