Honosná vila s přilehlým hospodářským dvorem byla vybudována někdy po roce 1874, kdy zdejší pozemky koupil statkář Adolf Bollman z Halberstadtu. Vilu dal postavit Adolfův syn Robert. Jeho synovi Adolfovi byla zestátněna r. 1945. Hospodářské objekty chátrají, vila je patrně rekreačně využívána.
Hlavní obrázek místa
© David Marján, 08/2010

Květkovice – hospodářská usedlost s honosnou vilou

V roce 1874 zakoupil statkář Adolf Bollman z Halberstadtu pozemky (pův. název Vítkovice po zaniklé vsi, zkomolením názvu vznikly Květkovice) a založil na nich velkostatek Květkovice. Adolfův syn Robert Bollman zde vybudoval přepychovou vilu – zámeček, který byl jeho synovi Adolfovi v roce 1945 vyvlastněn. Rozsáhlé hospodářské objekty chátrají, samotný zámeček je pravděpodobně využíván rekreačně. Ačkoliv se přímo nerozpadá, opravu by si jistě zasloužil.
David Marján, E.H. podle Procházka, Z.: Domažlicko a Kdyňsko, Historicko-turistický průvodce č. 5, Nakl. Českého lesa, 1996, s. 60-61, 22.8. 2010
Plzeňský kraj,  Domažlice  (DO), Koloveč

Místa v okolí

 Kanice
 Lštění
 Netřeby
 Osvračín
 Osvračín
 Chocomyšl
 Zichov
 Chotiměř
 Přívozec
 vyhlídková plošina
 Nahošice
 Ruchomperk
 Blížejov
 rozhledna Bolfánek
 Lázeň
 Lacembok
 U Žižků
 Pušperk
 Nový Herštejn
 Puclice
 Příkopy
 Křenice
 Ptenín
 Šibeniční vrch
 Rýzmberk
 kostel sv. Markéty
 Koráb
 Úsilov
 gloriet Klobouk
 kostel sv. Apolináře
 Horšovský Týn
 Vdovský dům
 Ježovy
 kostel sv. Mikuláše
 Čečovice
 Merklín
 kostel sv. Mikuláše
 Domažlická věž
 Chodský hrad
 Bukovec
 Drslavice
 kaple sv. Isidora
 Tetětice
 kostel Všech svatých
 Annaburg
 kostel sv. Barbory
 židovský hřbitov
 Lomeček
 Dolany
 Roupov
 Komošín
 Tupadly
 Svrčovec
 kaple sv. Anny
 Sohostov
 Tupadelské skály
 kaple sv. Václava
 Kokšín
 Koryta
 fara
 kostel sv. Václava
 Markéta
 radnice
 Švihov
 Dobrá Voda
 kostel sv. Anny
 Bezděkov
 kostel sv. Václava
 Štěpánovice
 Beňovy
 kostel sv. Martina
 Přestavlky
 kostel sv. Anny
 Křížový vrch
 boží muka
 Halter Valley
 Lomec
 Loreta
 štola Loreta
Základní informace místa
ID místa: 9335
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 4.2.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama