Monumentální čtyřkřídlý zámek. První zmínka z roku 1325. Až po zápis do zemských desk se mluví o hradu. V r. 1549 zničen požárem - opraven v renesančním stylu. I přes barokní úpravy z roku 1759 si zachoval renesanční ráz.
Hlavní obrázek místa
severní průčelí zámku
© Petr Turyna 04/2005
Areál bývalého středověkého hradu přestavěného v XVI. století na zámek je největší dominantou města. Od náměstí k němu příjdete po mostku, který překonává první suchý příkop. Brána s dvoupatrovou věží je součástí bývalého hradního barbakánu, který se v obryse zachoval dodnes - později do něj byly vestavěny správní a hospodářské budovy. Projdete-li dovnitř, objeví se před vámi vstupní průčelí dvoupatrového čtvercového zámku, na každém rohu opatřeného mohutnou věží. I ten je oddělen suchým příkopem (v ohrožení jej bylo možno zavodnit). Zámecké nádvoří je prosté čtyřúhelníkové, architektonicky zaujme jen jižní křídlo, kde se zachovala dvoupatrová renesanční arkádová lodžie. Kolem zámku a předzámčí vede chodníček s naučnými texty, podle kterých si dobře uděláte obrázek o vývoji místa. Na východní straně narazíte na zámeckou kapli sv. Vojtěcha spojenou s vlastním zámkem zastřešenou chodbou překlenující hloubku příkopu. Kostelík je jednolodní stavba na rozhraní gotiky a renesance, na severu dvoupatrová hranolová věž. Dnes slouží jako koncertní síň. Od severu je ze zámeckého návrší krásný výhled do lesnatého kraje.
Mass, Turyna Petr, 9.4. 2005
turistické

Zámek je v dnešní době nepřístupný a probíhá částečná rekonstrukce. Uvnitř pracující dělníci mi potvrdili, že první fáze opravy by měla být hotova do léta. Zpřístupnění jednoho křídla zámku je tedy údajně reálné ještě v tomto roce.

Mass, Turyna Petr, 9.4. 2005

Další texty turistické
historie

Stručná historie

První zprávy o městě sahají dle pověsti až do doby knížat Přemyslova rodu. Slavníkovec svatý Vojtěch zde zbudoval opevněný kostelík, tzv. castellum. Tato valem ohrazená pevnůstka pomáhlala chránit cestu z Prahy na Kouřim. Kolem se rozrpostíraly hluboké černající jedlové a smrkové lesy. Na první písemnou zmínku o městu a hradu je ale nutno počkat až do roku 1348. Od roku 1494 je místo již trvale nazýváno jako zámek, ale přestavba do zhruba dnešní podoby proběhla až po požáru na podzimu r. 1549 - většina budov byla stržena, zachoval se hlavně barbakán, který svému obranému účelu sloužil i povestavění hospodářských budov. Z gotického hradu se nám dochovalo jen pomálu zdí - vesměs ve sklepě pod severním zámeckým křídlem a dále zdivo již zmiňovaného barbakánu. Za velkolepé přestavby byl zámek majitelem Jaroslava Smiřického. Italský stavitel Ulrico Aostalli osadil čtverec zámku třemi věžemi, čtvrtá byla sice založena, ale s jeho odchodem ustal…  číst dále

Mass, Turyna Petr; Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Východní Čechy, 2.4. 2005

Půdorys místa

půdorys přízemí bez stavební analýzy
© Pavel Vlček: Ilustrovaná encyklopedie českých zámků, Libri, Praha 1999
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Praha-východ  (PH), Kostelec nad Černými lesy

Místa v okolí

 kostel sv. Vojtěcha
 panská sýpka
 nový špitál
 masné krámy
 stará škola
 starý špitál
 kaple sv. Kříže
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Martina
 Doubravčice
 Šember
 Vitice
 kostel sv. Václava
 Konojedy
 Lažany
 Tuchoraz
 Skalka
 evangelický kostel
 Přistoupim
 kostel sv. Václava
 Lipany
 kostel sv. Havla
 židovský hřbitov
 synagoga
 Na Hradišťatech
 Přistoupim
 panský dům
 Molitorov
 Tismice
 Diblíkov
 Tismice
 lom Kaménka
 vodojem
 mlecí kameny
 Třebovle
 stodoly
 měšťanský pivovar
 kaple sv. Anny
 Husův kámen
 Třebovle
 děkanství
 stará radnice
 městské opevnění
 židovský hřbitov
 kostel sv. Štěpána
 Klepec
 masné krámy
 radnice
 kostel sv. Gotharda
 kamenný most
 Podlipanské muzeum
 Lechův kámen
 Malotice
 mlýn Bukačov
 kostel sv. Matouše
 děkanství
 socha sv. Anny
 kostel sv. Jiří
 Stará Kouřim
 kaple sv. Víta
 kamenný most
 morový sloup
 kostel sv. Martina
 socha sv. Prokopa
 Kostelní Střimelice
 kostel sv. Martina
 Struhařov
 kostel sv. Havla
 boží muka
 Na Šancích
 Prokopský dvůr
 kostel sv. Prokopa
 mohyla sv. Prokopa
 socha sv. Donáta
 lom Na Plachtě
 Hradové Střimelice
 socha sv. Prokopa
 pivovar
 kostel sv. Anny
 kamenný most
 Škvorec
 Toušice
 evangelický kostel
 Myšlín
 Škvorec
 radnice
 kostel sv. Václava
 Stříbrná Skalice
 Na Hradišťanech
 lom Velká Stráž
 Vrbčany
 kostel sv. Václava
 Klučov
 kamenný most
 hradiště Na Ptáčku
 Hryzely
 kaple sv. Václava
 fara
 Tuklaty
 fara
 Březí
 panská hospoda
 Štefánikova mohyla
 Tehov
 Kounice
 špitál
 kaple sv. Prokopa
 Šance
 kostel sv. Václava
 Čertova brázda
 Zittův mlýn
 Na výhledu
 morový sloup
 fara
 fara
 grotta
 synagoga
 Zásmuky
 kaple Kalvárie
 mariánský sloup
 Svojšice
 Husův sbor
 kostel sv. Václava
 Na Vinici
 Plaňany
 křížový kámen
 Radim
 Radim
 kamenný most
 boží muka
 Hradenín
 sbor Opata Prokopa
 synagoga
 kostel sv. Havla
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Prokopa
 Ježov
 Strančice
 synagoga
 Církvice
 kostel sv. Havla
 Květnice
 kostel sv. Martina
 zvonice
 Komorní Hrádek
 Čejchanov
 Na kostelíku - Lhota
 mariánský sloup
 Vyšehořovice
 židovský hřbitov
 Chlum
 lom Chlum
 kostel sv. Vavřince
 městečko Odranec
 Stará Dubá
 Hrad u Čtyřkol
 Zlenice
 Talmberk
 Žák, zaniklá ves
 Velké Chvalovice
 vodárenská věž
 Berchtold
 kostel sv. Václava
 Drahobudice
 vyhlídkové věže
 Lštění
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Mikuláše
 Žíšov
 Jirny
 synagoga
 Pyšely
 synagoga
 kostel sv. Jiljí
 židovský hřbitov
Základní informace místa
ID místa: 2971
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 9.4.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama