Křížová cesta z jednotně řešených kapliček, postavených z místní žuly, spojuje oba radomyšlské kostely. Byla zřízena roku 1762, o dva roky později ji v extravilánu doplnila lipová alej. Cestu zasáhla stavba železniční trati roku 1899. Lipová alej byla zdařile rekonstruována v posledních letech.
Hlavní obrázek místa
Pohled od hřbitovního kostela sv. Jana Křtitele
© Ivan Grisa 05/2011
Křížová cesta začíná u východní brány bývalého hřbitova u kostela sv. Martina, vede kolem památkově chráněného domu čp. 62 severně od bývalého děkanského hospodářského dvora a dále k rybníku Vražda na východním okraji městyse. Po jeho hrázi pokračuje k železničnímu přejezdu (u zastávky Radomyšl zastávka), odkud povlovně stoupá k svatojánskému kostelu, kde končí. Po poslední rekonstrukci je zejména tento úsek osazen lavičkami. Od hřbitovního kostela alej již bez kapliček pokračuje až na kraj lesa, ve kterém se ukrývá osecký židovský hřbitov (viz heslo).
Ivan Grisa, 30.5. 2011
historie

Křížová cesta v Radomyšli

Roku 1762 spojila oba radomyšlské kostely křížová cesta, sestavená z jednotně řešených masivních kapliček, postavených z místní žuly. Ty byly zřejmě podle zbytků fasády kdysi omítnuty, obrazy jednotlivých zastavení z II. poloviny 19. století od Václava Ševeleho chrání masivní litinové "okenice", ze stejného materiálu jsou i patriarší kříže na vrcholech kapliček. Dva roky po zřízení cesty byla v extravilánu (tedy za rybníkem Vraždou směrem je kostelu sv. Jana Křtitele) vysázena lipová alej. Roku 1899 byla část cesty upravena kvůli stavbě železnice, jedna z kapliček se tak ocitla zády k cestě na její opačné straně (ostatní jsou ve směru z centra městyse vždy vlevo). V tomtéž místě stojí i omítaná barokní výklenková kaplička. Lipová alej byla nedávno citlivě rekonstruována, takže řadu dochovaných starých stromů doplňují jejich budoucí nástupci.

Ivan Grisa, dle K. Kuča: Města a městečka..., 6. díl, Libri 2004 a http://www.radomysl.net/ob_pamatky.htm, 30.5. 2011

Jihočeský kraj,  Strakonice  (ST), Radomyšl

Místa v okolí

 děkanství
 radnice
 mariánský sloup
 kostel sv. Martina
 židovský hřbitov
 Osek
 Řepice
 Petrovice
 Kbelnice
 Brloh
 Sedlice
 masné krámy
 mariánský sloup
 kostel sv. Markéty
 Strakonice
 Husův sbor
 kostel sv. Václava
 Štěkeň
 Čekanice
 židovský hřbitov
 Střela
 Střela
 Šamonice
 Kožlí
 Drhovle
 Bratronice
 Velký Kamýk
 Škvořetice
 Žižkův most
 Záboří
 Pětnice
 Kestřany
 Buzice
 parostrojní lihovar
 Čížová
 kaplanka
 mariánský sloup
 Strážovice
 Blatná
 Kbíl
 stará radnice
 socha sv. Floriana
 kaple Božího hrobu
 kostel sv. Anny
 Mladějovice
 Mladějovice
 Cehnice
 Střelské Hoštice
 Hoštice u Volyně
 Kladruby
 kostel sv. Vavřince
 Kladruby
 vojenský hřbitov
 Kraselov
 židovský hřbitov
 Štěchovice
 železný most
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Anny
 kamenný most
 Cerhonice
 Boží kámen
 kostel sv. Vavřince
 Putim
 kostel sv. Jiljí
 kaple Dobrá voda
 židovský hřbitov
 Nihošovice
 Ženatý dub
 Kadov
 Vráž
 kamenný most
 Tažovice
 Pole
 Kosatínský viklan
 Tchořovice
 Drahonice
 Ohrazenice
 židovský hřbitov
 Němčice
 Karlov
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Ondřeje
 Božovice
 Hoslovice
 Skočice
 Varvažov
 Varvažov
 kostel sv. Kateřiny
 Kdanský dvůr
Základní informace místa
ID místa: 8418
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: křížek, boží muka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 26.7.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama