Christianeum

klášter Školských sester de Notre Dame
Klášter s dětskou opatrovnou nechal v l. 1885-1889 postavit baron Egbert Belcredi k uctění památky své zesnulé manželky Christiany roz. hr. Nostitz-Rieneck. V l. 1950-1995 budova sloužila jako mateřská škola. Od r. 2003 je zde dětské Fyzioterapeutické a školící centrum.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 06/2020
Jimramov (dříve Ingramycz, Gymramow, německy Ingrowitz) je městys rozkládající se po obou stranách zemské hranice Čech a Moravy, přičemž jádro městyse leží na území Moravy. Nachází se zde mnoho památek a historické jádro Jimramova je městskou památkovou zónou. K nejvýznamnějším stavbám patří zámek a několik kostelů. V Jimramově fungoval také klášter se školou a dětskou opatrovnou zvaný Christianeum, který stojí v centru na náměstí Jana Karafiáta.
Luděk Vláčil, 18.6. 2020

  historie

  V letech 1885-1889 nechal baron Egbert Belcredi v Jimramově postavit klášter s dětskou opatrovnou k uctění památky své manželky Kristiny (Christiany), rozené hraběnky Nostitz-Rieneck (1820-1877). Po ní také budova nese svůj název Christianeum. Do kláštera byly jako učitelky povolány sestry Notre Dame z mateřince horažďovického (Školské sestry), které dohlížely na provoz dětské opatrovny a také vedly školu

  Luděk Vláčil - zdroj:http://www.jimramov.cz, http://kronika.jimramov.cz/Pavelka/Pavelka_12.html a další, 17.6. 2020

  popis

  Výrazná historizující nárožní stavba s mansardovou střechou postavená v duchu francouzské renesance na půdorysu písmene L je kulturní památkou ČR. Bohatě zdobený jednopatrový objekt postavený stavitelem Schierem z Nového Města na Moravě je členěn mělkým rizalitem završeným edikulovým štítem s volutovými křídly.
  Luděk Vláčil - zdroj: https://www.pamatkovykatalog.cz, 18.6. 2020


  Vložit do oblíbených
  Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR), Jimramov

  Místa v okolí

  Základní informace místa
  ID místa: 15010
  Typ místa: sakrální památky
  Podkategorie: klášter
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: nepřístupno
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=15010
  Uveřejněno: 18.6.2020
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Leden býval měsícem odpočinku, mrazu, obav o živobytí, ale také měsícem naděje a lidových mouder

  Ostatní

  Vítám v novém roce všechny příznivce historie. Leden je nejen začátkem nového kalendářního roku, ale také, jak již sám jeho název napovídá, měsícem ledu, a tedy i mrazu a sněhových pokrývek, jež halí přírodu i lidská obydlí. Alespoň takto by to mělo být. Mnohaleté sledování počasí nám však ukazuje, že lednové teploty mají meziročně spíše vzrůstající tendenci

  Mikulovská středověká rozhledna a zatopený vápencový lom – dvě úžasné scenérie, které stojí za vidění

  Cestování

  Moje podzimní toulky jihem Moravy se pomalu blíží do finále. Po návštěvě Valtic a lednického Minaretu se dnes vydáme na dvě trošku méně známé lokality. Jednomu se říká Kozí hrádek a druhému Janičův vrch. Obě místa od sebe dělí zhruba dva kilometry pěší chůze.

  Škoda na autě? Její náhradu vyřeší pojištění

  Reklamní sdělení

  Měli jste bouračku a máte poškozené auto? Opravy nebudou laciné, škody na autě se mohou vyšplhat až do stovek tisíc korun. Pokud máte správné pojištění, pojišťovna vám vyplatí pojistné plnění.

  Trápily naše předky kilogramy navíc nebo jde o novodobý fenomén?

  Zajímavosti

  Vánoce utekly jako voda, dárky jsou rozdány, zásoby jídla pomalu mizí a jediné, co nám přibylo, bude nejspíš nějaký ten kilogram hmotnosti navíc. Celý rok se snažíme držet linii a pak stačí pár dní a naše snažení je pryč.

  Putování starými českými vánocemi aneb co jste o nejkrásnějších svátcích roku možná vůbec netušili….

  Hrady a zámky

  Adventní a vánoční čas býval již od nepaměti spojen s řadou rituálů, pověr a tradic starých jako lidstvo samo. Po mnohá staletí se udržovaly především na venkově. Původní pohanské rituály se časem promísily s křesťanskými vlivy a do dnešních dnů nám tu zanechaly řadu krásných vánočních zvyků.

  Jak to vypadalo v městské kuchyni v dobách středověku a proč mívali černé kuchyně, když my máme bílé?

  Hrady a zámky

  Napadlo vás někdy, jak asi vypadala kuchyně za dob středověku? Byla to samostatná místnost jako dnes? V čem se vařilo, v čem se peklo? Jak uchovávali zásoby, existovaly spíže? A co tehdejší kuchyňské vybavení?

  reklama