Pozdně barokní kostel sv. Václava v Žitovlicích vystavěn v letech 1769-1772 na místě zříceného dřevěného a obnoven r. 1863. Jednolodní obdélná stavba se čtvercovým presbytářem a hranolovou věží nad západním průčelím. Nyní zchátralý a částečně vyklizený, církví nevyužíván.
Hlavní obrázek místa
Kostel Žitovlice
© Jiří Špaček, 06/2016
Malá obec Žitovlice, která má i se sousední místní částí Pojedy jen kolem 150 obyvatel, leží na silnici III. třídy spojující Rožďalovice a Křinec. Nejbližší nádraží v Rožďalovicích na trati 061 je vzdáleno asi 4 km. Značené turistické ani cyklistické trasy tudy neprocházejí. Vesnicemi protékají od severu k jihu Seletický a Doubravanský potok, jejichž vody napájejí Žitovlický a Pojedský rybník. První historicky doložená zmínka o existenci těchto středověkých vsí pochází z počátku 14. století, o obci Žitovlice z r. 1352 a o Pojedech z r. 1323. Středověký význam Žitovlic dokládá existence farního kostela před r. 1371. V Pojedech se dochovaly cenné památky venkovské lidové architektury.
30.6. 2016
historie

Dřevěný farní kostel svatého Václava, který v Žitovlicích stál již před r. 1371, shořel r. 1618 a následně byl vystavěn nový opět ze dřeva Albrechtem Trčkou. Třicetiletou válkou a následnými událostmi Žitovlice a Pojedy zřejmě značně utrpěly, neboť v této době zde zanikla fara a Žitovlice připadly k Rožďalovicům, k nimž patřily až do r. 1850. Dřevěný kostel se r. 1757 zřítil a tak byl v letech 1769-1772 postaven nový, zděný, v barokním slohu, nákladem hraběnky Aloisie Clam-Gallasové, majitelky rožďalovického panství. Kostel svatého Václava, který byl vystavěn v pozdně barokním slohu, představuje nejcennější kulturně historickou a architektonickou památku Žitovlic. Obnovován byl r. 1863. Cenný je celý areál kostela, s ohradní zdí a bývalým hřbitovem s poničenými náhrobky z 19. století. Kostel je jednolodní obdélná stavba se čtvercovým presbytářem a hranolovou věží nad západním průčelím. Věž je…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: Umělecké památky Čech 4, Academia 1982 a informace obce Žitovlice a farnosti), 30.6. 2016

Středočeský kraj,  Nymburk  (NB), Žitovlice

Místa v okolí

 venkovská usedlost
 Kuncberk
 evangelický kostel
 Křinec
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Jiljí
 Rožďalovice
 Mcely
 zvonička
 dub červený
 Čtvrtě
 Lužické hradiště
 Romanka
 kostel sv. Václava
 Nový Ronov
 Dymokury
 U tří mostů
 pomník Helma
 Loučeň
 evangelický kostel
 socha sv. Prokopa
 Ujkovice
 Dětenice
 Muzeum piva
 ZOO Chleby
 kostel sv. Jiří
 Újezdec u Pěčic
 kostel sv. Václava
 Krňovice
 popravčí kámen
 zvonice
 děkanství
 sousoší Panny Marie
 stará radnice
 palmový skleník
 Kopidlno
 kostel sv. Ducha
 Milkovice
 evangelický kostel
 Domousnice
 kaple sv. Marka
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Vojtěcha
 Pěčice
 Staré Hrady
 židovský hřbitov
 Křižánky
 Údrnice
 kaple sv. Jiljí
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Štěpána
 Zdonín
 Smilovice
 Bratronice
 Vlkava
 Vlčí Pole
 evangelický kostel
 Husův sbor
 zdymadlo Nymburk
 vodárenská věž
 městské opevnění
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Vavřince
 mariánský sloup
 Šafaříkův mlýn
 Turecká věž
 radnice
 Nymburk
 synagoga
 Čachovice
 kaple sv. Václava
 silniční most
 kostel sv. Jiří
 Husův sbor
 kostel sv. Anny
 Kovanice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Martina
 Luštěnice
 Dobrovická muzea
 židovský hřbitov
 Struhy
 trojiční sloup
 dům č. p. 7
 Dobrovice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Markéty
 radnice
 synagoga
 Bolice
 kostel sv. Martina
 Spařence
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Václava
 Březno
 kostel sv. Matouše
 Vinařice
 Sukorady
 Nadslav
 kostel sv. Prokopa
 Kolomuty
 kostel sv. Václava
 Jičíněves
 Mastnice
 Jičíněves
 kostel sv. Václava
 Loreta
 Veliš
 Volenovice
 Stará Báň
 Vokšice
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Žitovlice
správu ex currendo vykonává
Římskokatolická farnost Mcely
289 36 Mcely č. p. 20
Tel: 325 580 079
http://www.mcely.cz/fara
Základní informace místa
ID místa: 12872
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: chátrající
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 1.7.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama