Královský hrad založený ve 13. století, renesančně upraven, od 17. století využíván hospodářsky, na počátku 19. století již zříceninou. Od r. 1840 postupně zrekonstruován z podnětu Schwarzenbergů.
Hlavní obrázek místa
Zvíkov
© Robert Šebl, 04/2007
Návštěvníkům je přístupný Královský palác, jehož součástí je Hlízová věž. Prohlídky jsou samostatné, bez průvodce (orientace podle šipek). Texty v češtině a dalších jazycích (A, N, R, I, Fr, úvodní text také v Hol., Pol. a Šp.) Součástí prohlídkové trasy jsou přízemní prostory, kde je expozice přibližující místní archeologické nálezy. Dále sklepení, poté trasa stoupá do patra paláce. Severovýchodní část tvoří palácové terasy na místě bývalých tzv. královských místností (poničeny v 17. a 18. stol., část paláce se zřítila, v 70. l. 20. stol. upravena na terasy). Odtud je výhled na Vltavu a její soutok s Otavou. Následují zrekonstruované sály. K vidění je model celého hradu, transfery renesančních maleb, historický nábytek, oltář přenesený z bývalého kostela sv. Mikuláše v Podhradí. Po vystoupání na Hlízovou věž prohlídka končí hradní kaplí (13. stol.), která je vyzdobená nástěnnými malbami. Z nádvoří paláce je také přístupná galerie, ve které probíhají sezónní výstavy. Na hradě je možné si zakoupit propagační a upomínkové předměty a občerstvit se v hradním bistru.
E.H. podle http://www.hrad-zvikov.eu, 20.3. 2013
historie

Ostroh, vypínající se nad soutokem řek Vltavy a Otavy, lákal svou polohou k osídlení již v předhistorické době. Před rokem 1234 zde král Václav I. založil hrad, ale stavební rozvoj Zvíkova je spojen se jménem Přemysla Otakara II. (†1278). Ke zmíněné věži nechal přistavět na tehdejší poměry veliký čtyřkřídlý palác nepravidelného půdorysu. Do konce 13. století byly ještě vystavěny hradby s branami a baštami, nejdůležitější hospodářské budovy a věž zvaná Hláska, opatřená břitem a zvýšená roku 1554. V 17. století nejslavnější období hradu skončilo a po roce 1648 začal Zvíkov chátrat. Až před polovinou 19. století byla nově zastřešena kaple a opraveny hradní věže. K rozsáhlejším opravám hradu došlo po roce 1881 a pak znovu zhruba o sto let později. Díky údržbám se hrad velmi dobře dochoval. Při pohledu z dáli jej charakterizují tři věže – Černá (dříve Hlízová), která patří k jádru hradu, Červená a Hláska,…  číst dále

Zdroj: web-zvikovske podhradi.cz, 28.5. 2002

Další texty historie
pověsti

O dceři praotce Čecha

Přihodilo se to tak dávno, že i jména osob vymizela průběhem věků z lidské paměti. Jen toliko pověst dochovala, že v místě, kde zvedá Zvíkov své mohutné věže k blankytu nebes, žila kdysi nejstarší dcera praotce Čecha. Oblíbila prý si muže, kterého její otec neměl v lásce. Když se s ním zasnoubila proti otcově vůli, otec na ni velmi zanevřel. Bojíc se jeho hněvu uprchla se svým mužem do vzdálených, pustých krajů jihočeských. Šli podél Vltavy, razíce si cestu houštinami a jinde zase hustým pralesem, živili se lovem ryb a zvěře. Když přišli na ostroh nad soutokem dvou řek, na místo sice ztracené, ale líbezného vzhledu, zbudovali si zde prostou, dřevěnou chatrč s ohništěm uprostřed a střechou z kůry. Tu žili jako za světem, sytíce se tím, co jim příroda podávala, tu vychovávali své děti a vyprávěli jim o tom, jak se tam daleko za širými lesy rozkládají hlučné osady, kde mnoho lidí žije pospolu a mezi nimi vážný kmet ode…  číst dále

Josef Pavel, Pověsti českých hradů a zámků, 2.9. 2002

Další texty pověsti

Půdorys místa


© D.Menclová
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  Písek  (PI), Zvíkovské Podhradí

Místa v okolí

 kaple sv. Anny
 kostel sv. Kateřiny
 Varvažov
 boží muka
 Obrovy hroby
 kostel sv. Linharta
 Varvažov
 kaplička
 špitál
 Žďákovský most
 Červený Újezdec
 socha sv. Prokopa
 kostel sv. Prokopa
 návesní kaple
 Karlov
 Vráž
 Orlík nad Vltavou
 Kotýřina
 Skalní brána
 Čimelice
 Čimelice
 Cerhonice
 Vintíř
 Rakovice
 Voltýřov
 Kovářov
 kostel Všech svatých
 Podolsko
 empírový most
 fara
 synagoga
 kaple sv. Anny
 židovský hřbitov
 Jenišovice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiljí
 Lety
 Dolní Nerestce
 Voltýřov
 Čížová
 Boudy u Čimelic
 radnice
 stará fara
 nová synagoga
 stará synagoga
 Kosatínský viklan
 Strážovice
 výklenková kaple
 Veselíčko
 kostel sv. Jiljí
 Lašovice
 kostel sv. Anny
 Horosedly
 vojenský hřbitov
 synagoga
 Onen Svět
 Zalužany
 Mirovice
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 kostel sv. Klimenta
 Jarník
 radnice
 Kamenný most
 Kožlí
 sladovna
 synagoga
 Šamonice
 Chřešťovice
 Písek
 kostel sv. Václava
 dům U Koulí
 městské opevnění
 Zahrádka
 židovský hřbitov
 Drhovle
 Kupa u Jestřebic
 boží muka
 kaple sv. Floriána
 kostel sv. Martina
 Bernartice
 Myslín
 Bukovany
 rozhledna Kuníček
 kaple sv. Anny
 synagoga
 Velký Kamýk
 Vrškámen
 Petrovice
 Bernartice
 Bernartice
 Brloh
 Obděnice
 Borovany
 Hrochův Hrádek
 Husova kazatelna
 Petrovice
 Dražíč
Kontaktní informace
Hrad Zvíkov
pošta Písek
397 01
Tel: +420 382 285 676
http://www.hrad-zvikov.eu
zvikov@budejovice.npu.cz
Základní informace místa
ID místa: 528
Typ místa: hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 5.9.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama