Christianeum

klášter Školských sester de Notre Dame
Klášter s dětskou opatrovnou nechal v l. 1885-1889 postavit baron Egbert Belcredi k uctění památky své zesnulé manželky Christiany roz. hr. Nostitz-Rieneck. V l. 1950-1995 budova sloužila jako mateřská škola. Od r. 2003 je zde dětské Fyzioterapeutické a školící centrum.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 06/2020
Jimramov (dříve Ingramycz, Gymramow, německy Ingrowitz) je městys rozkládající se po obou stranách zemské hranice Čech a Moravy, přičemž jádro městyse leží na území Moravy. Nachází se zde mnoho památek a historické jádro Jimramova je městskou památkovou zónou. K nejvýznamnějším stavbám patří zámek a několik kostelů. V Jimramově fungoval také klášter se školou a dětskou opatrovnou zvaný Christianeum, který stojí v centru na náměstí Jana Karafiáta.
Luděk Vláčil, 18.6. 2020
popis

Výrazná historizující nárožní stavba s mansardovou střechou postavená v duchu francouzské renesance na půdorysu písmene L je kulturní památkou ČR. Bohatě zdobený jednopatrový objekt postavený stavitelem Schierem z Nového Města na Moravě je členěn mělkým rizalitem završeným edikulovým štítem s volutovými křídly.

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.pamatkovykatalog.cz, 18.6. 2020

historie

V letech 1885-1889 nechal baron Egbert Belcredi v Jimramově postavit klášter s dětskou opatrovnou k uctění památky své manželky Kristiny (Christiany), rozené hraběnky Nostitz-Rieneck (1820-1877). Po ní také budova nese svůj název Christianeum. Do kláštera byly jako učitelky povolány sestry Notre Dame z mateřince horažďovického (Školské sestry), které dohlížely na provoz dětské opatrovny a také vedly školu ručních prací pro dívky již odrostlé obecné škole. Byla zde také mateřská škola, škola hudby a ručních prací. Provoz financovali Belcrediové. Kongregace Školských sester de Notre Dame zde působila až do roku 1948 (někdy se uvádí 1950). V letech 1950-1995 budova sloužila jako mateřská škola. Po roce 1990 bylo Christianeum v restituci navráceno rodu Belcrediů. Od roku 2003 je v budově dětské Fyzioterapeutické a školící centrum posturální terapie a Vojtovy metody.

Luděk Vláčil - zdroj:http://www.jimramov.cz, http://kronika.jimramov.cz/Pavelka/Pavelka_12.html a další, 17.6. 2020

Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR), Jimramov

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 15010
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 18.6.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

reklama