Původně raně gotický kostel, poškozený v r. 1560. Přestavován a zvětšen v 18. stol. a dále koncem 18. a zač. 20. století. Kostel je zachovalý. Přístupný příležitostně.
Hlavní obrázek místa
© Jaroslav Špiroch 06/2019
Lhenice jsou městys na jihu Čech v Šumavském podhůří, 7 km jihozápadně od Netolic v okrese Prachatice. Přes náměstí ve Lhenicích kdysi procházela obchodní stezka z Českého Krumlova do Netolic. Dominantou náměstí je kostel sv. Jakuba s farou, panský dům (viz samostatné heslo), bývalá radnice a domy ve stylu jihočeského baroka. Památkový ráz si zachovaly jen jednotlivé domy okolo náměstí a podél cesty na Český Krumlov.
web městyse, 23.4. 2020
popis

Jednolodní kostel s protaženým půlkruhově zakončeným presbytářem se sakristií po severní a novější kaplí po jižní straně a s hranolovou věží se stanem a přilehlou předsíňkou po jižní straně lodi. Západní průčelí je zakončeno lichoběžníkovým štítem, členěným rámci v omítce, na boku přízemí věže střílna s hlubokou špaletou; jižní kaple opatřena křídlovým štítem. Presbytář a loď kostela jsou zaklenuty valenou klenbou s výsečemi, sbíhající na přízední polopilíře, na severní straně presbytáře sanktuář s trojbokým vimperkem vyplněným reliéfním křížem; valeně podklenutá kruchta; do podvěží, zaklenutého hmotnou valenou klenbou, vede půlkruhový vchod s kamenným ostěním; předsíňka je zaklenuta křížovou hřebínkovou klenbou. Zařízení: hlavní oltář kostela je barokní, sloupový se sochami světců z pol. 18. století a novodobým obrazem; z téže doby pochází kazatelna s figurálními reliéfy, upravená v 19. století. V lodi…  číst dále

UPČ,sv.2,kolekt.aut.,nakl.Academia,1978, Webb obce, Jaroslav Špiroch, 15.8. 2014

historie

Původně raně gotický kostel sv. Jakuba Většího zachován částečně v hlavních zdech presbytáře, lodi a věže. Poškozen v r. 1560. Přestavěn a zvětšen byl v letech 1734-1740 (prodloužena byla loď a presbytář zaklenut lunetovou valenou klenbou). V r. 1783 byla zvýšena věž a opatřena jehlancovým krovem. Další opravy byly provedeny v r. 1833; z kostelní věže a střechy byly sneseny prejzy a nahrazeny taškami, věž opatřena plechem. V r. 1904 byl prodloužen presbytář a zakončen půlkruhovou apsidou.

UPČ,sv.2,kolekt.aut.,nakl.Academia,1978, web obce, Jaroslav Špiroch, 15.8. 2014

Jihočeský kraj,  Prachatice  (PT), Lhenice

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 11822
Typ místa: sakrální památky
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 29.4.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama