Pozdně renesanční, vícekrát přestavovaný a doplňovaný panský dvůr s obytným stavením (tzv. zámečkem) v ose hlavního křídla. Založen v místě opuštěné vsi snad za Petra Voka z Rožmberka, od 18. století schwarzenberský. Adolf ze Schwarzenbergu zde r. 1850 založil rolnickou školu. Po zestátnění úpadek.
Hlavní obrázek místa
Dvůr od západu
© Ivan Grisa 04/2011

Panský dvůr Rábín u Malovic

V místech dnešního hospodářského dvora existovala středověká ves, známá pod jmény Vrábín, Vrabinec či Rabyně. Naposledy je její existence doložena při prodeji roku 1540, na konci 16. století připadlo místo netolickému panství v majetku Rožmberků. Pravděpodobně ještě Petr Vok z Rožmberka postavil na místě vsi velký panský dvůr, jehož hlavnímu křídlu vévodí renesanční obytná budova, tak zvaný zámeček, na níž se dodnes dochovaly zbytky psaníčkových sgrafit. S netolickým panstvím se Rábín stal počátkem 18. století majetkem Schwarzenbergů. Ti zde zejména v 19. století postavili řadu nových hospodářských budov, které se dodnes vyznačují stylem typickým pro knížecí hospodářskou architekturu. Roku 1838 byl zprovozněn lihovar, jehož komín je nejvyšší stavbou dvora. Roku 1850 zde kníže Adolf ze Schwarzenbergu založil na podnět svého hospodářského správce Františka Horského rolnickou školu pro česky hovořící poddané ze svých panství. Zásluhy Františka Horského dodnes připomíná pamětní deska v průjezdu "zámečku" (viz též kostel v Ovčárech u Kolína). Po zabavení schwarzenberského majetku problematickým zákonem roku 1947 začal úpadek dvora. V 60. letech byly v jeho jižní části na místě původních hospodářských budov postaveny typizované bytové domy, ostatní části chátraly. Po roce 1990 byl objekt privatizován, slouží dodnes zemědělství.
Ivan Grisa, dle http://www.malovice.cz/index.php?nid=7307&lid=CZ&oid=1240960, 5.5. 2011
Jihočeský kraj,  Prachatice  (PT), Malovice

Místa v okolí

 Lomec
 Poděhusy
 Libějovice
 Libějovice
 kostel sv. Václava
 archeopark Netolice
 Netolice – MPZ
 kašna
 nová radnice
 Kudrnův dům
 Kratochvíle
 kostel sv. Martina
 Sedlec
 boží muka
 Vodňany
 synagoga
 městské opevnění
 Jánský most
 židovský hřbitov
 Kubatův pomník
 kostel sv. Jiljí
 Bavorov
 kostel sv. Vavřince
 panský dům
 panský dům
 kostel sv. Dominika
 Suchá
 Vitějovice
 Chvalešovice
 barokní kamenný most
 boží muka
 Chvalešovice
 kostel sv. Dismase
 Dříteň
 Protivín
 boží muka
 Kdanský dvůr
 Libív
 židovský hřbitov
 Skočice
 Tourov
 Holašovice - VPR
 kostel sv. Linharta
 Dub
 Budkov
 Vildštejn
 Božovice
 Machovice
 Čakovec
 dvůr Vondrov
 Staré Machovice
 Helfenburk
 Drahonice
 Býšov
 Vysoký hrádek
 Houžná
 Doubíčko
 Habří
 Habří
 návesní kaple
 Libín
 Cehnice
Kontaktní informace
ZEAS AGRO a. s.
Malovice - Rábín
384 11 Netolice
Tel: 388 324 435
http://www.zeas-agro.cz/
zeas@razdva.cz
Základní informace místa
ID místa: 9976
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 10.6.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama