Jediná venkovská usedlost při silnici, tvořící severní stranu návsi. Přízemní uzavřená, na jehož obytné stavení navazuje nadstavěný stlačeně klenutý průjezd. S jednoduchou štukovou výzdobou. Z třetí čtvrtiny 19. století. Cenná ukázka usedlosti typu vierantu. Součást vesnické památkové rezervace.
Hlavní obrázek místa
© Marcela Váňová 02/2022
Vodice jsou vesnická památková rezervace, část městyse Lhenice. První písemná zmínka o vesnici je z roku 1400. Díky odlehlosti se zachovala v unikátní historické podobě. Protáhlá svažitá náves s kaplí si prakticky zachovala nenarušený vzhled z 2. poloviny 19. století. Její stavení se však odlišují od typických blatských staveb v sousedních obcích. Motivy výzdoby se ale k blatům přibližují - často orámovaná okna s obloučkovým vzorem. Vyskytují se zde převážně patrové usedlosti s průjezdem, což je přechodný typ (vierant) ke zcela uzavřené čtyřstranné usedlosti. Památkově chráněné jsou usedlosti čp. 1, 2, 3, 4, 6, 18, 19, 20 a kovárna čp. 26. Prochází tudy cyklotrasa č. 1090 a pod vesnicí se nachází rekonstruovaná část původní Linecké stezky.
jihoceskyvenkov.cz; Jaroslav Špiroch., 6.3. 2022
popis

Jediná venkovská usedlost při silnici, tvořící severní stranu návsi. Je datována do třetí čtvrtiny 19. století. Přízemní uzavřená, na jejíž obytné křídlo navazuje nadstavěná část (polopatro) se stlačeným průjezdem, která pak pokračuje přízemním hospodářským objektem. Průčelí má jednoduchou štukovou výzdobu, v přízemí zaoblené lisénové rámy a v trojúhelném štítu motivy spirálek. Na jižní a západní straně byla stodola, která zanikla v 80. letech 20. století. Její dochované obvodové zdivo dnes slouží jako ohradní zeď dvora; v jižní části se dochoval stlačeně klenutý vjezd. Areál usedlosti je památkově chráněn (kromě novodobého přístavku garáže a úprav dvora) od 25. 7. 1995 a je součástí vesnické památkové rezervace.

Památkový katalog NPÚ; Jaroslav Špiroch., 6.3. 2022

Jihočeský kraj,  Prachatice  (PT), Vodice

Místa v okolí

 kaple
 výklenková kaple
 kaple sv. Václava
 panský dům
 Kuglvajt
 kaple sv. Ondřeje
 hradiště Kuklov
 výklenková kaple
 boží muka
 Holašovice - VPR
 kašna
 Netolice – MPZ
 nová radnice
 Kudrnův dům
 archeopark Netolice
 venkovská usedlost
 boží muka
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Víta
 Kratochvíle
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Linharta
 Poděhusy
 kaple sv. Floriána
 boží muka
 kamenný kříž
 kaple Panny Marie
 Čakovec
 Hradiště u Malovic
 výklenková kaple
 kostel sv. Víta
 Vitějovice
 zvonička
 Habří
 Habří
 Chlum
 kaple sv. Josefa
 Rábín
 Libín
 Kluk
 kaple
 Sedlec
 Suchá
 Lomec
 návesní kaple
 historická kovárna
 fara
 kostel sv. Vavřince
 městské opevnění
 Skalka
 Prachatice – MPR
 stará radnice
 kostel sv. Anny
 kostel Jména Ježíš
 Chvalšiny - MPZ
 Machovice
 Staré Machovice
 Libějovice
 Kleť
 kostel sv. Dominika
 Libějovice
 Vildštejn
 Červený Dvůr
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Václava
 Budkov
 Kubatův pomník
 Třísov
 Hrádek u Husince
 Třísovská lípa
 barokní kamenný most
 Dívčí Kámen
 kostel sv. Václava
 dům č. p. 42
 kaplička Panny Marie
 hradiště Záluží
 Chocholatá Lhota
 Granátník
 boží muka
 boží muka
 Dub
 Knížecí stolec
 Štěkře
 Lipovice
 kostel sv. Markéty
 výklenková kaple
Základní informace místa
ID místa: 16296
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 6.3.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama