Hrad Kuglvajt postavil Jetřich z Portic kolem r. 1357. Po Jetřichově smrti (1367) se stal královským majetkem. V r. 1395 vojsko Jindřicha z Rožmberka hrad dobylo a rozbořilo. Z hradu se zachovaly jen malé zbytky zdiva a příkop vylámaný ve skále.
Hlavní obrázek místa
© petr havlík 10/2005
Zříceninu hradu Kuklov najdete asi 100 m od silnice procházející obcí Kuklov na skalnaté lesní vyvýšenině. Je to jedno ze zastavení na historicko-přírodní naučné stezce okolím Brloha. Z hradu jsou zachovány jen zbytky zdiva na sklaním ostrohu, který byl součástí věže a příkop vylámaný ve skále. Z boku lze vylézt až nahoru na skálu.
24.7. 2003
historie

Hrad Kuglvajt postavil (podle A. Sedláčka) v lesnaté krajině mezi majetkem zlatokorunského kláštera a rožmberským krumlovským panstvím Jetřich z Portic, probošt vyšehradský, nejvyšší kancléř Království českého a biskup mindenský kolem r. 1357. Podle něho se také psal z Kuglwaidu. Po Jetřichově smrti (1367) se hrad stal královským majetkem a příčinou rozepří mezi králem Václavem IV. a arcibiskupem Janem z Jenštejna. V době spiknutí české šlechty proti králi Václavovi vojsko Jindřicha z Rožmberka r. 1395 hrad dobylo a rozbořilo. Hradní zříceninu s okolím daroval pak král po ukončení sporů (1405) Jindřichovi z Rožmberka, který je připojil k svému hradu Dívčímu Kameni. Z hradu se zachovaly jen malé zbytky zdiva a příkop vylámaný ve skále.

Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezku - Jižní Čechy, 11.6. 2003

Další texty historie
Jihočeský kraj,  Český Krumlov  (CK), Brloh

Místa v okolí

 panský dům
 Holašovice - VPR
 Chlum
 Chvalšiny - MPZ
 Červený Dvůr
 kostel sv. Víta
 Kleť
 kostel sv. Linharta
 Kluk
 Čakovec
 Habří
 Habří
 boží muka
 kaple
 kostel Jména Ježíš
 kostel sv. Mikuláše
 návesní kaple
 Kudrnův dům
 kašna
 Netolice – MPZ
 nová radnice
 Třísov
 Třísovská lípa
 archeopark Netolice
 Dívčí Kámen
 Libín
 kostel sv. Václava
 Granátník
 kostel sv. Václava
 Dobrkovický mlýn
 Kratochvíle
 hradiště Záluží
 kaplička Panny Marie
 kostel sv. Anny
 Knížecí stolec
 Poděhusy
 Vitějovice
 Kvítkův dvůr
 kostel sv. Markéty
 Suchá
 Štěkře
 Machovice
 Staré Machovice
 městské opevnění
 městské opevnění
 Český Krumlov
 městská zbrojnice
 radnice
 stará radnice
 kostel sv. Jošta
 Prachatice – MPR
 kostel sv. Víta
 dům č. p. 60
 židovský hřbitov
 kaplanka
 mariánský sloup
 jezuitská kolej
 prelatura
 fotoatelier Seidel
 synagoga
 kaple sv. Martina
 boží muka
 kostel sv. Vavřince
 Vildštejn
 Hrádek u Husince
 barokní kamenný most
 dům č. p. 42
 Hausberk
Základní informace místa
ID místa: 503
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 27.5.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama