Původní zámek Katterburg koupil v r. 1569 císař Maxmilián II. Od té doby císařské loviště. Zámek poškozen při druhém tureckém obléhání Vídně v roce 1683. V období 1696-1750 postupně postaven dnešní zámek. Letní sídlo Habsburků s přestávkou až do r. 1918. Od té doby patří státu, od r. 1996 památka UNESCO.
Hlavní obrázek místa
Severní průčelí středního zámeckého křídla s hlavním vstupem.
© Pavel Semple 05/2013
Barokní zámek Schönbunn je významná památka UNESCO v jihozápadním předměstí Vídně. Zámek je na trase metra U4 se stejnojmennou stanicí Schönbrunn. Z celkového počtu 1441 pokojů je jich formou samostatné audio prohlídky přístupno 45. K vidění je mimo jiné také ložnice a pracovna císaře Františka Josefa I. Kromě zámku je v běžnou denní dobu volně přístupný zámecký park se zahradními altány a fontánami. Je tu také jeden obelisk, skleník Palmenhaus, muzeum kočárů a zoologická zahrada. Severně od zámku je Technické muzeum. Návštěva Schönbrunnu snadno zabere celý den.
Pavel Semple, zdroj: (online Wikipedia), 18.1. 2021
popis

Zámek má v současnosti barokní podobu. V 18. stol. měly jeho fasády rokokové doplňky, ty byly na začátku 19. stol. odstraněny. Interiéry jsou i dnes převážně rokokové. V různých částech je zámek dvoupatrový a třípatrový. Hlavní reprezentační sály se nacházejí v prvním patře. V druhém a třetím patře byly ložnice. Jako letní sídlo císařského dvoru musel zámek poskytnout ubytování pro více než 1000 osob. Základní rozvrh je trojkřídlý. Obě boční křídla jsou ale přitom čtyřkřídlá. Obě uzavírají dvojici nevelkých dvorů, navzájem oddělených dělícími trakty. Zatímco východní křídlo má dva stejně veliké dvory, západní křídlo má velký a malý dvůr. Všechny čtyři dvory sloužily především k osvětlení interiérů denním světlem. Boční křídla vystupují před střední křídlo severním směrem v délce necelých 30 m, jsou tedy poměrně krátká. Na severní straně zámku je rozsáhlý čestný dvůr, uzavřený přízemními a jednopatrovými budovami. V nich…  číst dále

Pavel Semple, zdroj: (https://www.schoenbrunn.at/en/about-schoenbrunn/the-palace/history/the-beginnings-of-the-park-at-schoenbrunn), 18.1. 2021

historie

Zdejší pozemky patřily od 14. stol. klášteru v Klosterneuburgu. V 16. stol. tu stál zámek Katterburg. V roce 1548 jej měl v zástavě vídeňský starosta Hermann Bayer. V roce 1569 jej koupil císař Maxmilián II. (1564-1576). Pozemek byl oplocen a stal se císařským lovištěm. Spoustu času zde trávila císařovna Eleonora Gonzaga (1598–1655), manželka císaře Ferdinanda II. (1620-1637). Po Ferdinandově smrti byl Katterburg její vdovskou rezidencí. Eleonora zámek v letech 1638-1643 rozšířila. V roce 1642 je přitom poprvé uvedeno jméno Schönbrunn (Schöner Brunnen), což znamená Krásný pramen. Podle pověsti zde v roce 1612 císař Matyáš při lovu objevil vodní pramen. Při druhém tureckém obléhání Vídně v roce 1683 byl zámek silně poškozen. Císař Leopold I. (1657-1705) zahájil v roce 1696 stavbu nové velkolepé rezidence. Stavbu vedl Johann Bernhard Fischer z Erlachu. Zámek měl být větší než Versailles u Paříže. V roce 1700 byla…  číst dále

Pavel Semple, zdroj: (https://www.schoenbrunn.at/en/about-schoenbrunn/the-palace/history/the-beginnings-of-the-park-at-schoenbrunn a online Wikipedia), 18.1. 2021

Základní informace místa
ID místa: 15482
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 18.1.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama