Skromná zřícenina hradu. Založen před r. 1363 pány ze Šanova, páni ze Šprymberka zde sídlí do husit. válek. Po r. 1464 Janem z Doupova připojen k Petrohradu, 1483 uváděn jako pustý. Dochovány malé zbytky zdí, terénní relikty budov, příkopy a valy.
Hlavní obrázek místa
Místo, kde údajně stávala věž
© Šemík 2003
Místo, kde stával hrad Šprymberk není na Vlčím kopci, ale asi 1km východně od Bílence u místa, kde dnes stojí most. (více komentář ho Honzy)
19.9. 2002
historie

ŠPRYMBERK HRAD.

Východně od Bílenec nedaleko silnice Pražské jest Vlčí hora, lesem zarostlá a, jsouc oborou, plotem hrazená. Na výběžku, táhnoucím se od východu k západu, jest hradiště, jež je příkopem od ostatní výšiny odděleno. Zde stával hrad Šprymberk, z něhož však nezbylo nic než něco kopečkův a jam. Neb když se stavěla dotčená silnice, dobyli tu kamení, co mohli; při tom přišli na hrubé zdi a staré sklepy. Zakladatelé dali hradu jméno Springenberg, jež si Čechové svému způsobu mluvení připodobnili. Zakladatelem byl nějaký potomek Bohuslava ze Šanova († 1296). Potomek jeho Bohuněk ze Šprymberka sídlel již na hradě, ještě l. 1363. Synové jeho byli Litolt, Zaviše, Jindřich a Petr. Litolt, oddav se stavu duchovnímu, obdržel l. 1365 od papeže přípověď na obrok duchovní, stal se l. 1367 farářem v Kosově Hoře, ale zemřel, jak se zdá, již před r. 1381. Všichni čtyři byli l. 1370 patrony kostela v Bílencích. Z neznámé příčiny podávali tu l. 1378 jen Litolt…  číst dále

August Sedláček, Hrady, zámky a tvrze Království českého (kn.14), 20.8. 2002

Další texty historie

Komentáře

16.1.2008 02:50 Petr Randus
Vážení,
tento hrad jsem navštívil ped mnoha lety a pamatuji si to, že šlo o hrad nejen "panský", tedy sídlo panství, ale i strážný nebo mýtný, protože stará cesta vedla okrajem hradu. Něco podobného je vidět výjimečně, ale např. u Fredevaldu (Pustý zámek u České Kamenice) a u Karlsfrídu v Sasku, východně od Ojvína.
10.12.2002 00:00
Pokud se budete chtít vyhnout výstupu na Vlčí horu nebo přijedete hledat Šprymberk třeba autem, nejlepší je vyjít z Bílence po cestě kolem kostela. Jakmile přejdete most přes potok, dejte se doprava proti proudu a po několika stech metrech jste u zbytků hradu.
22.8.2007 10:49 Pepa
Z Bílence od kostela po silnici ano. Ale na lesní cestu odbočíme asi 100 m PŘED mostem. Sledujeme proti proudu potok.Asi po 300 m po levé straně lesní cesty (dost poničené těžbou dřeva) je výrazná skála.Kousek dál jsou již znatelné pěšinky vlevo vzhůru do prohlubně mezi dolní a horní část hradu.
19.9.2002 00:00
Chtěl bych upozornit na mystifikaci, které se dopustil Klub českých turistů a která se následkem toho objevila i na stránkách Hrady.cz. Týká se hradu Šprymberk - ten totiž nestál na vrcholu Vlčího kopce, kam vede tur. značka a je zde i umístěna tabulka "Šprymberk - zříc.", ale cca 1km severozápadně odtud, v poměrně nevýrazné poloze téměř u silnice do Bílence. Přesně tak je poloha hradu popsána v publikaci Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, díl III. Kromě toho každý, kdo vrchol kopce navštívil, jistě potvrdí, že zde není patrna jediná známka jeho existence na tomto místě. Ke zbytkům hradu se odtud nejlépe dostanete podél potoka, který obtéká kopec z jižní a západní strany. Jděte po tur. značce do údolí a pak pokračujte mimo značku stále po proudu potoka. Zbytky hradu se nachází těsně nad cestou po pravé straně. Pokud dojdete až k mostu, po kterém přechází přes údolí potoka silnice, místo jste právě minuli (na stavbu tohoto mostu bylo údajně použito kamene ze zříceniny).Na celé ploše hradu nejsou na první pohled patrné žádné zřetelné zbytky zdiva, utváření terénu ale jasně vypovídá o jeho existenci a odpovídá terénnímu náčrtu v Encyklopedii českých hradů T. Durdíka. Fotky bohužel nemám. Čau, Honza.

25.6.2007 11:31 novobilský
Rád bych dodal, že na místě, kde Klub českých turistů umístil mylně tabulku Šprymber - zříc. ve středověku opravdu něco stálo. Při mé návštěvě jsem na vrcholu pod skalnatým srázem nalezl četné zlomky středověké keramiky. Toto místo mohlo být tehdy využíváno jako strážiště. Snad zde i stála nějaká dřevěná stavba. M. Novobilský
Ústecký kraj,  Louny  (LN), Bílenec

Místa v okolí

 Bílenec
 Tobiášův vrch
 zatopený lom
 kaple
 Petrohrad
 Petrohrad
 kaple Všech svatých
 Selský dub
 kaple
 smírčí kříže
 boží muka
 smírčí kříž
 Baba
 celní kolo
 Oráčov
 Schillerova rozhledna
 Nouze
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Vojtěcha
 bývalý lom
 židovský hřbitov
 Vrbice
 bývalý kříž
 Plaveč
 Viklan
 socha sv. Floriána
 Tlestky
 Hasen-Marterl
 Mlýnský vrch
 Lom Soseň
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Anny
 synagoga
 Malměřice
 Trpasličí díra
 Svatý Hubert
 Francouzský kříž
 Vidhostice
 kostel sv. Martina
 Otěvěky
 Kapucín
 Vidhostice
 Hůrky
 křížový kámen
 kaple sv. Marka
 Pšovlky
 morový sloup
 lovecký pomník
 židovský hřbitov
 Smrk
 kostel sv. Jiří
 Podbořánky
 pivovar
 židovský hřbitov
 Kolešovice
 Schanigerův kříž
 židovský hřbitov
 Hluboký
 Zelený Důl
 Dub
 kostel sv. Václava
 Václavy
 kostel Všech svatých
 kaple sv. Václava
 synagoga
 Žižkovo bojiště
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Vavřince
 Vochlice
 Hlubany
 Mlýnce
 Dědek a Bába
 kostel sv. Václava
 Žihle
 kostel sv. Blažeje
 Želeč
 Buškovice
 Libořice
 kostel sv. Vavřince
 Strachovice
 boží muka
 Dolánky
 kostel sv. Markéty
 Rubín
 Skytaly
 smírčí kříž
 kostel sv. Štěpána
 smírčí kříž
 Senomaty
 kaple
 kostel sv. Mikuláše
 smírčí kříž
 železniční most
 Nový Dvůr
 židovský hřbitov
 dvůr Hubenov
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Václava
 Kaštice
 židovský hřbitov
 Dreherův pivovar
 Odlezelské jezero
 kostel sv. Mikuláše
 Měcholupy
 Krásný Dvůr
 Nepomyšl
 Kamenný Chlum
 Lina
 kostel sv. Markéty
 Jablonná
 Brody
 Angerbach
 silniční most
 dvůr Kalec
 kostel sv. Jakuba
 Loreta
 Křečov
 Veliká Ves
 kostel sv. Víta
 Rabštejn nad Střelou
 socha sv. Barbory
 Sychrov
 židovský hřbitov
 Černá Hať
 Krakovec
 Zhoř
 Kotaneč
 kostel sv. Štěpána
 Třeskonice
 kostel sv. Barbory
 židovský hřbitov
 maloměstské domy
 Mašťov
Základní informace místa
ID místa: 433
Typ místa: hrad
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 10.11.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama