Hřbitov o rozloze 2882 m2, založený roku 1887 (či 1871–2) s 436 náhrobky. Používán do 60. let 20. století. Obřadní síň a domek hrobníka z doby založení hřbitova byly zbořen. Pomník obětem šoa z roku 1989.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 03/2011
Středověká židovská komunita je v Klatovech doložena ve 14. století. Zanikla vypovězením v 15. století. Od poloviny 19. století zde existovala znovu malá židovská komunita. V roce 1892 zde žilo 532 Židů. Po 2. světové válce zde byla ŽNO na čas obnovena, posléze splynula s ŽNO v Plzni. Hřbitov o rozloze 2882 m2 byl založen roku 1887 (podle některých zdrojů již 1871–2). Dochovalo se na něm 436 náhrobků. Používán byl do zániku ŽNO v 60. letech 20. století. Obřadní síň a domek hrobníka z doby založení hřbitova byly zbořeny. Na hřbitově byl roku 1989 postaven pomník obětem šoa.
Milan Caha (zdroj: B.Rozkošná, P. Jakubec, Židovské památky Čech, Nakladatelství Era, 2004), 7.4. 2011
Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Klatovy I

Místa v okolí

 kostel sv. Michala
 synagoga
 Bílá věž
 městské opevnění
 radnice
 Černá věž
 boží muka
 boží muka
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Martina
 Luby
 Beňovy
 Sobětice
 Štěpánovice
 Lomec
 Svrčovec
 štola Loreta
 Tupadelské skály
 Loreta
 Tupadly
 Komošín
 Újezdec
 Obytce
 kostel sv. Václava
 Dolany
 Bezděkov
 Mochtín
 Koryta
 Drslavice
 Srbice
 Předslav
 Týnec
 Nový Čestín
 Měcholupy
 Kouskova Lhota
 kaple sv. Isidora
 Tetětice
 Kokšín
 Těšetiny
 Habartice
 Sohostov
 Švihov
 synagoga
 kostel sv. Jiljí
 Janovice nad Úhlavou
 radnice
 kaple sv. Felixe
 Veselí
 sýpka
 kostel sv. Václava
 fara
 kostel sv. Markéty
 Klenová
 Hradiště
 Němčice
 židovský hřbitov
 Boříkovy
 Dvořec
 Červené Poříčí
 Petrovice
 kaple sv. Vojtěcha
 boží muka
 Běšiny
 Běšiny
 Ježovy
 Markéta
 Běšiny
 U Žižků
 Pušperk
 Podolí
 Lázeň
 kostel sv. Mikuláše
 Opálka
 Měčín
 rozhledna Bolfánek
 Běhařov
 Mlázovy
 Úsilov
 Dobrá Voda
 židovský hřbitov
 kostel sv. Blažeje
 Hořákov
 kaple sv. Anny
 Plánice
 Kratice
 Jindřichovice
 Křenice
 Jindřichovice
 kaple sv. Václava
 Malonice
 Ruchomperk
 Chocomyšl
 Březí
 kostel sv. Prokopa
 Zichov
 Bystřice nad Úhlavou
 Čachrov
 Roupov
 Kolinec
 kaple sv. Anny
 Zavlekov
 židovský hřbitov
 Ujčín
 Skála
 kostel sv. Matěje
 Ptenín
 synagoga
 Újezd
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Dešenice
 synagoga
 Žinkovy
 kaple Panny Marie
 Mokrosuky
 Pajrek
 Lázně Letiny
 Kašovice
 kostel sv. Prokopa
 vyhlídková plošina
Základní informace místa
ID místa: 9809
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: židovské památky
Stav místa: chátrající
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 7.4.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama