Zámek vznikl přestavbou tvrze (z 1. pol. 16. stol.) v l. 1590-1618, za Kryštofa Fictuma. Upraven v pol. 17. stol. Michaelem Osvaldem Thunem. R. 1784 vyhořel. Byl opraven, ale r. 1856 vyhořel znovu. Opravu v novogot. stylu zadal v l. 1856-60 Josef Osvald Thun. R. 1945 zestátněn. Dnes různé expozice.
Hlavní obrázek místa
Pohled na zámek z pravého břehu Ohře
2003 ©Václav Hodek
Původně renesanční zámek ležící na levém břehu řeky Ohře, romanticky upravený ve stylu anglické pseudogotiky, obklopený rozsáhlým anglickým parkem, na který navazuje lázeňský areál Kyselka s minerálními prameny. Zámek je veřejnosti přístupný a je v majetku města jako součást památkové zóny ve středu starého Klášterce nad Ohří. V parku naleznete vzácné dřeviny a 220 druhy stromů z celého světa, v areálu pak Thunskou hrobku, sallu terrenu a plastiky Jana Brokoffa. V historických interiérech se štukovou výzdobou se z původního vybavení nic nedochovalo a dnes je zde instalována vzácná expozice výroby porcelánu od prvopočátků po dnešek ze sbírek Umělecko - průmyslového muzea v Praze. V průběhu sezóny je přístupná zámecká vyhlídková věž, navštívit lze také hrobku v přilehlém kostele Nejsvětější Trojice s porcelánovým plastickým rodokmenem hraběcí rodiny Thunů, která vlastnila klášterecké panství nepřetržitě od roku 1623. Časté jsou také výstavy minerálů a drahých kamenů z naleziště Ciboušov - Domašín, vzdáleného 2 km severně od města v Krušných horách. Drahé kameny z tohoto naleziště byly použity na výzdobu kaple sv. Václava ve Svatovítské katedrále a v kaplích sv. Kříže a sv. Kateřiny na Karlštejně.
20.4. 2003
turistické

Prohlídkové okruhy, ceník:

I. Porcelánový okruh - prohlídka Muzea porcelánu ve 21 sálech zámku, 60 min. II. Pohádkový okruh - prohlídka Pohádkové země Vítězslavy Klimtové, expozice loutek rodiny Matěje Kopeckého, prohlídka originální keramiky Stanislava Hlaváče a výstup na zámeckou vyhlídkovou věž, kde je stálá expozice keramických děl na téma legend Severozápadních Čech paní Štefánkové, 60 min. III. Atraktivity - prohlídka stálé expozice drahých kamenů, těžby a zpracování železných rud v Krušných horách; zámecké knihovny; výstup na zámeckou vyhlídkovou věž, kde je stálá výstava keramických děl "Bylo nebylo" pí Štefánkové na motivy pověstí a legend severozápadních Čech. Okruh uzavírá prohlídka zámeckého areálu s návštěvou Thunské hrobky, 60 min. CENÍK: PORCELÁNOVÝ OKRUH: plné vstupné 110,- Kč snížené vstupné 70,- Kč děti 6-15 let 100,- Kč děti do 6 let 1,- Kč POHÁDKOVÝ OKRUH: plné vstupné 60,- Kč snížené vstupné 40,- Kč děti do 2 let zdarma OKRUH ATRAKTIVITY:…  číst dále

http://www.zamek-klasterec.cz, 4.1. 2013

historie

Počátky historie zámku se kladou mezi léta 1514 a 1538, kdy zde Volf Dětřich Fictum postavil na břehu Ohře panský dům. Okolo roku 1560 bylo započato s výstavbou šlechtického sídla a vzniklo dnešní průčelní křídlo, krátce nato byl zámek rozšířen o východní trakt a schodišťovou věž. Počátkem 17. století uzavřela další výstavba obdélníkové nádvoří. Po bitvě na Bílé hoře koupil panství, konfiskované rodu Fictumů, tyrolský šlechtic, svobodný pán hrabě Kryštof Štěpán Thun, který budovu dvakrát zpustošenou švédskými vojsky opravil. Barokní úpravy se v roce 1666 ujal italský stavitel Rossi Da Luca a architekt Carlo Lurago do podoby čtyřkřídlého jednopatrového zámku s obdélným nádvořím. Součástí areálu se stal i farní kostel Nejsvětější Trojice, který byl postaven Michaelem Oswaldem v letech 1665 - 1670 podle plánů italského architekta Carlo Luraga za vedení Rosiho de Luca. Současně s kostelem byla vybudována také Thunská hrobka.…  číst dále

20.4. 2003

Další texty historie

Vývoj událostí místa

 • počátkem 16. století

  V první polovině 16. stol. Volf Dětřich z Fictumu postavil na místě dnešního zámku tvrz.

 • před rokem 1546

  Synové Volfa Dětřicha z Fictumu, Lev a Volf, tvrz podstatně rozšířili a ohradili.

 • ve druhé polovině 16. století

  V 60.-70. letech 16. stol. byla za Lva Fictuma tvrz rozšířena v panský patrový dům ve tvaru písmene L.

