Původně vodní tvrz, přestavěná na renesanční opevněný zámek. Poškozen za tureckého a tatarského vpádu roku 1663. Po požáru v r. 1705 zásadně barokně přestavěn a byl zde zřízen park ve francouzském stylu.
Hlavní obrázek místa
© radek dohnálek 2000

Kostýmované prohlídky:

Kostýmované prohlídky pro jednotlivce:
Jedná se o klasickou prohlídku v kostýmu, bez dalšího programu. Návštěvníci mají také možnost zapůjčit si kostým pouze na procházky parkem a fotografování v exteriérech zámeckého areálu na dobu 30 minut.

Kostýmové prohlídky pro mateřské školy a 1. - 3. třídu základních škol:
Prohlídky jsou koncipovány jako návštěva dětí u paní hraběnky. Po převléknutí do kostýmů jsou děti poučeny, jak se mají chovat a pohybovat. Následuje prohlídka zámeckých interiérů a poté již vstup do sálu, kde děti očekává zámecká paní. V sále se děti učí dvorské etiketě. Následuje tanec pro princezny a šermířský souboj pro malé šlechtice.
Vše za doprovodu živé dobové hudby. Na závěr je možnost si děti vyfotografovat v interiéru freskového sálu a vnitřního nádvoří.
E.H. podle http://www.zamekmilotice.cz, 20.9. 2013
historie

Původní milotická tvrz byla vybudována před r. 1360, neboť v r. 1360 vlastnili Milotice, Mokronosy a Jarohněvice místní vladykové bratři Zdeněk a Čeněk z Ronova, kteří sídlili v Miloticích; lze tedy předpokládat, že v té době zde existovala tvrz. V r. 1400 obsadil král Zikmund Milotice svým vojskem. V r. 1412 Hynek z Ronova a Letovic přepustil díl obce Janu z Morava, jehož rod hrál v dějinách Moravy velkou úlohu mezi stoupenci husitů; Milotcie se tehdy staly jedním ze středisek moravských husitů. Tamní tvrz byla zpevněna, k čemuž bylo použito materiálu z pobořených kostelů v Polešovicích a v Boršicích. Její pevnost se osvědčila hlavně ve 40. letech 15. století, kdy její držiteli Jan z Moravan náležel mezi škůdce země. Moravští stavové obléhali tvrz na jaře 1449; o její obranyschopnost svědčí fakt, že museli proti ní vystavět bašty. Krátce poté přešly Milotice do rukou Jiřího z Kravař, pak…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Morava, 21.4. 2004

Další texty historie
pověsti

Černá hraběnka

Pohledný a společenský mladý hrabě si vzal za ženu krásnou, ale velmi zbožnou šlechtičnu, vychovanou v klášteře. Tam se prý naučila jen na modlitbách klečet a kněžská roucha vyšívat. Nelze se tedy divit, že se mladá paní po svatbě o každé maličkosti se zámeckým kaplanem radila, a kdejakou volnou chvíli s ním pobývala. Bez jeho souhlasu nepodnikla vůbec nic. Co měl hrabě dělat? Chvíli to trpěl, avšak po času mu žárlivost úplně zaslepila smysly a tak milého kaplana jednoho dne zastřelil. Hraběnka z toho těžce onemocněla a když se po dlouhých měsících přece jen trochu vzpamatovala, rozhodla se, že si už nikdy neoblékne jiné oblečení než černé! Proto se jí začalo říkat Černá hraběnka. Kupodivu se na zámku za temných nocí nezjevuje divý přízrak hraběte trýzněného zlým svědomím, ale duch nebohého kaplana, který slouží mši, zatímco ztrápená hraběnka přebírá a počítá kostelní roucha.

Soňa Thomová, Hrady, zámky, tvrze, 21.6. 2005

Půdorys místa

celková situace areálu
© B. Samek: Umělecké památky Moravy a Slezska, část 2. [J/N], Academia, Praha 1999
Obrázek Obrázek Obrázek
Jihomoravský kraj,  Hodonín  (HO), Milotice

Místa v okolí

 Svatobořice
 socha sv. Floriána
 Vlkoš
 kaple sv. Rocha
 Jarohněvice
 Kyjov
 kaple sv. Josefa
 mariánský sloup
 kostel sv. Vavřince
 Vracov
 Žádovice
 Kostelec
 Sobůlky
 Šardice
 Johanka
 Súsedská
 hrádek v poloze Valy
 Strážovice
 Dolní Moštěnice
 Bzenec
 Bukovanský mlýn
 Věteřov
 Stavěšice
 mariánský sloup
 Rohatec
 židovský hřbitov
 Bzenec
 Bohuslavice
 Žeravice
 ZOO Hodonín
 Váté písky
 Meandry Moravy
 Nechvalín
 Domanín
 morový sloup
 kostel sv. Vavřince
 sklepní ulička
 Hodonín
 Vřesovice
 Hodonín
 Plže
 Osvětimany
 Slovácká chalupa
 Haluzice
 kostel sv. Havla
 skanzen Strážnice
 Skalica
 městské opevnění
 kaple sv. Jiří
 Strážnice
 kaple Panny Marie
 kamenný kříž
 Průžkův mlýn
 vrchnostenský pivovar
 kaple sv. Rocha
 kamenný kříž
 Gvadányiho kúria
 radnice
 mariánský sloup
 karner sv. Anny
 Koryčanská kaple
 Svatý obrázek
 kaple Panny Marie
 Mittákovská kúria
 kostel sv. Martina
 kaple Panny Marie
 kaple sv. Václava
 Bílá věž
 synagoga
 Ořechov
 židovský hřbitov
 Palánek
 kostel sv. Anny
 městské opevnění
 hradisko sv. Klimenta
 kostel sv. Klimenta
 kostel sv. Anny
 Čejkovice
 Žarošice
 Templářské sklepy
 Starý Poddvorov
 kostel sv. Kunhuty
 Potvorovice
 Kozel
 Na Podluží
 Polešovické rybníky
 Kazatelna
 Uhřice
 Kvášov
 Újezd u Ždánic
 smírčí kříž
 Smraďavka
 kostel sv. Isidora
 Konůvky
 Buchlovice
 kostel sv. Martina
 Kepkov
Kontaktní informace
Státní zámek Milotice
Zámecká č.1
696 05 Milotice [okres Hodonín]
Tel: (+420) 518 619 643, 724 663 502
http://www.zamekmilotice.cz
milotice@brno.npu.cz
Základní informace místa
ID místa: 1450
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 30.3.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama