Královský hrad založený ve 13. století, renesančně upraven, od 17. století využíván hospodářsky, na počátku 19. století již zříceninou. Od r. 1840 postupně zrekonstruován z podnětu Schwarzenbergů.
Hlavní obrázek místa
Zvíkov
© Robert Šebl, 04/2007
Návštěvníkům je přístupný Královský palác, jehož součástí je Hlízová věž. Prohlídky jsou samostatné, bez průvodce (orientace podle šipek). Texty v češtině a dalších jazycích (A, N, R, I, Fr, úvodní text také v Hol., Pol. a Šp.) Součástí prohlídkové trasy jsou přízemní prostory, kde je expozice přibližující místní archeologické nálezy. Dále sklepení, poté trasa stoupá do patra paláce. Severovýchodní část tvoří palácové terasy na místě bývalých tzv. královských místností (poničeny v 17. a 18. stol., část paláce se zřítila, v 70. l. 20. stol. upravena na terasy). Odtud je výhled na Vltavu a její soutok s Otavou. Následují zrekonstruované sály. K vidění je model celého hradu, transfery renesančních maleb, historický nábytek, oltář přenesený z bývalého kostela sv. Mikuláše v Podhradí. Po vystoupání na Hlízovou věž prohlídka končí hradní kaplí (13. stol.), která je vyzdobená nástěnnými malbami. Z nádvoří paláce je také přístupná galerie, ve které probíhají sezónní výstavy. Na hradě je možné si zakoupit propagační a upomínkové předměty a občerstvit se v hradním bistru.
E.H. podle http://www.hrad-zvikov.eu, 20.3. 2013
historie

Ostroh, vypínající se nad soutokem řek Vltavy a Otavy, lákal svou polohou k osídlení již v předhistorické době. Před rokem 1234 zde král Václav I. založil hrad, ale stavební rozvoj Zvíkova je spojen se jménem Přemysla Otakara II. (†1278). Ke zmíněné věži nechal přistavět na tehdejší poměry veliký čtyřkřídlý palác nepravidelného půdorysu. Do konce 13. století byly ještě vystavěny hradby s branami a baštami, nejdůležitější hospodářské budovy a věž zvaná Hláska, opatřená břitem a zvýšená roku 1554. V 17. století nejslavnější období hradu skončilo a po roce 1648 začal Zvíkov chátrat. Až před polovinou 19. století byla nově zastřešena kaple a opraveny hradní věže. K rozsáhlejším opravám hradu došlo po roce 1881 a pak znovu zhruba o sto let později. Díky údržbám se hrad velmi dobře dochoval. Při pohledu z dáli jej charakterizují tři věže – Černá (dříve Hlízová), která patří k jádru hradu, Červená a Hláska,…  číst dále

Zdroj: web-zvikovske podhradi.cz, 28.5. 2002

Další texty historie
pověsti

O dceři praotce Čecha

Přihodilo se to tak dávno, že i jména osob vymizela průběhem věků z lidské paměti. Jen toliko pověst dochovala, že v místě, kde zvedá Zvíkov své mohutné věže k blankytu nebes, žila kdysi nejstarší dcera praotce Čecha. Oblíbila prý si muže, kterého její otec neměl v lásce. Když se s ním zasnoubila proti otcově vůli, otec na ni velmi zanevřel. Bojíc se jeho hněvu uprchla se svým mužem do vzdálených, pustých krajů jihočeských. Šli podél Vltavy, razíce si cestu houštinami a jinde zase hustým pralesem, živili se lovem ryb a zvěře. Když přišli na ostroh nad soutokem dvou řek, na místo sice ztracené, ale líbezného vzhledu, zbudovali si zde prostou, dřevěnou chatrč s ohništěm uprostřed a střechou z kůry. Tu žili jako za světem, sytíce se tím, co jim příroda podávala, tu vychovávali své děti a vyprávěli jim o tom, jak se tam daleko za širými lesy rozkládají hlučné osady, kde mnoho lidí žije pospolu a mezi nimi vážný kmet ode…  číst dále

Josef Pavel, Pověsti českých hradů a zámků, 2.9. 2002

Další texty pověsti

Půdorys místa


© D.Menclová
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  Písek  (PI), Zvíkovské Podhradí

Místa v okolí

 kaple sv. Anny
 kostel sv. Kateřiny
 Varvažov
 Obrovy hroby
 boží muka
 kostel sv. Linharta
 Varvažov
 kaplička
 špitál
 Žďákovský most
 socha sv. Prokopa
 kostel sv. Prokopa
 Červený Újezdec
 návesní kaple
 Karlov
 Vráž
 Orlík nad Vltavou
 Kotýřina
 Skalní brána
 Čimelice
 Čimelice
 Cerhonice
 Vintíř
 Rakovice
 Voltýřov
 Kovářov
 kostel Všech svatých
 Podolsko
 empírový most
 synagoga
 fara
 kaple sv. Anny
 židovský hřbitov
 Jenišovice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiljí
 Lety
 Dolní Nerestce
 Voltýřov
 Čížová
 Boudy u Čimelic
 radnice
 stará fara
 nová synagoga
 stará synagoga
 Kosatínský viklan
 Strážovice
 výklenková kaple
 Veselíčko
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Anny
 Horosedly
 Lašovice
 vojenský hřbitov
 synagoga
 Onen Svět
 Zalužany
 židovský hřbitov
 Mirovice
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 kostel sv. Klimenta
 Jarník
 Kamenný most
 radnice
 synagoga
 Šamonice
 Kožlí
 Chřešťovice
 Písek
 sladovna
 městské opevnění
 Zahrádka
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 dům U Koulí
 Drhovle
 Kupa u Jestřebic
 boží muka
 kaple sv. Floriána
 kostel sv. Martina
 Bernartice
 Myslín
 Bukovany
 rozhledna Kuníček
 kaple sv. Anny
 synagoga
 Velký Kamýk
 Vrškámen
 Petrovice
 Bernartice
 Bernartice
 Brloh
 Obděnice
 Borovany
 Hrochův hrádek
 Husova kazatelna
 Petrovice
 Dražíč
Kontaktní informace
Hrad Zvíkov
pošta Písek
397 01
Tel: +420 382 285 676
http://www.hrad-zvikov.eu
zvikov@budejovice.npu.cz
Základní informace místa
ID místa: 528
Typ místa: hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 5.9.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama