Původně vodní tvrz, přestavěná na renesanční opevněný zámek. Poškozen za tureckého a tatarského vpádu roku 1663. Po požáru v r. 1705 zásadně barokně přestavěn a byl zde zřízen park ve francouzském stylu.
Hlavní obrázek místa
© Michal Brůža, 08/2009

Kostýmované prohlídky:

Kostýmované prohlídky pro jednotlivce:
Jedná se o klasickou prohlídku v kostýmu, bez dalšího programu. Návštěvníci mají také možnost zapůjčit si kostým pouze na procházky parkem a fotografování v exteriérech zámeckého areálu na dobu 30 minut.

Kostýmové prohlídky pro mateřské školy a 1. - 3. třídu základních škol:
Prohlídky jsou koncipovány jako návštěva dětí u paní hraběnky. Po převléknutí do kostýmů jsou děti poučeny, jak se mají chovat a pohybovat. Následuje prohlídka zámeckých interiérů a poté již vstup do sálu, kde děti očekává zámecká paní. V sále se děti učí dvorské etiketě. Následuje tanec pro princezny a šermířský souboj pro malé šlechtice.
Vše za doprovodu živé dobové hudby. Na závěr je možnost si děti vyfotografovat v interiéru freskového sálu a vnitřního nádvoří.
E.H. podle http://www.zamekmilotice.cz, 20.9. 2013
historie

Původní milotická tvrz byla vybudována před r. 1360, neboť v r. 1360 vlastnili Milotice, Mokronosy a Jarohněvice místní vladykové bratři Zdeněk a Čeněk z Ronova, kteří sídlili v Miloticích; lze tedy předpokládat, že v té době zde existovala tvrz. V r. 1400 obsadil král Zikmund Milotice svým vojskem. V r. 1412 Hynek z Ronova a Letovic přepustil díl obce Janu z Morava, jehož rod hrál v dějinách Moravy velkou úlohu mezi stoupenci husitů; Milotcie se tehdy staly jedním ze středisek moravských husitů. Tamní tvrz byla zpevněna, k čemuž bylo použito materiálu z pobořených kostelů v Polešovicích a v Boršicích. Její pevnost se osvědčila hlavně ve 40. letech 15. století, kdy její držiteli Jan z Moravan náležel mezi škůdce země. Moravští stavové obléhali tvrz na jaře 1449; o její obranyschopnost svědčí fakt, že museli proti ní vystavět bašty. Krátce poté přešly Milotice do rukou Jiřího z Kravař, pak…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Morava, 21.4. 2004

Další texty historie
pověsti

Černá hraběnka

Pohledný a společenský mladý hrabě si vzal za ženu krásnou, ale velmi zbožnou šlechtičnu, vychovanou v klášteře. Tam se prý naučila jen na modlitbách klečet a kněžská roucha vyšívat. Nelze se tedy divit, že se mladá paní po svatbě o každé maličkosti se zámeckým kaplanem radila, a kdejakou volnou chvíli s ním pobývala. Bez jeho souhlasu nepodnikla vůbec nic. Co měl hrabě dělat? Chvíli to trpěl, avšak po času mu žárlivost úplně zaslepila smysly a tak milého kaplana jednoho dne zastřelil. Hraběnka z toho těžce onemocněla a když se po dlouhých měsících přece jen trochu vzpamatovala, rozhodla se, že si už nikdy neoblékne jiné oblečení než černé! Proto se jí začalo říkat Černá hraběnka. Kupodivu se na zámku za temných nocí nezjevuje divý přízrak hraběte trýzněného zlým svědomím, ale duch nebohého kaplana, který slouží mši, zatímco ztrápená hraběnka přebírá a počítá kostelní roucha.

Soňa Thomová, Hrady, zámky, tvrze, 21.6. 2005

Půdorys místa

celková situace areálu
© B. Samek: Umělecké památky Moravy a Slezska, část 2. [J/N], Academia, Praha 1999
Obrázek Obrázek Obrázek
Jihomoravský kraj,  Hodonín  (HO), Milotice

Místa v okolí

 Svatobořice
 socha sv. Floriána
 Vlkoš
 kaple sv. Rocha
 Jarohněvice
 Kyjov
 kaple sv. Josefa
 mariánský sloup
 kostel sv. Vavřince
 Vracov
 Žádovice
 Kostelec
 Sobůlky
 Šardice
 Johanka
 hrádek v poloze Valy
 Strážovice
 Dolní Moštěnice
 Bzenec
 Bukovanský mlýn
 Věteřov
 mariánský sloup
 Rohatec
 židovský hřbitov
 Bzenec
 Bohuslavice
 Žeravice
 ZOO Hodonín
 Váté písky
 Meandry Moravy
 Nechvalín
 Domanín
 morový sloup
 kostel sv. Vavřince
 sklepní ulička
 Hodonín
 Vřesovice
 Hodonín
 Plže
 Osvětimany
 Slovácká chalupa
 Haluzice
 kostel sv. Havla
 Skalica
 skanzen Strážnice
 městské opevnění
 kaple sv. Jiří
 Strážnice
 Gvadányiho kúria
 Průžkův mlýn
 kaple Panny Marie
 Mittákovská kúria
 radnice
 mariánský sloup
 karner sv. Anny
 Koryčanská kaple
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Martina
 Ořechov
 Bílá věž
 synagoga
 židovský hřbitov
 kostel sv. Anny
 Palánek
 městské opevnění
 hradisko sv. Klimenta
 kostel sv. Klimenta
 Žarošice
 kostel sv. Anny
 Čejkovice
 Templářské sklepy
 Starý Poddvorov
 kostel sv. Kunhuty
 Potvorovice
 Kozel
 Na Podluží
 Polešovické rybníky
 Kazatelna
 Uhřice
 Kvášov
 Újezd u Ždánic
 smírčí kříž
 Smraďavka
 kostel sv. Izidora
 Konůvky
 kostel sv. Martina
 Buchlovice
 Kepkov
Kontaktní informace
Státní zámek Milotice
Zámecká č.1
696 05 Milotice [okres Hodonín]
Tel: (+420) 518 619 643, 724 663 502
http://www.zamekmilotice.cz
milotice@brno.npu.cz
Základní informace místa
ID místa: 1450
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 30.3.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama