Původně raně gotický kostel, poškozený v r. 1560. Přestavován a zvětšen v 18. stol. a dále koncem 18. a zač. 20. století. Kostel je zachovalý. Přístupný příležitostně.
Hlavní obrázek místa
© Jaroslav Špiroch 06/2019
Lhenice jsou městys na jihu Čech v Šumavském podhůří, 7 km jihozápadně od Netolic v okrese Prachatice. Přes náměstí ve Lhenicích kdysi procházela obchodní stezka z Českého Krumlova do Netolic.
Dominantou náměstí je kostel sv. Jakuba s farou, panský dům (viz samostatné heslo), bývalá radnice a domy ve stylu jihočeského baroka. Památkový ráz si zachovaly jen jednotlivé domy okolo náměstí a podél cesty na Český Krumlov.
web městyse, 23.4. 2020

  historie

  Původně raně gotický kostel sv. Jakuba Většího zachován částečně v hlavních zdech presbytáře, lodi a věže. Poškozen v r. 1560. Přestavěn a zvětšen byl v letech 1734-1740 (prodloužena byla loď a presbytář zaklenut lunetovou valenou klenbou). V r. 1783 byla zvýšena věž a opatřena jehlancovým krovem. Další opravy byly provedeny v r. 1833; z kostelní věže a střechy byly sneseny prejzy a nahrazeny taškami, věž

  UPČ,sv.2,kolekt.aut.,nakl.Academia,1978, web obce, Jaroslav Špiroch, 15.8. 2014

  popis

  Jednolodní kostel s protaženým půlkruhově zakončeným presbytářem se sakristií po severní a novější kaplí po jižní straně a s hranolovou věží se stanem a přilehlou předsíňkou po jižní straně lodi. Západní průčelí je zakončeno lichoběžníkovým štítem, členěným rámci v omítce, na boku přízemí věže střílna s hlubokou špaletou; jižní kaple opatřena křídlovým štítem. Presbytář a loď

  UPČ,sv.2,kolekt.aut.,nakl.Academia,1978, Webb obce, Jaroslav Špiroch, 15.8. 2014
  Jihočeský kraj,  Prachatice  (PT), Lhenice

  Místa v okolí

   panský dům
   Kudrnův dům
   nová radnice
   Netolice – MPZ
   kašna
   Kratochvíle
   boží muka
   kostel sv. Václava
   archeopark Netolice
   Kuglvajt
   Vitějovice
   Holašovice - VPR
   Poděhusy
   Libín
   Rábín
   městské opevnění
   stará radnice
   Prachatice – MPR
   Lomec
   kaple
   kostel sv. Linharta
   kostel sv. Dominika
   kostel sv. Anny
   Čakovec
   Sedlec
   kostel sv. Jiljí
   Budkov
   Libějovice
   kostel Jména Ježíš
   Hrádek u Husince
   Libějovice
   kostel sv. Víta
   dům č. p. 42
   kostel sv. Martina
   Habří
   Habří
   Chlum
   Bavorov
   panský dům
   Chocholatá Lhota
   Kluk
   návesní kaple
   Dub
   Tourov
   Lipovice
   Kubatův pomník
   Vlachovo Březí
   Kleť
   Schmiedův pivovar
   židovský hřbitov
   kaple sv. Ducha
   Třísov
   Třísovská lípa
   Dívčí Kámen
  Základní informace místa
  ID místa: 11822
  Typ místa: sakrální památky
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: příležitostně
  Uveřejněno: 29.4.2020
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama