Původní zámek Katterburg koupil v r. 1569 císař Maxmilián II. Od té doby císařské loviště. Zámek poškozen při druhém tureckém obléhání Vídně v roce 1683. V období 1696-1750 postupně postaven dnešní zámek. Letní sídlo Habsburků s přestávkou až do r. 1918. Od té doby patří státu, od r. 1996 památka UNESCO.
Hlavní obrázek místa
Severní průčelí středního zámeckého křídla s hlavním vstupem.
© Pavel Semple 05/2013
Barokní zámek Schönbunn je významná památka UNESCO v jihozápadním předměstí Vídně. Zámek je na trase metra U4 se stejnojmennou stanicí Schönbrunn. Z celkového počtu 1441 pokojů je jich formou samostatné audio prohlídky přístupno 45. K vidění je mimo jiné také ložnice a pracovna císaře Františka Josefa I. Kromě zámku je v běžnou denní dobu volně přístupný zámecký park se zahradními altány a fontánami. Je tu také jeden obelisk, skleník Palmenhaus, muzeum kočárů a zoologická zahrada. Severně od zámku je Technické muzeum. Návštěva Schönbrunnu snadno zabere celý den.
Pavel Semple, zdroj: (online Wikipedia), 18.1. 2021

  historie

  Zdejší pozemky patřily od 14. stol. klášteru v Klosterneuburgu. V 16. stol. tu stál zámek Katterburg. V roce 1548 jej měl v zástavě vídeňský starosta Hermann Bayer. V roce 1569 jej koupil císař Maxmilián II. (1564-1576). Pozemek byl oplocen a stal se císařským lovištěm. Spoustu času zde trávila císařovna Eleonora Gonzaga (1598–1655), manželka císaře Ferdinanda II. (1620-1637). Po Ferdinandově smrti byl Katterburg

  Pavel Semple, zdroj: (https://www.schoenbrunn.at/en/about-schoenbrunn/the-palace/history/the-beginnings-of-the-park-at-schoenbrunn a online Wikipedia), 18.1. 2021

  popis

  Zámek má v současnosti barokní podobu. V 18. stol. měly jeho fasády rokokové doplňky, ty byly na začátku 19. stol. odstraněny. Interiéry jsou i dnes převážně rokokové. V různých částech je zámek dvoupatrový a třípatrový. Hlavní reprezentační sály se nacházejí v prvním patře. V druhém a třetím patře byly ložnice. Jako letní sídlo císařského dvoru musel zámek poskytnout ubytování pro více než 1000

  Pavel Semple, zdroj: (https://www.schoenbrunn.at/en/about-schoenbrunn/the-palace/history/the-beginnings-of-the-park-at-schoenbrunn), 18.1. 2021
  Základní informace místa
  ID místa: 15482
  Typ místa: zámek
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: v návštěvních hodinách
  Uveřejněno: 18.1.2021
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama