Tzv. Šumavský orloj je technická pozoruhodnost, kterou v letech 2014-2017 zhotovil amatérský hodinář Zdeněk Landa. Je umístěna v pětimetrové dřevěné věži, která stojí při silnici v centru vsi Hojsova Stráž.
Hlavní obrázek místa
Šumavský orloj
© MB 07/2022
Ves Hojsova Stráž, nyní část města Železná Ruda, leží na silnici II/190 spojující Nýrsko a Železnou Rudu. Má také nádraží Hamry-Hojsova Stráž na železniční trati Klatovy-Železná Ruda. První písemná zmínka o Hojsově Stráži pochází z r. 1614. Původní osada byla založena při dolech na železnou rudu. Sídlo zde měla také královácká rychta. Známější se vesnice stala až ve 20. století díky rozvoji turistického ruchu na Šumavě. Dnes je významným střediskem zimní i letní rekreace, nacházejí se zde i lyžařské vleky a žije tu asi 130 obyvatel. Tzv. Šumavský orloj se nachází v centru vsi při silnici II/190.
Jiří Špaček, 16.7. 2022
historie

Ve vsi Hojsova Stráž (část města Železná Ruda) je možno si prohlédnout tzv. Šumavský orloj, který vyrobil amatérský hodinář Zdeněk Landa. Práce na něm mu trvala více než tři roky. Landa začal svůj orloj budovat r. 2014, do provozu byl uveden dne 17. listopadu 2017. Pětimetrová dřevěná věž obsahuje hodinový stroj a kolemjdoucí mohou sledovat astronomické informace na několika cifernících. Orloj ukazuje nejen běžný občanský čas, ale také střední sluneční čas a čas hvězdný, dále datum a kalendářní měsíc, znázorňuje pohyb Slunce znameními zvěrokruhu, aktuální fázi Měsíce, zbytek dnů do novu a vzájemné aspekty Slunce a Měsíce. Bicí stroj odbije každé pravé poledne prvních osm tónů naší státní hymny a po jejich doznění kostlivec dvanáctkrát zazvoní na zvon. Vedle kostlivce se pod stříškou pootáčí a hrozí rukou postava známého šumavského poustevníka Güntera, česky nazývaného Vintíř, jehož náhrobní deska je dodnes dochována v klášterním kostele sv.…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 17.7. 2022

Komentáře

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Hojsova Stráž

Místa v okolí

 kaple sv. Kříže
 Bílá strž
 kostel sv. Wolfganga
 Pancíř
 Dešenice
 synagoga
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Anny
 Železná Ruda
 Pajrek
 židovský hřbitov
 Javorná
 Čachrov
 Březí
 synagoga
 Hořákov
 Opálka
 Bystřice nad Úhlavou
 Dvořec
 Běšiny
 Běšiny
 Běšiny
 boží muka
 kaple sv. Kříže
 Nemilkov
 Klenová
 židovský hřbitov
 sýpka
 kaple sv. Felixe
 židovský hřbitov
 Laka
 Hlavňovice
 synagoga
 Podolí
 Janovice nad Úhlavou
 Běhařov
 Kouskova Lhota
 Malonice
 Týnec
 Velhartice
 Jindřichovice
 Jindřichovice
 kaple sv. Václava
 kaple sv. Anny
 Boříkovy
 Hradiště
 Mlázovy
 Prášilské jezero
Základní informace místa
ID místa: 16484
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 17.7.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama