Komplex bývalého panského domu v městysi Lhenice z přelomu 16. a 17. stol., zdobený sgrafity. V soukromém vlastnictví; rod Gregorů vlastní toto sídlo přes dvě staletí, vyjma doby komunistické vlády. Zrekonstruováno na počátku 21. století.
Hlavní obrázek místa
pohled na vlastní patrový dvoukřídlý panský dům
© Jaroslav Špiroch 06/2019
Lhenice jsou městys na jihu Čech v Šumavském podhůří, 7 km jihozápadně od Netolic v okrese Prachatice. Přes náměstí kdysi procházela obchodní cesta z Českého Krumlova do Netolic.
Dominantou náměstí je kostel sv. Jakuba Většího (viz samostatné heslo) s farou, bývalá radnice a domy ve stylu jihočeského baroka. Komplex bývalého panského domu č. p. 156 stojí severně pod kostelem.
Jaroslav Špiroch, 9.8. 2014

  historie

  Městečko, původně osada, se připomíná od r. 1283 jako majetek zlatokorunského kláštera, jehož se r. 1420 zmocnili Rožmberkové. V r. 1437 císař Zikmund zastavil Lhenice městu Táboru, jemuž byly, jsouce r. 1544 povýšeny na městečko (nyní městys), zkonfiskovány po nezdařené vzpouře r. 1547. Koupili je Rožmberkové a s výjimkou počátku 17.století, kdy je držel darem Martin Grejnar z Veveří a z Mysletína, sdílely

  Encyklopedie českých tvrzí, 2.díl, kolekt. aut., nakl. Argo, 2000, UPČ,sv.2,kolekt.aut.,nakl.Academia,1978,Jaroslav Špiroch, 9.8. 2014
  Sled majitelů: 1600 - Martin Grejnar z Veveří a z Mysletína 1605 - Petr Vok z Rožmberka 1612 - páni ze Švamberka 1622 - páni z Eggenbergu 1719 - páni ze Schwarzenberga 1782 - Jan Gregora 2002 - Robert Gregora ? - Karel Gregora
  UPČ,sv.2,kolekt.aut.,nakl.Academia,1978, Hrady,zámky a tvrze, které přežily r.2000,Jihočeský kraj,R.Pourová,nakl.Herbia,2006, Jaroslav Špiroch, 9.8. 2014

  popis

  Protáhlý areál panského domu ještě s náznakem obranné funkce zaujal polohu na terase, přístupné po rampě pod kostelem kulisovou branou s bosovaným ostěním, charakteristickým pro rožmberské stavby. Východní stranu tvoří dlouhé obdélné stavení, do dvora pouze přízemní, jeho vnější průčelí nad silnicí je mnohem vyšší. Severní i jižní části jsou podsklepeny, na severu, kde klesá terén nejvíce, jsou

  Encyklopedie českých tvrzí, 2.díl, kolekt. aut., nakl. Argo, 2000, UPČ,sv.2,kolekt.aut.,nakl.Academia,1978,Jaroslav Špiroch, 9.8. 2014
  Jihočeský kraj,  Prachatice  (PT), Lhenice

  Místa v okolí

   Kudrnův dům
   kašna
   Netolice – MPZ
   nová radnice
   boží muka
   Kratochvíle
   archeopark Netolice
   kostel sv. Václava
   Kuglvajt
   Vitějovice
   Holašovice - VPR
   Poděhusy
   Libín
   Rábín
   městské opevnění
   stará radnice
   Prachatice – MPR
   Lomec
   kostel sv. Linharta
   kaple
   kostel sv. Anny
   kostel sv. Dominika
   Čakovec
   Budkov
   kostel sv. Jiljí
   Libějovice
   Sedlec
   kostel Jména Ježíš
   Hrádek u Husince
   dům č. p. 42
   Libějovice
   kostel sv. Víta
   kostel sv. Martina
   Habří
   Habří
   Chlum
   Bavorov
   Chocholatá Lhota
   panský dům
   Kluk
   Dub
   Lipovice
   Tourov
   Kubatův pomník
   Vlachovo Březí
   židovský hřbitov
   Schmiedův pivovar
   Kleť
   kaple sv. Ducha
   Třísov
   Třísovská lípa
   Maidštejn
  Základní informace místa
  ID místa: 11819
  Typ místa: ostatní
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: příležitostně
  Uveřejněno: 28.4.2020
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama