Hradiště nedaleko vsi Kotaneč, nad pravým břehem řeky Střely, byla osídlena již během eneolitu, pozdní době bronzové a ve středověku. Archeologickou lokalitu tvoří úzký skalnatý hřbet přepažený dnes sotva znatelným příkopem a valem. Poprvé byla ohledána Darou Baštovou v roce 1982.
Hlavní obrázek místa
Úzký hřbet lokality
© Prudký Martin 04/2020
Eneolitické výšinné sídliště a hradiště z pozdní doby bronzové, nedaleko vsi Kotaneč, se rozkládalo na pravém břehu řeky Střely, na ostrém a protáhlém skalnatém hřbetu nad řekou Střelou a jejím pravým přítokem. Ostrožna se na konci rozšiřuje o rozměrech 40 . 50 metrů a na nejužším místě byla přeťata příkopem, s dnes málo znatelným valem . V roce 1938 byla nalezena kamenná eneolitická sekera popsaná 1970 A. Benešem, uložená snad v muzeu v Třebenicích. P. Braun nalezl roku 1978 tulejku (kovaný, kónický zúžený předmět s otvorem pro nasazení dřevěného ratiště-násady) kopí. Dara Baštová na severním okraji nalezla ve dvou sondách o rozměrech 0,5 . 0,5 metru dne 10.10. 1982 zlomky keramiky z pozdní doby bronzové a o měsíc později (13.11. ) i zbytky mazanice se slámovým povrchem spolu s vrcholně středověkými střepy (13. a 14. století). Nepatrné zbytky opevnění pravděpodobně náleží do doby bronzové ale lokalita byla osídlena i v eneolitu a jak již bylo řečeno, nalezena byla i keramika z vrcholného středověku. Místní název Na hradišti je doložen již v 16. století.
Martin Prudký podle Vývoj pravěkého osídlení v povodí Střely-Dara Baštová, Encyklopedie hradišť v Čechách-V. Čtverák, M. Lutovský, M. Slabina, L. Smejtek, Pravěké dějiny Čech-kolektiv, 28.12. 2019
Plzeňský kraj,  Plzeň-sever  (PS), Kotaneč

Místa v okolí

 židovský hřbitov
 socha sv. Barbory
 Sychrov
 Loreta
 dvůr Kalec
 silniční most
 Černá Hať
 Brdo
 Nový Dvůr
 kostel sv. Martina
 Jablonná
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Barbory
 Odlezelské jezero
 Dědek a Bába
 Manětín – MPZ
 Manětín
 kostel sv. Václava
 Žihle
 fara
 socha Ecce Homo
 kostel sv. Jiljí
 smírčí kříž
 Vyšohrad
 kostel sv. Mikuláše
 Radějov
 Vladař
 smírčí kříž
 Ondřejov
 Chyše
 kaple sv. Anny
 synagoga
 boží muka
 křížový kámen
 smírčí kříž
 kašna
 městské opevnění
 zámecký pivovar
 Chyše
 kostel sv. Kříže
 Šebíkov
 Plasy
 Nečtinský Špičák
 kaple sv. Václava
 Podštěly
 Schanigerův kříž
 kostel sv. Blažeje
 Nečtiny – MPZ
 železná huť
 Mlýnský vrch
 Podbořánky
 Nevděk
 Malměřice
 Kapucín
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Anny
 synagoga
 socha Panny Marie
 kaple sv. Kříže
 fara
 kašna
 bývalý kříž
 kaple sv. Marka
 Preitenstein
 kostel sv. Vojtěcha
 Žlutice – MPZ
 radnice
 Panský dům
 Libkovice
 Žlutice
 Nečtiny
 Viklan
 Kokořovský dvůr
 kaple sv. Šebestiána
 Nouze
 Mazanec
 kaple Panny Marie
 bývalý lom
 návesní kaple
 Tlestky
 kaple Kaina a Ábela
 Kunzova muka
 Otěvěky
 dvůr Hubenov
 Blažkův mlýn
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Mikuláše
 kaple
 Vlkošov
 Štědrá
 kaple sv. Vojtěcha
 Baba
 smírčí kříž
 Hluboký
 Štědrá
 Bílá boží muka
 Vochlice
 Kostrčany
 Dolní Bělá
 kaple
 Zelený Důl
 kaple Panny Marie
 Tuchtova kaple
 celní kolo
 kaple sv. Jana a Pavla
 kaple sv. Anny
 kostel Všech svatých
 kaple Všech svatých
 Selský dub
 Petrohrad
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Ondřeje
 Mlýnce
 Březín
 Čichalovský mlýn
 boží muka
 Vidhostice
 smírčí kříže
 Petrohrad
 kostel sv. Martina
 Vidhostice
 Verušičky
 Týniště
 Plaveč
 zaniklá obec Mlyňany
 kaple
 kaple Panny Marie
 Budov
 Budov
 kaple Panny Marie
 Malšín
 zatopený lom
 Ratibořský mlýn
 Šprymberk
 kostel sv. Vavřince
 Bílenec
 Luka
 hradiště Koryta
 Babina
 židovský hřbitov
 Tobiášův vrch
Základní informace místa
ID místa: 14606
Typ místa: hradiště
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 12.4.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama