Hrad Kuglvajt postavil Jetřich z Portic kolem r. 1357. Po Jetřichově smrti (1367) se stal královským majetkem. V r. 1395 vojsko Jindřicha z Rožmberka hrad dobylo a rozbořilo. Z hradu se zachovaly jen malé zbytky zdiva a příkop vylámaný ve skále.
Hlavní obrázek místa
© petr havlík 10/2005
Zříceninu hradu Kuklov najdete asi 100 m od silnice procházející obcí Kuklov na skalnaté lesní vyvýšenině. Je to jedno ze zastavení na historicko-přírodní naučné stezce okolím Brloha. Z hradu jsou zachovány jen zbytky zdiva na sklaním ostrohu, který byl součástí věže a příkop vylámaný ve skále. Z boku lze vylézt až nahoru na skálu.
24.7. 2003
historie

Hrad Kuglvajt postavil (podle A. Sedláčka) v lesnaté krajině mezi majetkem zlatokorunského kláštera a rožmberským krumlovským panstvím Jetřich z Portic, probošt vyšehradský, nejvyšší kancléř Království českého a biskup mindenský kolem r. 1357. Podle něho se také psal z Kuglwaidu. Po Jetřichově smrti (1367) se hrad stal královským majetkem a příčinou rozepří mezi králem Václavem IV. a arcibiskupem Janem z Jenštejna. V době spiknutí české šlechty proti králi Václavovi vojsko Jindřicha z Rožmberka r. 1395 hrad dobylo a rozbořilo. Hradní zříceninu s okolím daroval pak král po ukončení sporů (1405) Jindřichovi z Rožmberka, který je připojil k svému hradu Dívčímu Kameni. Z hradu se zachovaly jen malé zbytky zdiva a příkop vylámaný ve skále.

Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezku - Jižní Čechy, 11.6. 2003

Další texty historie
Jihočeský kraj,  Český Krumlov  (CK), Brloh

Místa v okolí

 panský dům
 Holašovice - VPR
 Chlum
 Chvalšiny - MPZ
 Červený Dvůr
 kostel sv. Víta
 Kleť
 kostel sv. Linharta
 Kluk
 Čakovec
 Habří
 Habří
 boží muka
 kaple
 kostel Jména Ježíš
 návesní kaple
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Mikuláše
 Kudrnův dům
 kašna
 Netolice – MPZ
 nová radnice
 Třísov
 Třísovská lípa
 archeopark Netolice
 Dívčí Kámen
 kostel sv. Václava
 Libín
 Granátník
 kostel sv. Václava
 Dobrkovický mlýn
 Kratochvíle
 hradiště Záluží
 kaplička Panny Marie
 kostel sv. Anny
 Knížecí stolec
 Poděhusy
 Kvítkův dvůr
 Vitějovice
 Suchá
 kostel sv. Markéty
 Štěkře
 Machovice
 Staré Machovice
 městské opevnění
 městská zbrojnice
 městské opevnění
 Český Krumlov
 Žižkova skalka
 radnice
 stará radnice
 kostel sv. Jošta
 Prachatice – MPR
 dům č. p. 60
 židovský hřbitov
 kaplanka
 mariánský sloup
 kostel sv. Víta
 prelatura
 jezuitská kolej
 fotoatelier Seidel
 synagoga
 kaple sv. Martina
 boží muka
 kostel sv. Vavřince
 Vildštejn
 Hrádek u Husince
 barokní kamenný most
 dům č. p. 42
 Hausberk
Základní informace místa
ID místa: 503
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 27.5.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama