Dvoukřídlý pozdně barokní zámek z konce 18. stol. V r. 1838 ho získal Rafael Veselý, jeho vnuk ho v letech 1908–9 přestavěl dle projektu D. Jurkoviče. Za zámkem vznikla zahrada a u sev. stěny prosklená veranda. Po r. 1948 bylo v zámku zem. učiliště.
Hlavní obrázek místa
© Petr Turyna 07/2005
Molitorov vyrostl z budov bývalého dvora ke konci 18. století. Vznikl tak dvoukřídlý pozdně barokní zámek, který r. 1838 zakoupil Rafael Veselý. Jeho vnuk dal budovy v letech 1908–9 přestavět podle projektu Dušana Jurkoviče. Změnila se zejména fasáda, interiéry byly pozměněny v duchu českomoravského lidového umění, k severní stěně byla přistavena prosklená veranda a za zámkem vznikla zahrada. Po roce 1948 přešel pod stát, který do něj umístil zemědělské učiliště. Dovedete si představit, že to objektu určitě neprospělo a následný restituent jej nezískal v úplně ideálním stavu. Zámek neminete, pojedete-li od Kouřimi a zahnete v Molitorově hned za první chalupou vlevo. Asi po sto metrech jej zahlédnete po pravé ruce. Mapa KČT jej nesprávně lokalizuje na severní stranu silnice z Kouřimi.
Mass, Turyna Petr, 26.7. 2005
historie

Dvůr Molitorov se připomíná poprvé v berní rule v r. 1654 jako majetek Jiřího Molitora z Mühlfeldu. Při dvoře vznikla zřejmě i obytná budova, která se však v písemných pramenech nepřipomíná. Od kouřimského měšťana Karla Perwolfa získal molitorovský dvůr v r. 1789 hrabě František Karel Cavriani, hejtman Kouřimského kraje. Ten v 90. letech 18. století dal přestavět původní obytnou budovu na pozdně barokní dvoukřídlý zámek. V r. 1838 koupil molitorovský statek i se zámkem od města Kolína Rafael Veselý. Vnuk Rafaela Veselého Jaroslav Veselý, který převzal Molitorov v r. 1907, dal v l. 1908–1909 přestavět zámek podle plánů architekta Dušana Jurkoviče. Při přestavbě byly především upraveny interiéry a vyzdobeny v duchu českého a moravského lidového umění. V exteriéru byla vybudováním nového balkónu změněna nádvorní strana obou křídel a přistavěním zasklené verandy severní strana hlavního východního křidla. Byly…  číst dále

Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Východní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1989, 2.5. 2010

Středočeský kraj,  Kolín  (KO), Molitorov

Místa v okolí

 Diblíkov
 vodojem
 děkanství
 stodoly
 stará radnice
 městské opevnění
 kostel sv. Štěpána
 židovský hřbitov
 kamenný most
 mlýn Bukačov
 Lechův kámen
 kaple sv. Anny
 Stará Kouřim
 kaple sv. Víta
 kostel sv. Havla
 Na Hradišťatech
 socha sv. Anny
 kostel sv. Matouše
 Malotice
 kamenný most
 Třebovle
 Třebovle
 Toušice
 boží muka
 socha sv. Prokopa
 kamenný most
 Lipany
 panský dům
 Na Šancích
 Na Hradišťanech
 Vitice
 Svojšice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Václava
 Vrbčany
 kaple Kalvárie
 mariánský sloup
 Zásmuky
 fara
 grotta
 panská sýpka
 synagoga
 nový špitál
 evangelický kostel
 kostel sv. Vojtěcha
 kamenný most
 lom Velká Stráž
 stará škola
 masné krámy
 Hradenín
 starý špitál
 kaple sv. Kříže
 Hryzely
 Prokopský dvůr
 kostel sv. Prokopa
 Plaňany
 mohyla sv. Prokopa
 synagoga
 Šance
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Václava
 Přistoupim
 Přistoupim
 židovský hřbitov
 synagoga
 Radim
 boží muka
 Radim
 kamenný most
 kostel sv. Václava
 Libodřice
 Bauerova vila
 Konojedy
 Břežany I
 kostel sv. Jiří
 Bečváry
 Tuchoraz
 Církvice
 Polní Voděrady
 Drahobudice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Havla
 měšťanský pivovar
 Husův kámen
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Gotharda
 masné krámy
 radnice
 Doubravčice
 vyhlídkové věže
 Šember
 Červený Hrádek
 Cerhenice
 Podlipanské muzeum
 vodárenská věž
 Cerhenice
 Klučov
 hradiště Na Ptáčku
 Tismice
 kostel sv. Václava
 Zlaté Slunce
 Tismice
 Lošany
 Velké Chvalovice
 kostel sv. Jiří
 Lažany
 Křečhoř
 evangelický kostel
 kostel sv. Mikuláše
 Žíšov
 Skalka
 Jindice
 Čertova brázda
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Vavřince
 radnice
 mlecí kameny
 kaple sv. Prokopa
 Stříbrná Skalice
 Radovesnice
 lom Kaménka
 Talmberk
 Bedřichova vyhlídka
 Kostelní Střimelice
 kostel sv. Martina
 sbor Opata Prokopa
 kostel sv. Martina
 Hradové Střimelice
 Ratboř
 Klepec
 kostel sv. Martina
 Ratboř
 kostel sv. Martina
 vodárenská věž
 panská hospoda
 špitál
 fara
 Sedlov
 kostel sv. Václava
 Kounice
 kaple sv. Prokopa
 synagoga
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 kaple sv. Václava
 děkanství
 kostel sv. Jiří
 Suchdol
 kostel sv. Havla
 fara
 Tuklaty
 Předhradí
 Na výhledu
 Oldříš
 Komorní Hrádek
 kostel sv. Anny
 Čejchanov
 Březina
 kostel sv. Martina
 zvonice
 Vyšehořovice
 městečko Odranec
Kontaktní informace
Zámeček Molitorov
Kouřim
281 61
citafiera@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 405
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 26.7.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama