Asi 200 m široká šíje pahorku, obtékaného téměř dokola říčkou Smědou, byla prokopána nejprve železniční tunelem, později přívodním kanálem vodní elektrárny, umístěné severozápadně od něj. Na ni navazuje malá přehrada z roku 1922, kde začíná přívodní kanál elektrárny ve Vísce.
Hlavní obrázek místa
Závidovský portál železničního tunelu nad elektrárnou
© Ivan Grisa 07/2011

Elektrárna Harta u Frýdlantu

Elektrárna Harta u Frýdlantu', 'Harta se odedávna nazývá pahorek, jehož ostrožnu obtéká téměř ze čtyř stran říčka Smědá. Zatímco šíje ostrožny je dlouhá přibližně 200 m, délka toku činí přes dva kilometry. Při stavbě železniční trati Liberec - Závidov (Seidenberg) v I. polovině 70. let 19. století byl šíjí proražen tunel. Počátkem 20. století využilo města Frýdlant přírodních podmínek k vybudování druhé městské elektrárny: na vtoku Smědé do oblasti Harty byl postaven jez, z něhož vychází přívodní kanál, vedený druhým tunelem šíjí a ústící do vodního zámku, z nějž padá voda spádem asi 14 m do podzemní strojovny elektrárny. Autorem projektu celého díla byl městský stavitel Franz Frenzel. Roku 1916 byla elektrárna zmodernizována libereckou firmou Ed. Ast a spol. Pod výtokem z Harty byla roku 1922 postavena malá přehrada, ze které vychází přívodní kanál vodní elektrárny Víska (viz heslo).\r\nHarta sloužila jako posila výkonu městské parní elektrárny, kterou si Frýdlant jako jedno z prvních měst v Čechách postavil v dnešní Zahradní ulici již roku 1896. Na rozdíl od ní se zde proud vyrábí dodnes.
Ivan Grisa, dle Beran - Valchářová: Industriál Libereckého kraje, ČVUT 2007, 13.6. 2011
Liberecký kraj,  Liberec  (LI), Frýdlant

Místa v okolí

 Frýdlantský vrch
 solnice
 nová radnice
 mariánský sloup
 sousoší Piety
 Frýdlant
 zámecký okrsek
 kostel sv. Anny
 Pohanské kameny
 Sommerův kříž
 dům č. p. 48
 kamenný most
 Haslerův dům
 Dolní Pertoltice
 kostel sv. Jošta
 Skalní hrad
 kostel sv. Heleny
 Vysoký
 Černousy
 Andělka
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Vavřince
 Curia Vítkov
 Ves
 Habartice
 Habartice
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Mikuláše
 vodní nádrž Fojtka
 kostel sv. Martina
 Lázně Libverda
 Dolní Oldříš
 Lázně Libverda
 Obří sud
 fara
 Scholzeho mlýn
 evangelický kostel
 Ořešník
 kostel sv. Vavřince
 silniční most
 mariánský sloup
 radnice
 Klingerova vila
 kostel sv. Kateřiny
 městské lázně
 Štolpišská silnice
 Holubník
 kostel sv. Mikuláše
 Bílá skála
 Melzerův pomník
 Grabštejn
 Jezdec
 panský dům
 Nová Louka
 kostel Pokoje
 Hrádek nad Nisou
 Raimund
 Bílé kameny
 vodopády Jedlové
Základní informace místa
ID místa: 10167
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 19.9.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama