Komplex bývalého panského domu v městysi Lhenice z přelomu 16. a 17. stol., zdobený sgrafity. V soukromém vlastnictví; rod Gregorů vlastní toto sídlo přes dvě staletí, vyjma doby komunistické vlády. Zrekonstruováno na počátku 21. století.
Hlavní obrázek místa
pohled na vlastní patrový dvoukřídlý panský dům
© Jaroslav Špiroch 06/2019
Lhenice jsou městys na jihu Čech v Šumavském podhůří, 7 km jihozápadně od Netolic v okrese Prachatice. Přes náměstí kdysi procházela obchodní cesta z Českého Krumlova do Netolic. Dominantou náměstí je kostel sv. Jakuba Většího (viz samostatné heslo) s farou, bývalá radnice a domy ve stylu jihočeského baroka. Komplex bývalého panského domu č. p. 156 stojí severně pod kostelem.
Jaroslav Špiroch, 9.8. 2014
popis

Protáhlý areál panského domu ještě s náznakem obranné funkce zaujal polohu na terase, přístupné po rampě pod kostelem kulisovou branou s bosovaným ostěním, charakteristickým pro rožmberské stavby. Východní stranu tvoří dlouhé obdélné stavení, do dvora pouze přízemní, jeho vnější průčelí nad silnicí je mnohem vyšší. Severní i jižní části jsou podsklepeny, na severu, kde klesá terén nejvíce, jsou dokonce dva suterény pod sebou. Severovýchodní nároží je zajištěno dvěma mohutnými opěráky. K plochostropému přízemí byl na západní straně dodatečně připojen obdélný přístavek valeně klenuté kuchyně, původně s válcovým komínem. Na jihozápadní nároží navazovala vnitřní brána, z níž je zachován jen mohutný žulový odrazník. Vlastní panský dům je patrový, dvoukřídlý a je situován v severozápadním nároží areálu. Jeho trojprostorový suterén má původní cihelné valené klenby s výsečemi. Podobné klenby jsou ve většině místností přízemí severního křídla,…  číst dále

Encyklopedie českých tvrzí, 2.díl, kolekt. aut., nakl. Argo, 2000, UPČ,sv.2,kolekt.aut.,nakl.Academia,1978,Jaroslav Špiroch, 9.8. 2014

historie

Městečko, původně osada, se připomíná od r. 1283 jako majetek zlatokorunského kláštera, jehož se r. 1420 zmocnili Rožmberkové. V r. 1437 císař Zikmund zastavil Lhenice městu Táboru, jemuž byly, jsouce r. 1544 povýšeny na městečko (nyní městys), zkonfiskovány po nezdařené vzpouře r. 1547. Koupili je Rožmberkové a s výjimkou počátku 17.století, kdy je držel darem Martin Grejnar z Veveří a z Mysletína, sdílely osud rožmberských panství. Patrně právě krátké období držby Martina Grejnara bylo rozhodující pro výstavbu panského sídla.

Encyklopedie českých tvrzí, 2.díl, kolekt. aut., nakl. Argo, 2000, UPČ,sv.2,kolekt.aut.,nakl.Academia,1978,Jaroslav Špiroch, 9.8. 2014

Další texty historie
Jihočeský kraj,  Prachatice  (PT), Lhenice

Místa v okolí

 Kudrnův dům
 kašna
 Netolice – MPZ
 nová radnice
 boží muka
 Kratochvíle
 archeopark Netolice
 kostel sv. Václava
 Kuglvajt
 Vitějovice
 Holašovice - VPR
 Poděhusy
 Libín
 Rábín
 městské opevnění
 stará radnice
 Prachatice – MPR
 Lomec
 kostel sv. Linharta
 kaple
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Dominika
 Čakovec
 Budkov
 kostel sv. Jiljí
 Libějovice
 Sedlec
 kostel Jména Ježíš
 Hrádek u Husince
 dům č. p. 42
 Libějovice
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Martina
 Habří
 Habří
 Chlum
 Bavorov
 Chocholatá Lhota
 panský dům
 Kluk
 Dub
 Lipovice
 Tourov
 Kubatův pomník
 Vlachovo Březí
 židovský hřbitov
 Schmiedův pivovar
 Kleť
 kaple sv. Ducha
 Třísov
 Třísovská lípa
 Dívčí Kámen
Základní informace místa
ID místa: 11819
Typ místa: ostatní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 28.4.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama