Barokní, 22 metrů vysoký morový sloup z let 1727–31 je považován za vrcholné dílo tohoto druhu v Čechách. Jeho autorem je J. F. Pacák z Litomyšle. Ústřední socha P. Marie je ve výklencích, na římse a balustrádě doplněna reliéfy a plastikami 9 světců.
Hlavní obrázek místa
mariánský sloup v Poličce
© Milan Caha 09/2010
22 metrů vysoký pískovcový sloup má půdorys stupňovitě se zužujícího trojúhelníku s otupenými rohy. Kolem podstavce je balustráda, kterou zdobí sochy sv. Josefa, sv. Anny a sv. Jáchyma. Ve výklencích podstavce jsou sochy sv. Václava, sv. Víta a sv. Floriána. Na profilované římse stojí sochy sv. Karla Boromejského, sv. Šebestiána a sv. Rocha. Nad nimi jsou jsou tři mariánské reliéfy v kartuších. Sloup je zakončen trojbokým štíhlým jehlancem pokrytým obláčky s andílky a sochou Panny Marie se svatozáří dvanácti hvězd, stojící na půlměsíci a zeměkouli.
© Milan Caha (zdoj: POCHE, E.: Umělecké památky Čech 3. P - Š. Academia, Praha 1980), 3.12. 2010
historie

Barokní mariánský morový sloup byl vytvořen v letech 1727–31 jako poděkování za ochranu města při morové epidemii v roce 1713. Jeho autorem je Jiří František Pacák z Litomyšle. Sloup je považován za jedno z vrcholných barokních děl svého druhu v Čechách. Podle starší literatury se na architektonické koncepci díla podílel i přední český architekt František Maxmilián Kaňka, novější literatura však jeho účast již neuvádí. V letech 1742–43 byl sloup z dosud nevyjasněných důvodů rozebrán a znovu sestaven. Jedna z hypotéz hovoří o tom, že byl příliš vysoký a chyběla mu stabilita. Pravděpodobnější však je, že příčinou byla stavba nové radnice v jeho bezprostředním sousedství. Opravami prošel v prvé třetině a na konci 19. století, v roce 1942, na konci 20. století a poslední šest let trvající rekonstrukce byla završena v listopadu 2018. Mimo jiné byly čtyři nejohroženější sochy světců nahrazeny kopiemi…  číst dále

© Milan Caha (zdoj: POCHE, E.: Umělecké památky Čech 3. P - Š. Academia, Praha 1980 a Mariánské, trojiční a další světecké sloupy a pilíře v okrese Svitavy : příloha časopisu Zprávy památkové péče, roč. 57), 3.12. 2010

Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Polička

Místa v okolí

 radnice
 městské opevnění
 Polička
 rondokubistické domy
 Tylův dům
 evangelický kostel
 Pomezí
 Demelova kaple
 Killerova kaplička
 pomník železnice
 kostel sv. Markéty
 Jimramov
 Jimramov
 radnice
 Karle
 Christianeum
 Síň rodáků
 hrobka rodu Belcredi
 evangelický kostel
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Matouše
 Skály
 Brtounova chalupa
 radnice
 Bystré
 skalní útvary
 kostel Boží lásky
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Erasma
 Čtyři palice
 rozhledna Terezka
 Milovské Perničky
 Toulovcova rozhledna
 Dalečín
 Dalečín
 Zkamenělý zámek
 Svojanov
 Jarošov
 kaplička
 Karlštejn
 Toulovcovy maštale
 kostel sv. Mikuláše
 Drátenická skála
 Langrova vila
 Čachnov
 panský dvůr
 kostel sv. Barbory
 sloup Panny Marie
 kostel sv. Jiří
 městské opevnění
 kostel sv. Mikuláše
 stará radnice
 kostel sv. Josefa
 dům U Mouřenína
 kaple sv. Václava
 Kadov
 Kadovské železárny
 kostel sv. Prokopa
 evangelický kostel
 kostel sv. Václava
 Mendryka
 Trpínský mlýn
 Hrádek u Kněževsi
 Betlém
 Kapalice
 kostel sv. Kateřiny
 Pivnická rokle
 Borůvka
 kaple
Základní informace místa
ID místa: 9590
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: socha, monument
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 15.12.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama