Novorenesanční evangelický kostel z l. 1897–98, vystavěný Janem Šírou na místě starší modlitebny z r. 1784. V posledních letech prošel chrám nákladnou rekonstrukcí. Cenný je především prostý interiér kostela doplněný atypickým dřevěným kazetovým stropem a využitím litinových ozdobných sloupů.
Hlavní obrázek místa
jižní fasáda kostela
© Jan P. Štěpánek 09/2011
Kostel Českobratrské církve evangelické v obci Rovečné nedaleko Bystřice nad Pernštejnem je významnou dominantou vsi i širokého okolí. Novorenesanční chrám je dodnes využíván k pravidelným bohoslužbám silné skupiny evangelíků ve vesnici. Mše a kázání se zde konají pravidelně každou neděli.
Jan P. Štěpánek, 28.9. 2011
popis

Kostel je vystavěn do mírného svahu na půdoryse obdélníka s pětiosým ustoupeným presbyteriem a průčelní věží nad hlavním vstupem. Okapové boční fasády kostelní lodi prolamuje pětice vysokých půlkruhově zakončených oken, v presbyteriu pak dvojice menších oken a jedno kruhové okno s barevnou vitráží. Vstupní průčelí je prolomeno trojicí vstupů: hlavní vstup je zvýrazněn trojúhelníkovým frontonem a dvojicí postranních sloupů, boční vstupy jsou podobně zdobné. Zvonové patro věže prolamují vysoké okenice nad nimiž je umístěn ciferník hodin. Interiér kostela je cenný především díky využití litinových prvků, které tvoří jednak nosné stavební konstrukce a jednak ozdobné prvky, především pak nosné sloupy s ozdobnými hlavicemi. Hlavní loď je díky využití litinových sloupů pomyslně rozdělena na dvě boční lodě s plochostropým kazetovým stropem a hlavní lodí s mírně sedlovým kazetovým stropem. Střecha nad kostelní lodí je poměrně málo strmá,…  číst dále

Jan P. Štěpánek dle informací v místě a webu, 28.9. 2011

historie

Současná pseudorenesanční budova kostela Českobratrské církve evangelické byla vystavěna v letech 1897–1898 na místě starší prosté modlitebny z roku 1784. Projektantem kostela byl novoměstský stavitel Jan Šíra. Věž kostela byla osazena trojicí zvonů, které však byly zrekvírovány postupně pro válečné účely. Dnes je na věži opět trojice zvonů. Po roce 1989 byl opraven vnější plášť kostela a na konci 90. let 20. století i interiér.

Jan P. Štěpánek dle informací v místě a webu, 28.9. 2011

Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR), Rovečné

Místa v okolí

 kostel sv. Václava
 Trpínský mlýn
 Lamberg
 Pyšolec
 kostel sv. Vavřince
 Hrádek u Kněževsi
 štola sv. Trojice
 Bystré
 radnice
 kaple sv. Anny
 Brtounova chalupa
 Zubštejn
 Crhov
 Aueršperk
 Karasín
 Svojanov
 kostel sv. Mikuláše
 Louka
 Rozsíčka
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Erasma
 Dalečín
 Dalečín
 stará radnice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jeronýma
 Křetín
 socha zubra
 Domanínek
 Centrum Eden
 Bělá nad Svitavou
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Václava
 Síň rodáků
 Christianeum
 kostel sv. Barbory
 evangelický kostel
 kostel sv. Matouše
 radnice
 hrobka rodu Belcredi
 Jimramov
 Jimramov
 panský dvůr
 Burianova rozhledna
 Skalský dvůr
 kostel sv. Stanislava
 Kunštát
 Rožná
 Pernštejn
 Pernštejn
 archeopark Isarno
 Černvír
 krytý trámový most
 Hradisko
 Rumberk
 kostel sv. Stanislava
 Osiky
 Templ
 Skály
 Dolní Rožínka
 Dolní Rožínka
 rondokubistické domy
 evangelický kostel
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Václava
 Tylův dům
 Babylon u Kozárova
 radnice
 městské opevnění
 Polička
 Dolní Rožínka
 Rychvald
 Drnovice
 Drnovice
 Bukov
 Voděrady
 Horní Rozsíčka
 Blažkov
 Mitrov
 Lysice
 Lhotka u Mirošova
Základní informace místa
ID místa: 10432
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 28.9.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama