Skalní útvar (802 m. n. m.) vzniklý mrazovým zvětráváním ortorul ve starších čtvrtohorách. Je tvořen dvěma na sebe navazujícími skalními hřebeny s délkou 44 a 35 m, výškou do 12 m. Na temeni útvary podobné skalnímu hřibu. Chráněná přírodní památka.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled na hlavní část Lisovské skály
© Jan P. Štěpánek, 08/2006
Trochu stranou zájmu turistů, poněvadž je celý ukrytý mezi vysokými stromy , leč o to krásnější, je skalní útvar v centrální části Žďárských vrchů zvaný Lisovská skála ve výšce 802 m. n. m. Běžný turista tento pozoruhodný útvar nalezne při červeně značené turistické trase od rybníka Velké Dářko, přes Žákovu horu do vesnice Sněžné. Vrcholové skalisko vzniklo vypreparováním výstupku pruhu ortorul z okolních méně odolných hornin procesy mrazového zvětrávání ve starších čtvrtohorách. Útvar Lisovská skála je tvořen dvěma na sebe navazujícími skalními hřebeny s délkou 44 a 35 m, výškou do 12 m, které zvětrávají podél vodorovných puklin do výrazně lavicovité odlučnosti, vytvářející na temeni až tvary podobné skalnímu hřibu. Mrazovým zvětráváním vznikla pod skalami ukloněná plošina – kryptoplanační terasa – a na ní navazující balvanové proudy, které vytvářejí na svahu kamenné moře o velikosti cca 80 x 50 m. Lisovská skála a její okolí tvoří chráněnou přírodní památku o rozloze 0,46 ha, které je obklopeno ochranným pásmem v okruhu 50m. Narozdíl od jiných okolních skal, není na tento útvar dovoleno provozovat horolezectví. I tak je však tento útvar úchvatný a rozhodně by byla chyba jej minout.
Jan P. Štěpánek podle informační tabule z místa, 11.9. 2006
Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR), Samotín

Místa v okolí

 Devět skal
 Drátenická skála
 kostel sv. Matouše
 kamenný most
 Kadovské železárny
 Kadov
 Čtyři palice
 Milovské Perničky
 Medlovský rybník
 Zkamenělý zámek
 rybník Sykovec
 Karlštejn
 Čachnov
 Skály
 radnice
 evangelický kostel
 kostel sv. Kunhuty
 dolní hřbitov
 Žďár nad Sázavou
 kaple sv. Markéty
 kašna Píseň hor
 kamenný most
 kostel sv. Ondřeje
 evangelický kostel
 vodní nádrž Hamry
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Kateřiny
 kaple sv. Barbory
 Žďár nad Sázavou
 Betlém
 železniční viadukt
 hrobka rodu Belcredi
 pomník Jana Husa
 kostel sv. Matouše
 Chlum
 Jimramov
 Jimramov
 evangelický kostel
 Síň rodáků
 radnice
 Christianeum
 Ježdíkův dům
 radnice
 Hlinsko v Čechách
 kamenný most
 Najdek
 Skalský dvůr
 rozhledna Terezka
 Dalečín
 Dalečín
 kostnice
 boží muka
 Veselý Kopec
 kostel sv. Mikuláše
 Svobodné Hamry
 Svobodné Hamry
 pomník železnice
 Rosička
 Domanínek
Základní informace místa
ID místa: 4608
Typ místa: ostatní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 11.9.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama