Polní opevnění na Trstenické stezce bylo zbudováno roku 1643 a mělo zastavit postupující švédské vojsko. Chátrající fortifikace byla o dvacet let později opravena, aby čelila hrozícímu tureckému vpádu, k němuž nakonec nedošlo.
Hlavní obrázek místa
Poslední dochovaný úsek zbytku opevnění.
© Miloš Gracias, 11/2010

Poloha

Dnes již skromné pozůstatky opevnění, zbudované v 17. století na obranu Čech, proti vojskům táhnoucím po zemské (Trstenické) stezce, najdeme v těsné blízkosti silnice vedoucí z malebné vesnice Trpín do obce Hartmanice. Fortifikace již prakticky celá zmizela vlivem pozdější zemědělské činnosti. Dochoval se jen malý úsek valu se zbytkem příkopu. Místo je označeno pomníkem, připomínajícím události roku 1663, které se tímto nesmazatelně vryly do této krajiny.
Miloš Gracias, 31.8. 2010
historie

Dějiny

První zmínku o opevnění v Trpínském lese je možné vysledovat v knize místního rodáka Pana Josefa Krušiny, Dějiny Trpína a okolí. Týká se roku 1643 a v tomto roce bylo patrně zbudováno. Toho léta postupoval zemskou stezkou oddíl švédských žoldnéřů z Moravy směrem do Čech. Po překročení moravské hranice vstoupil do osady Trpín, kterou vydrancoval. Když vojáci pobrali vše, co ve vesnici zbylo (obyvatelé Trpína ležícího na důležité cestě již toho po předešlých rabuňcích asi mnoho neměli), vesnici zapálili a pokračovali v pochodu dál směrem do vnitrozemí. Jaké však bylo jejich překvapení, když se asi po hodině chůze před nimi cesta ztrácela v provizorním opevnění, které bylo ke všemu obsazeno císařskou posádkou. Švédové tyto záseky vzali útokem, ale po kratší šarvátce byli nuceni ustoupit zpět k Trpínu a do Čech pokračovat jinudy. Pole, jenž nese název „krchov“ v blízkosti těchto okopů je prý místem odpočinku padlých v této…  číst dále

Miloš Gracias, 1.9. 2010

Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Hlásnice

Místa v okolí

 kostel sv. Václava
 Trpínský mlýn
 Svojanov
 kostel sv. Mikuláše
 Hrádek u Kněževsi
 Bystré
 radnice
 evangelický kostel
 Brtounova chalupa
 Lamberg
 kostel sv. Erasma
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Vavřince
 Bělá nad Svitavou
 Crhov
 Pyšolec
 kostel sv. Barbory
 Rozsíčka
 panský dvůr
 štola sv. Trojice
 Louka
 Karasín
 Křetín
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Jeronýma
 Zubštejn
 Aueršperk
 Dalečín
 Dalečín
 Síň rodáků
 Christianeum
 radnice
 evangelický kostel
 Jimramov
 Jimramov
 kostel sv. Matouše
 hrobka rodu Belcredi
 kostel sv. Kateřiny
 Kozlov - horní sídlo
 Kozlov - dolní sídlo
 Rumberk
 stará radnice
 kostel sv. Vavřince
 Burianova rozhledna
 Pomezí
 Domanínek
 socha zubra
 archeopark Isarno
 rondokubistické domy
 evangelický kostel
 Centrum Eden
 Tylův dům
 radnice
 městské opevnění
 kostel sv. Stanislava
 kostel sv. Václava
 Polička
 Roubanina
 Kunštát
 kostel sv. Prokopa
 Hradisko
 Letovice
 Skalský dvůr
 Lány
 Rožná
 rychta se žudrem
 Sebranice
 Voděrady
 Templ
 Dolní Rožínka
 Dolní Rožínka
 kaple sv. Josefa
 Boršov
Základní informace místa
ID místa: 9342
Typ místa: ostatní
Podkategorie: brána, opevnění
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 5.1.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama