Sloup se sousoším z r. 1726. Vrcholně barokní trojiční sousoší. Na kamenné desce osazen hranolový sokl. Nad hlavicí sousoší Nejsvětější Trojice se sedící postavou Boha Otce, nese na kolenou kříž s Kristem, u nohou má holubici s rozepjatými křídly, Ducha Svatého. Kulturní památka od r. 1964.
Hlavní obrázek místa
Sloup se sousoším Nejsvětější Trojice v Jevíčku.
© Pavel Vítek 09/2022
Město Jevíčko leží 30 km jihovýchodně od okresního města Svitavy a 45 km západně od Olomouce. Sloup se sousoším Nejsvětější Trojice najdeme u silnice vedoucí z Jevíčka do Chornice po levé straně, asi 130 m před benzinovou pumpou EuroOil.
Pavel Vítek, 14.12. 2022
popis

Sloup se sousoším Nejsvětější Trojice pochází z roku 1726. Stojí na mladším podstavci s vročením 1735. Jedná se o vrcholně barokní trojiční sousoší a je dokladem tradiční barokní zbožnosti a vysoké úrovně regionální kamenosochařské produkce. Na čtvercovém základu, tvořeném kamennou deskou, která se směrem k okraji mírně svažuje a je doplněna několika kamenickými vložkami, je osazen hranolový sokl s odstupněnou spodní částí. Na něm stojí profilovaný sokl v čele s vpadlým zrcadlem s reliéfem kříže s plochými rameny, iniciálami WGB. Z boku jsou kamenné bosy. Tato střední část soklu je zakončena výrazně prostorovou římsou, na které stojí patka sloupu. Dřík sloupu je hladký, hlavice kompositní. Sloup je zakončen rustikální modifikací korintské hlavice. Nad hlavicí je osazeno sousoší Nejsvětější Trojice. Sedící postava Boha Otce nese na kolenou kříž s Kristem, který má u nohou holubici s rozepjatými křídly,…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 14.12. 2022

Komentáře

Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Jevíčko

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 16909
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: socha, monument
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 14.12.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Obří sud Javorník - po jeho návštěvě určitě nebudete mít hlad

Zajímavosti

Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.

Zámecká zahrada v Teplicích se zajímavými stavbami

Zajímavosti

Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.

Staropražská pověst o kovolijci Lochmarovi a jeho zvonu

Historie

Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo

Spící panna nabídne výhled do Máchova kraje

Zajímavosti

Vrchol Lysá skála, který je označován jako Spící panna se nachází na Českolipsku zhruba 1,5 kilometru od obce s názvem Provodín. Je z ní výhled na část Máchova kraje.

reklama