Kostel sv. Matouše pochází z roku 1788. U kostela sbírka dvanácti litinových křížů z nedaleké kadovské huti. Inventář je nepůvodní z darů, z okolních farností.
Hlavní obrázek místa
© Ivo Rozehnal 08/2019
Dnes zničené tvrziště v Pornici, které se nacházelo v dnešních zahradách domů čp. 25 a 26. Patřila větvě Lysických Kunštátů. Doba tvrze dle nálezů 13-14.století. Zanikla asi za česko-uherských válek.
20.6. 2015
historie

Kostel ve Fryšavě pod Žákovou horou vznikl v roce 1788. Původně se jednalo o skromně vybavenou stavbu, ze které se však z původního inventáře nic nedochovalo. Dnešní vybavení pochází především z darů z jiných kostelů a klášterů. Samostatná farnost byla zřízena až v roce 1888. Do této doby Fryšava náležela buď do Německého, či Herálce. Fara byla postavena v místě dnešní pošty. V roce 1911 nešťastně vyhořela a postavena byla znovu roku 1932. Zajímavostí místa jsou i litinové kříže, které byly odlity v někdejších kadovských hutích a jsou sesbírány ze zrušených hrobů v okolí. Hlavního oltář je zdoben dvojicí pozdně barokních soch svatých Petra a Pavla ze zrušeného kostela v Jimramově. Zvon ve věži je roku 1804. Zajímavostí stavby je i fasáda. Před rekonstrukcí v roce 2015 byl kostel v zelené barvě.

Rozehnal Ivo - zdroj - web farnostfrysava.cz, 10.8. 2019

Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR), Fryšava pod Žákovou horou

Místa v okolí

 Medlovský rybník
 rybník Sykovec
 Kadovské železárny
 Kadov
 Lisovská skála
 Drátenická skála
 Devět skal
 Čtyři palice
 kamenný most
 evangelický kostel
 kostel sv. Kunhuty
 radnice
 kašna Píseň hor
 Milovské Perničky
 Žďár nad Sázavou
 kaple sv. Markéty
 dolní hřbitov
 kamenný most
 Zkamenělý zámek
 Karlštejn
 Skály
 Žďár nad Sázavou
 kaple sv. Barbory
 kamenný most
 Skalský dvůr
 Najdek
 Čachnov
 kostel sv. Ondřeje
 kostel sv. Matouše
 hrobka rodu Belcredi
 evangelický kostel
 Jimramov
 Jimramov
 železniční viadukt
 radnice
 Síň rodáků
 Christianeum
 socha kavky
 boží muka
 kostel sv. Markéty
 vodní nádrž Hamry
 boží muka
 kostel sv. Václava
 fara
 Nové Veselí
 kostel sv. Kateřiny
 Dalečín
 železniční viadukt
 Dalečín
 kostnice
 Chlum
 kaple sv. Rocha
 pomník Jana Husa
 Betlém
 Rosička
 Hlinsko v Čechách
 radnice
 Ježdíkův dům
 kostel sv. Václava
 Domanínek
 Veselý Kopec
Kontaktní informace
P. Sylwester Jurczak
Fryšava pod Žákovou horou 145
592 04 Fryšava
Tel: 733 741 473
http://www.farnostfrysava.cz
frysava@dieceze.cz
Základní informace místa
ID místa: 12271
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 10.8.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama