Obec Dubnice leží severovýchodně od České Lípy. Kaplička stojí poblíž silnice do Stráže pod Ralskem. Byla těsně před zánikem, zůstaly jen pobořené zdi. Vše zbouráno. Nově postaveno r. 2004. Uvnitř kapličky oltářík z pískovcových štuků. Nad štítem nový kovaný křížek.
Hlavní obrázek místa
Kaplička v obci Dubnice u Stráže pod Ralskem.
© Pavel Vítek 09/2022
Obec Dubnice leží severovýchodně od České Lípy a jihovýchodně od Jablonného v Podještědí. Dubnice jsou vzdáleny asi 11 km od Mimoně anebo 7 km od Jablonného. Spojení do obce je autobusy, nejbližší vlaková stanice je v Jablonném v Podještědí. Kaplička stojí na jižní straně obce, nedaleko od silnice do Stráže pod Ralskem u bývalého zemědělského družstva.
Pavel Vítek, 18.5. 2023
popis

Kaplička stojí na jihozápadním konci obce Dubnice poblíž silnice do Stráže pod Ralskem. Stojí na soukromém pozemku. Oprava kapličky proběhla v září až říjnu roku 2004. Kaplička byla již těsně před zánikem. Zůstaly z ní jen pobořené a provlhlé obvodové zdi. Po celkovém posouzení stavu kapličky na místě byly dochované zbytky zdí zaměřeny a odstraněny. Na jejich místě byly vybetonovány nové základy s izolací a na nich byla kaplička nově vystavěna. V podstatě se tedy jedná o novostavbu. Střecha byla pokryta bobrovkami a nad štítem byl osazen nový kovaný křížek. Uvnitř kapličky byl vybudován oltářík z pískovcových štuků. Vnější stěny byly vymalovány v kombinaci bílé a žluté barvy. Opravu provedl ing. Václav Král.

Pavel Vítek – zdroj: články z různých webů., 18.5. 2023

Komentáře

Liberecký kraj, Dubnice

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 17248
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 18.5.2023
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Obří sud Javorník - po jeho návštěvě určitě nebudete mít hlad

Zajímavosti

Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.

Zámecká zahrada v Teplicích se zajímavými stavbami

Zajímavosti

Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.

Staropražská pověst o kovolijci Lochmarovi a jeho zvonu

Historie

Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo

Spící panna nabídne výhled do Máchova kraje

Zajímavosti

Vrchol Lysá skála, který je označován jako Spící panna se nachází na Českolipsku zhruba 1,5 kilometru od obce s názvem Provodín. Je z ní výhled na část Máchova kraje.

Naposledy navštívené

reklama