Jednoduchá, na západ orientovaná barokní kaple na čtvercovém půdorysu, kterou nechal roku 1682 vystavět zelenohorský hejtman Daniel František Táborský z Hirschenfeldu. Stalo se tak na místě, kde byl 4. června 1682 objeven kámen, ve kterém podle pověsti otiskl při svém kázání stopu sv. Vojtěch.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 07/2013
Jednoduchou, na západ orientovanou barokní kapli čtvercového půdorysu nechal roku 1682 vystavět zelenohorský hejtman Daniel František Táborský z Hirschenfeldu. Stalo se tak na místě, kde byl 4. června 1682 objeven kámen, do kterého podle pověsti otiskl při svém kázání svou stopu sv. Vojtěch. Výstavba kaple spadá do období, kdy byl v okolí Nepomuku kult sv. Vojtěcha velmi živý a kdy zde vzniklo několik dalších památek, zasvěcených tomuto českému patronu. Kámen s nezřetelným obrysem lidské šlépěje je dodnes zasazen v podlaze kaple. V kapli stávala barokní dřevěná socha světce v téměř životní velikosti, v roce 1990 však byla odcizena. Později byla nalezena, restaurována a umístěna v kostele sv. Jakuba v Nepomuku. Od října r. 2007 je na jejím místě umístěna plastika z nerezu a mosazi, kterou vytvořil Václav Česák. Při příležitosti instalace plastiky byl opraven interiér kaple.
© Milan Caha (Zdroj: http://starynepomuk.cz), 21.10. 2013
Plzeňský kraj,  Plzeň-jih  (PJ), Nepomuk

Místa v okolí

 Zelenohorská pošta
 Zelená Hora
 kaple sv. Markéty
 Poustevna
 Prádlo
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Vojtěcha
 Potenštejn
 Žinkovy
 kostel sv. Václava
 Podhůří
 kostel sv. Václava
 Chocenice
 Chocenice
 Životice
 Strašná skála
 Oselce
 Dožice
 kostel sv. Jiljí
 Hradiště
 Na Skále
 Lázně Letiny
 Lovčice
 židovský hřbitov
 synagoga
 kostel sv. Prokopa
 Řesanice
 Defurovy Lažany
 Petrovice
 kaple sv. Vojtěcha
 židovský hřbitov
 Kratice
 synagoga
 Kasejovice
 boží muka
 kostel sv. Jakuba
 Němčice
 Mítov
 Měčín
 kostel sv. Mikuláše
 Starý Smolivec
 Hluboká
 Chlum
 Kožich
 skanzen Chanovice
 Plánice
 kostel sv. Blažeje
 kostel sv. Mikuláše
 Chanovice
 Zábrodský mlýn
 Újezd
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 Spálené Poříčí
 děkanství
 pivovar
 Pouskův mlýn
 Těnovice
 kostel sv. Ondřeje
 kostel sv. Matěje
 Vlčtejn
 Pokonice
 Lnáře
 Řenče
 židovský hřbitov
 Měcholupy
 Třemšín
 Třemšín
 Pole
 Habartice
 Kadov
 Hengst
 Netunice
 Obytce
Základní informace místa
ID místa: 11491
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 21.10.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.


Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.


reklama