Barokní kostel sv. Matouše nechala v letech 1767-1769 postavit baronka Marie Antonie z Bukůvky, žijící u tehdejší majitelky jimramovského panství Marie Antonie z Waldorfu. Již v r. 1783 byl po jozefínské církevní reformě kostel zrušen a následně upraven na byty.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 06/2020
Jimramov (dříve Ingramycz, Gymramow, německy Ingrowitz) je městys rozkládající se po obou stranách zemské hranice Čech a Moravy, přičemž jádro městyse leží na území Moravy. Nachází se zde mnoho památek a historické jádro Jimramova je městskou památkovou zónou. K nejvýznamnějším dominantám patří zámek, kostel Narození Panny Marie a evangelický kostel. V minulosti mezi dominanty patřil ještě kostel sv. Matouše. Dnes je sice již přestavěná, zchátralá a odsvěcená stavba bez věží, ale stále je patrný její sakrální charakter. Tento bývalý kostel naleznete v jižní části Jimramova v ulici U Kaple.
Luděk Vláčil, 19.6. 2020
historie

Jednolodní barokní kostel sv. Matouše nechala postavit v letech 1767-1769 baronka Marie Antonie z Bukůvky, která 8 let žila u tehdejší majitelky jimramovského panství Marie Antonie z Waldorfu. Kostel měl dvě věže, velkou při jižním průčelí a malou vížku na hřebenu střechy. Svému účelu však kostel nesloužil dlouho, neboť již v roce 1783 byl po jozefínské církevní reformě shledán nadbytečným. Po odsvěcení kostela bylo jeho vybavení předáno okolním farnostem. Pro budovu, která byla majetkem vrchnosti, se hledalo vhodné využití. Byla nabízena evangelíkům jako kostel a uvažovalo se využít ji jako sýpku. Nakonec byl bývalý kostel přestavěn a rozdělen na byty, které byly v letech 1804-1808 rozprodány. Dosud je však zřejmý původní sakrální charakter, v současnosti nepříliš udržované stavby. Objekt je kvůli ulici U Kaple, domům pod Kaplí a dalším místním názvům všeobecně známý jako „Kaple“. Tyto názvy se však vztahují k dnes již…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: http://www.jimramov.cz a další, 19.6. 2020

Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR), Jimramov

Místa v okolí

 evangelický kostel
 hrobka rodu Belcredi
 Jimramov
 Síň rodáků
 Christianeum
 radnice
 Jimramov
 Skály
 Dalečín
 Dalečín
 Skalský dvůr
 Brtounova chalupa
 radnice
 evangelický kostel
 Tylův dům
 rondokubistické domy
 radnice
 Polička
 Bystré
 Karasín
 městské opevnění
 Drátenická skála
 Kadovské železárny
 Kadov
 Pomezí
 Čtyři palice
 kostel sv. Markéty
 Domanínek
 Milovské Perničky
 evangelický kostel
 Aueršperk
 stará radnice
 kostel sv. Vavřince
 Medlovský rybník
 socha zubra
 Pyšolec
 evangelický kostel
 radnice
 kostel sv. Kunhuty
 Centrum Eden
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Matouše
 kašna Píseň hor
 rybník Sykovec
 Zkamenělý zámek
 Svojanov
 Zubštejn
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Erasma
 Lisovská skála
 kostel sv. Václava
 Trpínský mlýn
 Devět skal
 Karlštejn
 štola sv. Trojice
 Demelova kaple
 kostel sv. Mikuláše
 Hrádek u Kněževsi
 Killerova kaplička
 Lamberg
 Kozlov - horní sídlo
 Kozlov - dolní sídlo
 Čachnov
 kostel sv. Vavřince
 Karle
 evangelický kostel
Základní informace místa
ID místa: 15009
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 21.6.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama