
I. Porcelánový okruh - prohlídka Muzea porcelánu ve 21 sálech zámku, 60 min. II. Pohádkový okruh - prohlídka Pohádkové země Vítězslavy Klimtové, expozice loutek rodiny Matěje Kopeckého, prohlídka originální keramiky Stanislava Hlaváče a výstup na zámeckou vyhlídkovou věž, kde je stálá expozice keramických děl na téma legend Severozápadních Čech paní Štefánkové, 60 min. III. Atraktivity - prohlídka stálé expozice drahých kamenů, těžby a zpracování železných rud v Krušných horách; zámecké knihovny; výstup na zámeckou vyhlídkovou věž, kde je stálá výstava keramických děl "Bylo nebylo" pí Štefánkové na motivy pověstí a legend severozápadních Čech. Okruh uzavírá prohlídka zámeckého areálu s návštěvou Thunské hrobky, 60 min. CENÍK: PORCELÁNOVÝ OKRUH: plné vstupné 110,- Kč snížené vstupné 70,- Kč děti 6-15 let 100,- Kč děti do 6 let 1,- Kč POHÁDKOVÝ OKRUH: plné vstupné 60,- Kč snížené vstupné 40,- Kč děti do 2 let zdarma OKRUH ATRAKTIVITY:… číst dále
Počátky historie zámku se kladou mezi léta 1514 a 1538, kdy zde Volf Dětřich Fictum postavil na břehu Ohře panský dům. Okolo roku 1560 bylo započato s výstavbou šlechtického sídla a vzniklo dnešní průčelní křídlo, krátce nato byl zámek rozšířen o východní trakt a schodišťovou věž. Počátkem 17. století uzavřela další výstavba obdélníkové nádvoří. Po bitvě na Bílé hoře koupil panství, konfiskované rodu Fictumů, tyrolský šlechtic, svobodný pán hrabě Kryštof Štěpán Thun, který budovu dvakrát zpustošenou švédskými vojsky opravil. Barokní úpravy se v roce 1666 ujal italský stavitel Rossi Da Luca a architekt Carlo Lurago do podoby čtyřkřídlého jednopatrového zámku s obdélným nádvořím. Součástí areálu se stal i farní kostel Nejsvětější Trojice, který byl postaven Michaelem Oswaldem v letech 1665 - 1670 podle plánů italského architekta Carlo Luraga za vedení Rosiho de Luca. Současně s kostelem byla vybudována také Thunská hrobka.… číst dále
V první polovině 16. stol. Volf Dětřich z Fictumu postavil na místě dnešního zámku tvrz.
Synové Volfa Dětřicha z Fictumu, Lev a Volf, tvrz podstatně rozšířili a ohradili.
V 60.-70. letech 16. stol. byla za Lva Fictuma tvrz rozšířena v panský patrový dům ve tvaru písmene L.
Kryštof Fictum zahájil další stavební práce (postaven jihozápadní trakt, jihovýchodní křídlo), které trvaly snad až do poč. českého stavovského povstání. Zámek byl upraven na uzavřený čtyřkřídlý objekt.
Kryštof Fictum z Fictumu byl pro účast ve stavovském povstání odsouzen ke ztrátě všeho majetku.
Klášterecké panství koupil Kryštof Šimon z Thunu.
Během třicetileté války byl Klášterec vypleněn Švédy, město a zámek tehdy také poškodil požár.
Zámek byl zřejmě opraven. Roku 1653 byla dělena pozůstalost po Janu Zikmundovi mezi jeho 8 synů.
Michael Osvald Thun převzal svoje dědictví (mj. Klášterec) od své matky, která je do té doby spravovala.
Počátkem 60. let 17. stol. nechal Michael Osvald Thun zámek stavebně upravit (plány patrně architekt Carlo Lurago), pod vedením arch. Rossiho de Lucca. Upraveny fasády, k západnímu rohu přistavěn čtvercový objekt (později terasa), současně postaven v sousedství kostel Nejsvětější Trojice (dokončen r. 1670). Dále byl upraven park (mj. četná vodní díla, lodžie, salla terrena, letohrádek). R. 1685-87 doplněno o sochy a plastiky Jana Brokoffa.
Při velkém požáru města byl poškozen i zámek.
Kadaňský stavitel J. Däubling zahájil obnovu zámku, byly provedeny jen základní opravy. Neudržovaný park zpustl
V první polovině 19. století byl zámek opravován - roku 1804, důkladněji r. 1818 podle návrhů Augustina Grubera. Byla vybudována terasa se schodištěm (plány K. Pollak). S výjimkou zbarokizovaného čelního traktu zůstal zámek ve své podstatě renesanční stavbou. V l. 1846-47 zadali Thunové další přestavbu, která zlepšila využití interiérů.
Hrabě Josef Osvald Thun zadal rozsáhlou přestavbu zámku (arch. Václav Hagenauer). Nová fasáda dala zámku pseudogotickou podobu. V 70. letech začala také velká obnova zámeckého parku, který byl rozšířen a přebudován na anglický (vrchní zahradník Čeněk Stibal dle projektu Josefa Osvalda Thuna; uznávaného botanika).
Byly provedeny poslední úpravy a modernizace zámku (stavitel Josef Chmelirsch).
Klášterecký majetek Thun-Salmů přešel do vlastnictví československého státu.
Po úpravách interiéru v l. 1950-52 byla v interiérech zámku r. 1953 umístěna sbírka českého porcelánu ze sbírek Uměleckoprůmyslového muzea v Praze.
Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.
Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.
Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:
Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.
Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.
Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.