 • 1590 - 1618

  Kryštof Fictum zahájil další stavební práce (postaven jihozápadní trakt, jihovýchodní křídlo), které trvaly snad až do poč. českého stavovského povstání. Zámek byl upraven na uzavřený čtyřkřídlý objekt.

 • 1621

  Kryštof Fictum z Fictumu byl pro účast ve stavovském povstání odsouzen ke ztrátě všeho majetku.

 • 1623

  Klášterecké panství koupil Kryštof Šimon z Thunu.

 • 1639

  Během třicetileté války byl Klášterec vypleněn Švédy, město a zámek tehdy také poškodil požár.

 • před rokem 1653

  Zámek byl zřejmě opraven. Roku 1653 byla dělena pozůstalost po Janu Zikmundovi mezi jeho 8 synů.

 • 1655

  Michael Osvald Thun převzal svoje dědictví (mj. Klášterec) od své matky, která je do té doby spravovala.

 • ve druhé polovině 17. století

  Počátkem 60. let 17. stol. nechal Michael Osvald Thun zámek stavebně upravit (plány patrně architekt Carlo Lurago), pod vedením arch. Rossiho de Lucca. Upraveny fasády, k západnímu rohu přistavěn čtvercový objekt (později terasa), současně postaven v sousedství kostel Nejsvětější Trojice (dokončen r. 1670). Dále byl upraven park (mj. četná vodní díla, lodžie, salla terrena, letohrádek). R. 1685-87 doplněno o sochy a plastiky Jana Brokoffa.

 • 1784

  Při velkém požáru města byl poškozen i zámek.

 • 1786 - 1796

  Kadaňský stavitel J. Däubling zahájil obnovu zámku, byly provedeny jen základní opravy. Neudržovaný park zpustl

 • v polovině 19. století

  V první polovině 19. století byl zámek opravován - roku 1804, důkladněji r. 1818 podle návrhů Augustina Grubera. Byla vybudována terasa se schodištěm (plány K. Pollak). S výjimkou zbarokizovaného čelního traktu zůstal zámek ve své podstatě renesanční stavbou. V l. 1846-47 zadali Thunové další přestavbu, která zlepšila využití interiérů.

 • 1856 - 1860

  Hrabě Josef Osvald Thun zadal rozsáhlou přestavbu zámku (arch. Václav Hagenauer). Nová fasáda dala zámku pseudogotickou podobu. V 70. letech začala také velká obnova zámeckého parku, který byl rozšířen a přebudován na anglický (vrchní zahradník Čeněk Stibal dle projektu Josefa Osvalda Thuna; uznávaného botanika).

 • 1920 - 1921

  Byly provedeny poslední úpravy a modernizace zámku (stavitel Josef Chmelirsch).

 • 1945

  Klášterecký majetek Thun-Salmů přešel do vlastnictví československého státu.

 • 1953

  Po úpravách interiéru v l. 1950-52 byla v interiérech zámku r. 1953 umístěna sbírka českého porcelánu ze sbírek Uměleckoprůmyslového muzea v Praze.

Ústecký kraj,  Chomutov  (CV), Klášterec nad Ohří

Místa v okolí

 radnice
 špýchar
 Lázně Evženie
 železniční most
 Šumburk
 Egerberk
 Šumburk
 Funkštejn
 Klejnštejn
 Perštejn
 Úhošť
 radnice
 smírčí kříže
 křížová cesta
 městské opevnění
 Ptačí domky
 kostel sv. Havla
 radnice
 Kadaň
 dům č. p. 7
 Šlikovský dům
 dům č. p. 78
 stará synagoga
 Katova ulička
 kostel sv. Anny
 děkanství
 socha sv. Vojtěcha
 katovna
 kostel sv. Terezie
 Bystřický můstek
 kostel sv. Vavřince
 Maleš
 Hasištejn
 Rokle
 kostel sv. Václava
 Himlštejn
 železárna
 Vintířov
 Vintířov
 kostel sv. Markéty
 vápenka
 Ahníkov
 Hauenštejn
 Radonice
 Skřivánčí vrch
 kostel sv. Kryštofa
 radnice
 Vilémov
 hřbitovní kaple
 kostel sv. Mikuláše
 Doupovská dráha
 Poláky
 Pětipsy
 hradiště u Černovic
 sloup s Pietou
 lesní hřbitov
 Klínovec
 Květnová
 Mašťov
 kostel sv. Barbory
 maloměstské domy
 Květnová
 železniční most
 sousoší Kalvarie
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Martina
 dům čp. 309
 Velichov
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Vojtěcha
 kamenný kříž
 kostel sv. Štěpána
 zavlažovací nádrž
 Radošov
 Hausberk
 Lázně Kyselka
 Bučina
 Bergrutsch
 Veliká Ves
 kostel sv. Jakuba
 Brody
 Blatno
 smírčí kříž
 Krásný Dvůr
Kontaktní informace
Zámek Klášterec nad Ohří
Chomutovská 1
431 51 Klášterec nad Ohří
Tel: +420 720 732 404
http://https://kultura.klasterec.cz/
nyklicek@zamek-klasterec.cz
Základní informace místa
ID místa: 1155
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 20.4.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama