Skalní útvar (802 m. n. m.) vzniklý mrazovým zvětráváním ortorul ve starších čtvrtohorách. Je tvořen dvěma na sebe navazujícími skalními hřebeny s délkou 44 a 35 m, výškou do 12 m. Na temeni útvary podobné skalnímu hřibu. Chráněná přírodní památka.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled na hlavní část Lisovské skály
© Jan P. Štěpánek, 08/2006
Trochu stranou zájmu turistů, poněvadž je celý ukrytý mezi vysokými stromy , leč o to krásnější, je skalní útvar v centrální části Žďárských vrchů zvaný Lisovská skála ve výšce 802 m. n. m. Běžný turista tento pozoruhodný útvar nalezne při červeně značené turistické trase od rybníka Velké Dářko, přes Žákovu horu do vesnice Sněžné. Vrcholové skalisko vzniklo vypreparováním výstupku pruhu ortorul z okolních méně odolných hornin procesy mrazového zvětrávání ve starších čtvrtohorách. Útvar Lisovská skála je tvořen dvěma na sebe navazujícími skalními hřebeny s délkou 44 a 35 m, výškou do 12 m, které zvětrávají podél vodorovných puklin do výrazně lavicovité odlučnosti, vytvářející na temeni až tvary podobné skalnímu hřibu. Mrazovým zvětráváním vznikla pod skalami ukloněná plošina – kryptoplanační terasa – a na ní navazující balvanové proudy, které vytvářejí na svahu kamenné moře o velikosti cca 80 x 50 m. Lisovská skála a její okolí tvoří chráněnou přírodní památku o rozloze 0,46 ha, které je obklopeno ochranným pásmem v okruhu 50m. Narozdíl od jiných okolních skal, není na tento útvar dovoleno provozovat horolezectví. I tak je však tento útvar úchvatný a rozhodně by byla chyba jej minout.
Jan P. Štěpánek podle informační tabule z místa, 11.9. 2006
Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR), Samotín

Místa v okolí

 Devět skal
 Drátenická skála
 kostel sv. Matouše
 kamenný most
 Kadovské železárny
 Kadov
 Čtyři palice
 Milovské Perničky
 Medlovský rybník
 Zkamenělý zámek
 rybník Sykovec
 Karlštejn
 Čachnov
 Skály
 radnice
 kostel sv. Kunhuty
 evangelický kostel
 dolní hřbitov
 Žďár nad Sázavou
 kaple sv. Markéty
 kašna Píseň hor
 kamenný most
 kostel sv. Ondřeje
 evangelický kostel
 vodní nádrž Hamry
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Kateřiny
 Žďár nad Sázavou
 kaple sv. Barbory
 Betlém
 hrobka rodu Belcredi
 pomník Jana Husa
 Chlum
 Jimramov
 kostel sv. Matouše
 Jimramov
 evangelický kostel
 Síň rodáků
 radnice
 Christianeum
 Ježdíkův dům
 radnice
 Hlinsko v Čechách
 kamenný most
 Najdek
 Skalský dvůr
 rozhledna Terezka
 Dalečín
 Dalečín
 kostnice
 boží muka
 Veselý Kopec
 kostel sv. Mikuláše
 Svobodné Hamry
 Svobodné Hamry
 pomník železnice
 Rosička
 Domanínek
Základní informace místa
ID místa: 4608
Typ místa: ostatní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 11.9.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama