Hradiště u Malovic

hradiště Malovice, tvrziště, hradiště na Šancích
Obdélný hrazený areál typu viereckschanzen, jeden z mála v ČR (vyniká vysokým stupněm zachování). Doba laténská 3.-1. stol. př. n. l. Tento typ budovali Keltové. Ve Francii a v Německu celkem běžný, u nás jen zřídka. Nejlépe zachována východní strana (val až do výše 1,2 m). Památkově chráněno.
Hlavní obrázek místa
info o hradišti v jihovýchodním rohu
© Marcela Váňová 07/2021
Hradiště je malá vesnice, část obce Malovice v okrese Prachatice. V lokalitě Na šancích se nachází vyvýšenina, kde se rozkládalo keltské hradiště. Z pamětihodností se ve vesnici nachází kaplička a dva kříže. Vesnicí prochází cyklostezka č. 1089B. Nedaleko vedlejší vsi Podeřiště (prochází jí cyklostezka č. 1089) se nacházejí zbytky hradu Poděhus.
Wikipedie; mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 19.4. 2021
popis

Hradiště z doby laténské, 3.-1. století před naším letopočtem. Jedná se o obdélný hrazený areál typu viereckschanzen, který byl původně vymezen jednoduchým valem s palisádou a vnějším příkopem. Čtyřúhelníkové ohrazení obdélníkového půdorysu má rozměry 120 x 90 m. Původně se valové opevnění s vnějším příkopem nacházelo na všech čtyřech stranách a všechna nároží byla patrně zvýšená. V současnosti ohrazení na západě zcela zaniklo a na ostatních stranách je zachováno v podobě různě vysokých terénních hran. Vnější příkop již není patrný. Nejlépe je dochovaná východní strana s výškou 1,2 m; na zbylých stranách nepřesahuje 1 m. Vnitřní strana hradiště je plochá beze stopy zahloubených či vyvýšených objektů. Na počátku 20. století při povrchových sběrech řídícího učitele F. Hampla z Netolic a drobné sondáži arch. B. Dubského v letech 1920-1924 byly nalezeny zlomky tuhové keramiky z doby laténské. Ve Francii a Německu…  číst dále

Památkový katalog NPÚ; Jaroslav Špiroch., 19.4. 2021

Jihočeský kraj,  Prachatice  (PT), Hradiště

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 15650
Typ místa: hradiště
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 27.7.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama