Zbytky zdí kapličky, postavené německým sedlákem Killerem (přezdívaný Krenes). Rok postavení kaple není znám, ale jistě existovala r. 1892. Po odsunu něm. obyvatelstva z oblasti chátrala, pobořena v 60. či 70. letech 20. stol. V současnosti Spolek archaických nadšenců o.s. pracuje na obnovení kaple.
Hlavní obrázek místa
© Spolek archaických nadšenců o.s., 09/2012
Kaplička byla postavena na pravé straně cesty z Vysokého Lesa do Chmelíka tam, kde se lesní porost rozevírá do polí směrem ke Chmelíku – asi 200 m na východ od kaple sv. Anny na jihu osady Vysoký Les. Kaplička stojí v katastru obce Chmelík.
E.H. podle Spolek archaických nadšenců o.s., 2.2. 2013
popis

Killerova kaplička byla drobná kamenná prostorová kaplička s barokním, nepravidelně zakulaceným závěrem a lepenkovou střechou. Dnes je na místě kapličky možné vidět pozůstatky kamenné podezdívky a původní cihlovou podlahu.

E.H. podle Spolek archaických nadšenců o.s., 2.2. 2013

historie

Drobná kamenná prostorová kaplička s barokním, nepravidelně zakulaceným závěrem a lepenkovou střechou byla postavena německým sedlákem Killerem (s přezdívkou Krenes) ze Chmelíka č.p. 27. Sedlák Killer tuto kapli vybudoval na svém pozemku. Není známo, jak se pořizovatel jmenoval křestním jménem, ani kdy přesně byla kaplička postavena. Ve Chmelíku žilo několik rodin se jménem Killer, ale pouze rodina z domu č.p. 27 byla přezdívána Krenesova. Ani místní starousedlíci si nepamatují téměř nic o minulosti či původu kaple, pouze o její existenci a to také pouze mlhavě, což je zvláštní s přihlédnutím k tomu, že pozice kaple je velmi blízko osídlení, na rozdíl od obou dalších kapliček. Že si ani místní starousedlíci o původu kapličky nic nepamatují, by patrně mohlo znamenat, že kaplička je poměrně stará, nejstarší z trojice zaniklých kaplí na Vysokém lese (Killerova kaple, Demelova kaple, Schlesingerova kaple). Existence kapličky je z map…  číst dále

E.H. podle Spolek archaických nadšenců o.s., 31.1. 2013

Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Chmelík

Místa v okolí

 Demelova kaple
 pomník železnice
 Karle
 Pomezí
 městské opevnění
 radnice
 Polička
 evangelický kostel
 Tylův dům
 rondokubistické domy
 kostel sv. Martina
 kaplička
 kostel sv. Markéty
 kamenný most
 skalní útvary
 hradiště Hrutov
 kostel Boží lásky
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Kateřiny
 Mendryka
 Toulovcova rozhledna
 Lidový dům
 stará radnice
 dům U Rytířů
 Langrova vila
 Smetanův dům
 Regionální muzeum
 Červená věž
 Zámecký pivovar
 Litomyšl
 Jarošov
 kaple Panny Marie
 katovna
 sloup Panny Marie
 kostel sv. Víta
 dům U Mouřenína
 stará radnice
 městské opevnění
 kostel sv. Josefa
 Sedlíšťka
 Toulovcovy maštale
 rozhledna Terezka
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Prokopa
 židovský hřbitov
 Lány
 Růžový palouček
 kaple sv. Václava
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Václava
 židovský hřbitov
 kostel sv. Erasma
 barokní špýchar
 Jimramov
 Nové Hrady
 Síň rodáků
 Christianeum
 radnice
 Jimramov
 Nový hrad
 kostel sv. Kateřiny
 Betlém
 křížová cesta
 evangelický kostel
 Brtounova chalupa
 hrobka rodu Belcredi
 kostel sv. Matouše
 Bystré
 radnice
 Kapalice
 kaple
 panský dvůr
 silniční most
 zvonice s márnicí
 kostel sv. Václava
 Kozlovský kopec
 kostel sv. Barbory
 fara
 Skály
 Pivnická rokle
 Čtyři palice
 Svojanov
 Hvězda
 kostel sv. Jiří
 Bělá nad Svitavou
 kostel Všech svatých
Kontaktní informace
Spolek archaických nadšenců o.s.
Sebranice 8
569 62 Sebranice u Litomyšle
Tel: 737 013 649, 605 337 101
http://kaplicky.sebranice.cz/
kaplickyvl@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 11075
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 3.2.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama