Původně gotický, v 17. století velmi výrazně přestavěný kostel v Ktiši. Přes tuto přestavbu exteriér stavby barokní architekturu příliš nepřipomíná. Východně pod bývalým hřbitovem stojí rozlehlá fara.
Hlavní obrázek místa
Kostel od jihozápadu
© Ivan Grisa 05/2010
Ktiší prochází silnice II/165 Blažejovice - Smědeč. Parkování je možné na návsi u kostela. Autobusové spojení je nečetné, zejména ve volných dnech. V obci začínají červená (do Chrobol), zelená (do Chvalšin) a žlutá turistická značka (do Křišťanova), prochází tudy cyklostezka 1250A. Kostel je přístupný během bohoslužeb, které se konají pravidelně o nedělích od 10.00.
Ivan Grisa, 14.5. 2010
historie

Kostel svatého Bartoloměje v Ktiši

Ktiš patří k obcím, které založil zlatokorunský klášter v rámci kolonisace boletického újezdu na přelomu 13. a 14. století. Zdejší kostel založil roku 1310 opat Dětřich. Stavbu zřejmě postihly bouře 15. století, znovu vysvěcena byla roku 1493. Zachovala se z ní spodní část věže a západní zdi lodi. Výraznou přestavbu a rozšíření zaznamenal kostel v letech 1687–90 (G. Canevale). Podobně jako v nedalekém Brlohu však stavba i přes tento zásah zevně vyznívá téměř goticky. Další úpravy proběhly roku 1781 a 1878 (zvýšení věže). Vnitřní zařízení pochází většinou z doby přestavby v 17. století.

Ivan Grisa, dle E. Poche a kol.: Umělecké památky Čech, svazek 2., Academia 1979, 21.5. 2010

Půdorys místa

půdorys kostela
© František Mareš, Jan Sedláček: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 41 Politický okres krumlovský, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1918
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  Prachatice  (PT), Ktiš

Místa v okolí

 Kuglvajt
 kaple
 panský dům
 Chvalšiny - MPZ
 Červený Dvůr
 Libín
 Knížecí stolec
 Chlum
 Holašovice - VPR
 Kleť
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Víta
 boží muka
 městské opevnění
 Kluk
 Prachatice – MPR
 stará radnice
 kostel sv. Linharta
 Čakovec
 Habří
 Habří
 Dobrkovický mlýn
 Kudrnův dům
 Vitějovice
 kašna
 Netolice – MPZ
 nová radnice
 Hus
 archeopark Netolice
 kostel sv. Václava
 Granátník
 kostel sv. Anny
 Kvítkův dvůr
 Hausberk
 vodní rozdělovač
 Český Krumlov
 městská zbrojnice
 městské opevnění
 radnice
 kaplanka
 mariánský sloup
 kostel sv. Jošta
 dům č. p. 60
 jezuitská kolej
 prelatura
 kostel sv. Víta
 fotoatelier Seidel
 Hrádek u Husince
 židovský hřbitov
 synagoga
 kaple sv. Martina
 boží muka
 dům č. p. 42
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Ktiš
Náměstí 129
382 08 Chvalšiny
Tel: 388 323 591
Základní informace místa
ID místa: 9117
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 31.7.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve středočeském kraji, v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les a z něj se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě vytesané do žuly.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

reklama