Zřícenina pavlánského kláštera v Kuklově (Kugelweitu či Kuklvejtu), založeného 5. 4. 1495 a zaniklého po polovině 16. století. Objekty kláštera dnes prorůstá zástavba vsi.
Hlavní obrázek místa
2003 ©Luděk Pitter
V osadě Kuklov si můžete prohlédnout, kromě zříceniny hradu, také torzo jednolodního kostela s pěti gotickými okny. Tento kostel s klášterem nebyl nikdy dostavěn. Zřícenina hradu i kostela je součástí historicko-přírodní naučné stezky okolím Brloha. Byl zde natáčen film Údolí včel.
24.7. 2003
turistické

Naučná stezka Brložskem

Stezka je zaměřena především na přírodu okolí obce Brloh a CHKO Blanský les. Cestou uvidíte také zbytky hradu a kláštera s kostelem v Kuklově a dozvíte se i něco z historie samotného Brlohu.

petr kaspar , 16.8. 2017

Další texty turistické
historie

Historie kláštera na Kuklově

Původní královský hrad ze 14. století pobořil roku 1395 Jindřich III. z Rožmberka. Kuklov příčinou jedné z mnohých rozepří krále Václava IV. s pražským arcibiskupem Janem z Jenštejna. Posléze Václav IV. kuklovský hrad daroval Jindřichovi III. z Rožmberka, ten ho však již neobnovil. V blízkosti zřícenin hradu Kuklov došlo v roce 1495 k založení kláštera poustevníků řádu sv. Františka z Pauly. Řeholníky povolal do Kuklova Petr IV. z Rožmberka se svým bratrem Oldřichem z Rožmberka. Pauláni zahájili výstavbu kláštera s jednolodním kostelem sv. Ondřeje. Stavba však nebyla nikdy dokončena. Pravděpodobně okolo roku 1530 opustili řeholníci nedokončený klášter, který od té doby postupně zchátral. V jeho blízkosti poté Rožmberkové založili pivovar a hospodářský dvůr. V průběhu třicetileté války pobořila opuštěný kuklovský klášter a přilehlý dvůr švédská vojska.

petr kaspar , 16.8. 2017

Jihočeský kraj,  Český Krumlov  (CK), Brloh

Místa v okolí

 Kuglvajt
 panský dům
 Holašovice - VPR
 Chlum
 Chvalšiny - MPZ
 kostel sv. Víta
 Červený Dvůr
 Kleť
 kostel sv. Linharta
 Kluk
 Čakovec
 boží muka
 Habří
 Habří
 kaple
 kostel Jména Ježíš
 návesní kaple
 kostel sv. Mikuláše
 Kudrnův dům
 kašna
 Netolice – MPZ
 nová radnice
 archeopark Netolice
 kostel sv. Václava
 Libín
 Třísov
 Třísovská lípa
 Dívčí Kámen
 Kratochvíle
 kostel sv. Václava
 Granátník
 Dobrkovický mlýn
 hradiště Záluží
 kostel sv. Anny
 Knížecí stolec
 kaplička Panny Marie
 Poděhusy
 Vitějovice
 Suchá
 Kvítkův dvůr
 městské opevnění
 kostel sv. Markéty
 stará radnice
 Machovice
 Staré Machovice
 Prachatice – MPR
 Štěkře
 městské opevnění
 městská zbrojnice
 Český Krumlov
 dům č. p. 60
 mariánský sloup
 radnice
 kostel sv. Jošta
 prelatura
 židovský hřbitov
 kaplanka
 jezuitská kolej
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Vavřince
 fotoatelier Seidel
 kaple sv. Martina
 boží muka
 synagoga
 Vildštejn
 Hrádek u Husince
 dům č. p. 42
 barokní kamenný most
 Hausberk
Základní informace místa
ID místa: 782
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 26.7.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama