hradiště Kuklov

Na hradišti; hradiště U Ondřeje
Raně středověké slovanské hradiště, jedno z nejstarších v jižních Čechách z 2. pol. 8. stol.-1. pol. 9. stol. Trojdílné (akropole a dvě na sebe navazující předhradí), opevněné valy (nejmohutnější u akropole, dnes ještě 2-2,5 m vysoké). Pravděpodobně zaniklo požárem podle natavených kamenů v hradbě.
Hlavní obrázek místa
informační cedule u valů 1. předhradí
© Jaroslav Špiroch 03/2022
Na hradiště vede naučná stezka Brložsko. Výchozí body: z osady Kuklov pod hradem Kuglvajtem směrem na Brloh nebo po výjezdu z Brloha směrem na Kuklov na rozcestí u autobusové zastávky Brloh - U Cvrčků.
Jaroslav Špiroch., 15.4. 2022
popis

Hradiště se rozkládá nedaleko Kuklova na východním konci křemežské kotliny, necelé 2 km západně od obce Brloh. Stávalo na nízké údolní ostrožně v poloze Na hradišti, obtékané od jihu Dobročkovským potokem a od severu jeho bezejmenným přítokem. Ostrožnu převyšují kopce po obou stranách i o více než 300 m a proto neposkytovala ze žádného směru bezpečnou přirozenou ochranu; proto bylo hradiště chráněno obvodovým opevněním ze všech stran. Celková rozloha hradiště činí 2,2 ha a je rozděleno na tři části: akropoli a dvě předhradí. Oválná akropole (78 x 60 m) je na jižním svahu upravena třemi umělými terasami. Ze severu a západu se k akropoli připojuje mohutné první předhradí (113x112 m), které ji zároveň chrání z nejvíce přístupné strany. Původní vstup ležel na západní straně, kudy se také vcházelo do druhého předhradí. Na rozdíl od vzájemně propojené akropole a prvního předhradí mohlo být menší druhé předhradí (70x80 m) opevněno…  číst dále

EncyklopediehradišťvČechách,kolekt.Libri2003;encyklopedie.ckrumlov.cz;Jaroslav Špiroch., 4.4. 2022

historie

Hradiště bylo známo již na počátku 20. století (místní název Na hradišti se ovšem v písemných pramenech uvádí již v roce 1491). Podrobně ho popsal až v roce 1966 archeolog Antonín Beneš. Pak v roce 1968 provedli pracovníci Národního muzea v Praze menší zjišťovací archeologický výzkum. Ve třech sondách odkryli pozůstatky kulturních vrstev a na druhém předhradí dokonce dva zahloubené objekty bez zjištění jejich původní funkce. Archeologické nálezy - zlomky keramických nádob, keramický přeslen, zvířecí kosti, spálené uhlíky a několik kusů vypálené mazanice - jsou uloženy v Národním muzeu v Praze. Podle nálezů a znalosti jihočeské rané středověké keramiky je kladena doba vzniku do 2. poloviny 8. až 1. poloviny 9. století. Stopy silného požáru, zjištěné v hradbě, mohou svědčit o násilném zániku hradiště patrně někdy kolem poloviny 9. století.

EncyklopediehradišťvČechách,kolekt.Libri2003;encyklopedie.ckrumlov.cz;Jaroslav Špiroch., 4.4. 2022

Jihočeský kraj,  Český Krumlov  (CK), Brloh

Místa v okolí

 kaple sv. Ondřeje
 Kuglvajt
 kaple sv. Václava
 výklenková kaple
 kaple
 Holašovice - VPR
 Chlum
 panský dům
 Chvalšiny - MPZ
 kaple sv. Víta
 výklenková kaple
 Kleť
 kostel sv. Víta
 Červený Dvůr
 Kluk
 kostel sv. Linharta
 Čakovec
 Habří
 Habří
 boží muka
 návesní kaple
 venkovská usedlost
 boží muka
 kostel sv. Mikuláše
 kaple
 Třísov
 Třísovská lípa
 kaple sv. Floriána
 Dívčí Kámen
 boží muka
 kostel sv. Mikuláše
 kostel Jména Ježíš
 výklenková kaple
 Granátník
 zvonička
 kostel sv. Václava
 fara
 nová radnice
 Kudrnův dům
 kašna
 Netolice – MPZ
 Dobrkovický mlýn
 hradiště Záluží
 archeopark Netolice
 historická kovárna
 kostel sv. Václava
 kaplička Panny Marie
 kaple sv. Josefa
 dvůr Koroseky
 Libín
 kaplička sv. Anny
 Kratochvíle
 Kvítkův dvůr
 kaplička Panny Marie
 kostel sv. Markéty
 Štěkře
 městské opevnění
 městská zbrojnice
 Český Krumlov
 výklenková kaple
 Suchá
 Machovice
 Staré Machovice
 Knížecí stolec
 mariánský sloup
 radnice
 kostel sv. Jošta
 prelatura
 židovský hřbitov
 kaplanka
 jezuitská kolej
 kostel sv. Víta
 fotoatelier Seidel
 kaple sv. Martina
 kostel sv. Anny
 boží muka
 synagoga
 Doubíčko
 Vitějovice
 Vildštejn
 kostel sv. Vavřince
 městské opevnění
 Skalka
 stará radnice
 Prachatice – MPR
 barokní kamenný most
 kostel sv. Václava
Základní informace místa
ID místa: 2373
Typ místa: hradiště
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 4.4.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama